Naga MarketscarneyOstatni tydzień zdominowany był przez przemówienie szefa ECB Mario Draghiego oraz dane z rynku pracy w USA. W nadchodzącym tygodniu ważnym wydarzeniem w kalendarzu ekonomicznym będzie sprawozdanie z głosowania w sprawie stóp procentowych Bank of England oraz decyzja co do poziomu tych stóp w miesiącu wrześniu. Chociaż nikt nie wierzy, że decyzja w sprawie podwyżki zostanie podjęta na tym posiedzeniu, wypowiedzi Marka Carneya, szefa BOE, mają utwierdzić inwestorów, że fakt ten nastąpi szybciej niż rynki się tego spodziewają.

Ostatnie dane makroekonomiczne z sektora usług i produkcji jednak ostrzegają o spowolnieniu gospodarki brytyjskiej. Dramatyczne spadki na giełdzie w Chinach oraz spadek eksportu oraz PKB w Państwie Środka spowodowały, że pierwszą podwyżkę stóp procentowych w Wielkiej Brytanii rynki przewidują dopiero na listopad 2016 roku (miesiąc wcześniej był to kwiecień 2016). Stąd ta przecena funta brytyjskiego, szczególnie do dolara amerykańskiego i jena japońskiego.

Jednak według Michaela Saundersa z Citi, w związku, że powiązania gospodarcze między Wielka Brytania a Chinami nie są zbyt duże w skali PKB, ostatnie zamieszanie wokół drugiej gospodarki świata, spowoduje spadek Produktu Krajowego Brutto UK tylko o 0,2 punktu procentowego.

Ważniejsza jest tutaj presja inflacyjna spowodowana wzrostem płac w Wielkiej Brytanii. Według sprawozdania Office for National Statistics (ONS), opublikowanego i skomentowanego przez Morgan Stanley, coraz mniejsza ilość dobrze wykwalifikowanej kadry spowodowała wzrost płac o 3,5%.

inflacja

I to może być argumentem dla członków Monetary Policy Commitee (MPC), że jak mówił Mark Carney w przemówieniu w ostatnim tygodniu, podwyżka stóp procentowych w Wielkiej Brytanii nastąpi już na przełomie 2015 i 2016 roku. Także powinniśmy w nadchodzącym tygodniu zwrócić uwagę na funta brytyjskiego, szczególnie w relacji do euro oraz australijskiego i nowozelandzkiego dolara.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułTop 7 wpisów tygodnia Forex – 6 września 2015 r.
Następny artykułTrading Po Pracy: AUDUSD
Od prawie 30 lat zajmuje się zawodowo inwestowaniem na rynkach kapitałowych. Zaczynając od tradycyjnych form inwestowania, czyli w akcje i obligacje, jego zainteresowanie skierowało się na rynki inwestycji alternatywnych: surowce, nieruchomości i rynek sztuki. Od lat współpracuje z portalami inwestycyjnymi, gdzie pisze artykuły i prowadzi wykłady z budowy systemów inwestycyjnych, psychologii inwestowania i zarządzania kapitałem. Pracuje także jako Art Advisor w Galerii Kolekcjoner pomagając budować kolekcje głównie młodej sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem ich aspektu inwestycyjnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here