Naga MarketsKurs euro (EUR/PLN) pozostanie zmienny, powróci nad 4,60 złOstatnie dane makroekonomiczne z Polski potwierdziły wyraźne odbicie w górę zarówno po stronie aktywności ekonomicznej (pomimo trwającej trzeciej fali pandemii i restrykcji społeczno-ekonomicznych) jak też inflacji, zauważają analitycy Santander Bank Polska w najnowszej odsłonie MAKROskopu. Instytucja prognozuje wzrost PKB w 2021 r. do poziomu 4,6% i zakłada, że inflacja pozostanie powyżej poziomów Narodowego Banku Polskiego (NBP) przez cały przyszły rok. Jednocześnie analitycy nie spodziewają się ruchu na stopach szybciej niż pod koniec 2020 r.

  • W obliczu powyższego scenariusza Santander Bank Polska zakłada, że kurs euro czekać będzie podwyższona zmienność
  • Zgodnie z prognozą instytucji, EUR/PLN ma powracać nad poziom 4,60 zł
  • Przed końcówką roku PLN powinien powrócić jednak do umiarkowanego umocnienia

PKB i inflacja w górę. Poważne wyzwanie stojące przed NBP

Wydaje się, że rewizja w dół naszej prognozy tegorocznego PKB sprzed miesiąca była niepotrzebna, ponieważ przemysł i sprzedaż detaliczna zanotowały mocne ożywienie pod koniec I kwartału, a większość wskaźników koniunktury zapowiada dalszą poprawę. W związku z tym powracamy do prognozy wzrostu PKB w 2021 r. na poziomie 4,6% – komentuje Santander w nocie datowanej na 5 maja 2021 r.

Te artykuły również Cię zainteresują
Podwyższenia wymaga też prognoza inflacji. Kwietniowy wstępny odczyt CPI na poziomie 4,3% r/r był ogromnym zaskoczeniem (przebijając konsensus aż o 0,4 p.p.) i wygląda na to, że oczekiwany dość dawna wyraźny spadek inflacji bazowej w 2021 r. jak na razie się nie materializuje. Najprawdopodobniej stopa inflacji pozostanie wyraźnie powyżej celu NBP nie tylko do końca tego roku ale też w 2022 r. Warto też odnotować, że dane inflacyjne za granicą też na ogół zaskakują „in plus”.

Inflacja w krajach EŚW. Źródło: Santander

– Taki scenariusz (wyraźne przyspieszenie wzrostu gospodarczego, rosnąca presja inflacyjna) może być poważnym wyzwaniem dla mocnej deklaracji ze strony banku centralnego o prawdopodobnej stabilizacji stóp procentowych do końca kadencji RPP. Co więcej, może to być również wyzwanie dla prowadzonego przez NBP programu skupu aktywów – jeśli rentowności obligacji kontynuują trend wzrostowy to czy NBP powinien jeszcze podkręcać tempo luzowania ilościowego przy już wysokiej i nadal rosnącej inflacji? Naszym zdaniem NBP raczej nie zmieni szybko swojego nastawienia i w najbliższym czasie utrzyma gołębi ton – dodają analitycy instytucji.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) może chcieć podkreślać przekonanie, że podwyższona inflacja to zjawisko przejściowe i spowodowane głównie czynnikami, na które polityka pieniężna nie ma wpływu.

– Bank centralny mógłby próbować tłumić ten trend poprzed dalsze zwiększanie skali programu QE, ale taka polityka mogłaby jeszcze wzmacniać przekonanie o jej procyklicznym charakterze. Naszym zdaniem lepszym krokiem byłoby przejście na bardziej neutralny ton w komunikacji i podkreślenie, że NBP jest gotów do działania aby ograniczyć inflację, gdy będzie to konieczne. Podtrzymujemy opinię sprzed miesiąca: podwyżki stóp procentowych w Polsce mogą rozpocząć się przed końcem 2022 r. – podsumowuje instytucja.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kirs dolara | forum jsw | pln kurs | bitcoin analiza | blik — co to jest |

Kurs euro powróci nad poziom 4,60 zł. EUR/PLN może cechować podwyższona zmienność

Złoty w ostatnim czasie zachowywał się gorzej niż inne waluty regionu np. forint, co nie dziwi w kontekście podwyższonej niepewności związanej z niedanym posiedzeniem TSUE i planowanymi posiedzeniami Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w temacie kredytów. Kurs euro ma utrzymywać zmienność.

invest

– W miarę jak przybliżać się będzie termin decyzji w sprawie kredytów frankowych, premia za ryzyko z tym związana może się zmniejszać i tym samym złoty umacniać. Błędem jednak byłoby nie uwzględnianie otoczenia globalnego, które – poprzez wyższe rentowności na rynkach bazowych – będzie naszym zdaniem stanowić dla walut rynków wschodzących wyzwanie. EURPLN może w najbliższych tygodniach cechować podwyższona zmienność. Spodziewamy się, że kurs wzbije się ponownie powyżej 4,60 zanim złoty zacznie się umiarkowanie umacniać pod koniec roku, w reakcji na poprawę globalnego otoczenia i mocne ożywienie gospodarcze – prognozuje przyszłe zachowanie wyceny EUR/PLN zespół Santander Bank Polska.

Po lewej notowania par walutowych z polskim złotym, po prawej swapy stopy procentowej. Źródło: Tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here