Naga MarketsIle podwyżek stóp procentowych Fed czeka nas w tym roku? To pytanie zadają sobie wszyscy...
Ile podwyżek stóp procentowych Fed czeka nas w tym roku? To pytanie zadają sobie wszyscy…

Miniony rok upłynął pod znakiem podwyżki stóp procentowych przez Fed. Rezerwa mówiła wówczas o możliwości dwukrotnego podwyższenia tychże, jednak słabszy początek roku a następnie globalne niepokoje związane z sytuacja w Chinach spowodowały, że koniec końców doczekaliśmy się jednej, grudniowej podwyżki w Stanach. Na ile możemy liczyć w tym roku?


W grudniu, członkowie FOMC pozytywnie patrzyli w przyszłość i sygnalizowali możliwość przeprowadzenia nawet czterech podwyżek w 2016 roku. Dziś, większość inwestorów już, że jest to raczej nie możliwe i po kolejnych problemach Chin, oficjalne prognozy zatrzymały się na zaledwie dwóch podwyżkach. Jednak, również i te prognozy zaczynają być coraz mniej aktualne.

Te artykuły również Cię zainteresują
Inwestorzy zaskoczeni miernym wzrostem gospodarczym Stanów Zjednoczonych w pierwszym kwartale tego roku uznali, że czerwcowy termin podwyżki jest mało prawdopodobny. Czerwcowe referendum w Wielkiej Brytanii, które odbędzie się tydzień po posiedzeniu Fed również jest istotnym czynnikiem ryzyka.

Obecnie ekonomiści uważają, że wrześniowa podwyżka ma rację bytu, choć spoglądając na rynek kontraktów terminowych widzimy, że inwestorzy bardziej skłonni są stawiać na grudzień jako najbardziej prawdopodobny termin dla kolejnego kroku Fed w stronę normalizacji amerykańskiej polityki monetarnej. Ważnym wydarzeniem dla Amerykanów będą również wybory prezydenckie, które odbędą się na jesieni tego roku.

źródło: www.bloomberg.com
źródło: www.bloomberg.com

Jak dotąd, dane dotyczące wzrostu gospodarczego Stanów Zjednoczonych, poziomu inflacji czy sektora przemysłu były zazwyczaj gorsze od prognoz. Coraz bardziej wyraźna wydaje się być również zadyszka amerykańskiego rynku pracy. Grudzień wciąż jest na tyle odległym terminem, że gospodarka może poprawić swoje wyniki do tego czasu.

Rezerwa Federalna ma w tym roku jeszcze pięć spotkań, z pośród których zaledwie trzy (czerwiec, wrzesień oraz grudzień) będą zawierać w sobie konferencję prasową Janet Yellen. Z pośród tych wymienionych, czerwiec jest najmniej prawdopodobną opcją z prostego powodu – jest zbyt mało czasu, aby gospodarka dała wystarczająco dużo sygnałów dla podwyżki.

Wrzesień ma szanse stać się miesiącem w którym doczekamy się kolejnego ruchu ze strony Fed, jednak byłbym do tego sceptycznie nastawiony. Wątpliwym jest, aby decyzja podjęta została przed wyborem nowego prezydenta – argumentuje Gennadiy Goldberg, analityk strategiczny w nowojorskim TD Securities LLC.

Jeśli ma dojść do podwyżki w 2016 roku – najbardziej prawdopodobnym terminem będzie grudzień. Wtedy będziemy świadkami niemal idealnej powtórki z 2015 roku, kiedy również doszło do zaledwie jednej podwyżki. W obecnych realiach dość wrażliwego rynku globalnego, Fed musi mieć stuprocentową pewność co do konsekwencji swojej decyzji – podsumowuje Goldberg.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułGBPUSD – na linii trendu
Następny artykułUSD/JPY w trójkącie zwyżkującym
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here