Naga Marketsjerome powell
Jerome Powell, prezes FED

W trakcie dwudniowego posiedzenia Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) zdecydował się podnieść stopy procentowe czwarty raz w tym roku i w połączeniu z konferencją prasową z udziałem prezesa Rezerwy Federalnej (FED), Jerome Powella, doprowadził do umocnienia dolara amerykańskiego (USD) oraz osłabienia indeksu S&P 500, który testował w środę ponad roczne minima.


Stopy FED najwyżej od dekady, mniej podwyżek w 2019, prognozy inflacji i PKB zaktualizowane

FOMC podwyższa w grudniu stopy o 25 punktów bazowych (czwarty raz w tym roku) do przedziału 2,25%-2,50%, z projekcji przedstawicieli Komitetu wynika jednak, że w 2019 roku spodziewają się zaledwie dwóch podwyżek (a nie trzech jak miało to miejsce jeszcze we wrześniu).

Szczegóły decyzji FOMC zostały opisane we wcześniejszym artykule, przedstawiającym również rozkład kropek (dot plot) oraz zaktualizowane projekcje gospodarcze i inflacyjne. Dla 2018 roku Komitet obniżył swoje prognozy odnośnie dynamiki wzrostu i dynami cenowej.

Stopy procentowe FED. Źródło: Tradingeconomics.com

Konferencja prasowa: zwiększa się zmienność rynków finansowych

W trakcie konferencji prasowej, która rozpoczęła się o godzinie 20:30, Jerome Powell podkreślał, że silna gospodarka wspomaga wiele amerykańskich gospodarstw domowych, od września pojawiło się jednak kilka sezonowych utrudnień, między innymi podwyższona zmienność rynków finansowych i delikatne spowolnienie inflacji. Zmiany te nie wpływają jednak wyraźniej na ogólne prognozy, w efekcie czego ścieżka stóp procentowych został jedynie „skromnie” obniżona. Powell zauważa jednocześnie, że „spora grupa” przedstawicieli Komitetu nadal liczy na 3 podwyżki stóp procentowych w 2019 roku, a mediana projekcji nie powinna być traktowana jako konsensus.

Kropki FED. Źródło: FOMC

Dziennikarze zgromadzeni na konferencji prasowej skupiali swoje pytania głównie wokół dynamiki cenowej. Prezes FED jest zdania, że jej delikatne spowolnienie zapewni bankowi centralnemu większą elastyczność i pozwoli zachować cierpliwość przy podejmowaniu decyzji odnośnie kolejnych podwyżek. Komentarz sugerujący, że FED osiągnął „dolną granicę neutralnej polityki pieniężnej” również wskazuje na fakt chęci wolniejszych ruchów na stopach w wykonaniu banku centralnego.

Chociaż zgodnie z zapowiedziami analityków dużych banków wystąpienie Jerome Powella można uznać za „gołębie”, to dolar w ostatecznym rozrachunku zyskiwał, a amerykańska giełda traciła. Jedne z najsilniejszych ruchów obserwowano na USD/CAD, który pogłębiał roczne maksima oraz na S&P 500, który znajduje się najniżej od kilkunastu miesięcy.

Relacja z konferencji prasowej dostępna jest w serwisie YouTube:

FOMC wywołuje ograniczone ruchy na kursie dolara, silne na amerykańskich indeksach

W trakcie trwania całej konferencji prasowej kurs dolara do euro umacniał się o niemal 70 punktów, schodząc poniżej 1,14 i testując środowe minima. Zdecydowanie silniej „ruszał” się USD/CAD, który pogłębiał tegoroczne szczyty i testował poziomy z czerwca 2017 roku. Na wyróżnienie zasługuje również AUD/USD, którego cena zeszła do obszarów testowanych pod koniec października.

USDCAD 19 grudnia
USD/CAD D1

W ogólnym rozrachunku, to jednak rynek giełdowy reagował dynamiczniej na doniesienia FOMC. Indeks S& P500 traci w środę 1,5% i schodzi do poziomów obserwowanych ostatni raz we wrześniu 2017 roku. Miesięczne minima pogłębia również Nasdaq, a roczne dołki rysuje Dow Jones.

SP 500 19 grudnia
S&P 500 D1


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here