Naga MarketsPodwyżka stóp procentowych nie zatrzymała wzrostów WIG NieruchomościBranża nieruchomości początkowo została dotkliwie uderzona przez pandemię, co wynikało z ogromnej niepewności będącej pochodną twardego lockdownu. Kiedy jednak gospodarki zaczęły się odradzać, a władze monetarne i fiskalne szerokim strumieniem odkręciły strumień z pieniędzmi, to właśnie segment nieruchomości mieszkaniowych stał się jednym z beneficjentów tej sytuacji, bowiem to tam uciekał kapitał w poszukiwaniu wyższych stóp zwrotu.

Covid nie taki straszny

Kiedy w marcu 2020 roku do Polski dotarł Covid, czego finalnym efektem był twardy lockdown gospodarki, wielu analityków wskazywało, że sytuacja ta może doprowadzić do krachu na rynku nieruchomości. Stanęły wtedy gospodarki, a w świadomość ludzi szeroko wkradła się niepewność, co przekładało się na spadek popytu.Kiedy jednak sytuacja zaczęła się normalizować, gospodarki zaczęły wracać do życia, a sama pandemia nie okazała się tak śmiercionośna w skutkach jak dżuma, to szybko okazało się, że rynek nieruchomości nie tylko nie stracił, ale i zaczął dynamicznie zyskiwać.

Oczywiście należy w tym miejscu zaznaczyć, że nieruchomości nieruchomościom nierówne. Z jednej strony mamy bowiem do czynienia z nieruchomościami mieszkalnymi, które to poradziły sobie dobrze, notując wyraźny wzrost cen i duże zainteresowanie. Z drugiej jednak nieruchomości na wynajem (komercyjne) poradziły sobie zauważalnie gorzej.

Jednym z elementów pozytywnie wpływających na rynek nieruchomości było bardzo mocne poluzowanie polityki monetarnej. Stopy procentowe obniżone niemalże do 0 spowodowały odpływ kapitału z bezpiecznych lokat bankowych w stronę aktywów zapewniających wyższą stopę zwrotu, szczególnie w warunkach rosnącej inflacji.

Głosuj na Comparic.pl oraz Comparic24.tv w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów (OBI) 2021:

BIORĘ UDZIAŁ W OBI 2021

Mocne odbicie indeksu

Specyfikę ubiegłego roku dobrze zaobserwować można na indeksie WIG Nieruchomości, który w swoim składzie zrzesza wielu deweloperów z rynku nieruchomości mieszkaniowych, w tym m.in. Develia, GTC, Dom Development czy też Echo Investments.

Tuż przed załamaniem z przełomu lutego i marca 2020 WIG Nieruchomości wyceniany był przez inwestorów na ponad 2600 pkt. Warto jednak wskazać, że rok 2019 był okresem udanym dla indeksu, ponieważ w tym czasie jego wycena wzrosła z ok. 1920 pkt początkiem stycznia do wspomnianych już 2600 pkt tuż przed krachem.

Podwyżka stóp procentowych nie zatrzymała wzrostów indeksu WIG Nieruchomości
Notowania indeksu WIG Nieruchomości w latach 2018-2021. Źródło: Stooq.pl

Cały ruch wzrostowy z 2019 roku został jednak całkowicie zniesiony w trakcie słynnych spadków z marca 2020. W najgorszym momencie indeks wyceniany był zaledwie na 1 802,87 pkt (6 kwietnia), tak więc nawet poniżej wyceny z początku stycznia 2019.

Wraz z uspokojeniem sytuacji WIG Nieruchomości zaczął częściowo odrabiać straty, jednak w szczytowym momencie udało mu się odbić zaledwie do poziomu ok. 2250 pkt początkiem czerwca 2020, tak więc porównując z innymi branżami (pokroju gamingu) ruch ten był dość skromny, co wynikało właśnie z niepewności, która skłaniała ludzi do wstrzymania kosztownych (i długoterminowych) inwestycji w nieruchomości.

Okres od lipca do października cechował się z kolei trendem bocznym, a tuż przed początkiem hossy „Bidena-Pfizera” indeks zanotował spadek do 2000 pkt za walor, co było pochodną m.in. drugiej fali pandemii, która dość dotkliwie uderzyła w polską służbę zdrowia.

Od początku listopada (odkrycie szczepionki) WIG Nieruchomości notuje jednak bardzo mocne wzrosty. Obecnie wyceniany jest on na ponad 3210 pkt, tak więc zdecydowanie powyżej poziomów obserwowanych w szczycie z lutego 2020. W trakcie ostatnich miesięcy ciężko dopatrywać się mocniejszych korekt, co pokazuje, że obecnie spółki związanie z nieruchomościami mieszkaniowymi prezentują się solidnie w oczach inwestorów.

Podwyżka stóp procentowych

Sektor nieruchomości mieszkaniowych niewątpliwie zyskał na bardzo luźnej polityce monetarnej prowadzonej przez Narodowy Bank Polski. Rekordowo tanie kredyty zachęcały do zakupu nieruchomości, a do tego de facto zerowe oprocentowanie lokat przełożyło się na ucieczkę kapitału w stronę bardziej rentownych aktywów (m.in. nieruchomości i akcje).

Podwyżka stóp procentowych nie zatrzymała wzrostów indeksu WIG Nieruchomości
Notowania indeksu WIG Nieruchomości w okresie wrzesień-październik 2021. Źródło: Stooq.pl

Ubiegłotygodniowa podwyżka mogła być więc odebrana przez niektórych jako sygnał negatywny z punktu widzenia tego segmentu. Tak się jednak nie stało. W kolejnych dniach po ogłoszeniu decyzji indeks WIG Nieruchomości systematycznie zyskiwał, wzrastając z ok. 3 130 pkt do ponad 3210 pkt.

Sama podwyżka w oczach wielu ekspertów miała jak na razie charakter symboliczny i nie przełoży się w aż tak znaczący sposób na wzrost kosztów kredytowania (co innego gdyby RPP rozpoczęła proces normalizowania polityki pieniężnej). Warto również wskazać, że stopa depozytowa pozostała bez zmian, tak więc oprocentowanie depozytów pozostanie równie mizerne jak dotychczas, przez co kapitał dalej będzie poszukiwał bardziej atrakcyjnych form lokowania.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dino akcje notowania | benefit notowania | kurs dolara usd | newconnect notowania | ten square games akcje wykres | cdprojekt akcje wykres | dax analiza |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here