Naga MarketsEuropejski Bank Centralny (EBC) przyjrzy się wyższemu CPI z powodu regionalnej podwójnej recesji, podczas gdy włoskie ryzyko zniknie pod rządami Draghiego, uważają ekonomiści z Westpac. Kurs pary walutowej EUR/USD powinien znaleźć stabilizację w okolicy 1,20. Tymczasem eksperci z Rabobanku wskazują, że para EUR/GBP osiągnie poziom 0,87.

  • Niespodziewany wzrost CPI w tym tygodniu w styczniu nie przyniósł większego pocieszenia EBC
  • Były prezes EBC Mario Draghi może zostać powołany na stanowisko premiera Włoch
  • Dane gospodarcze z Wielkiej Brytanii za I kwartał zniechęcają do byczych perspektyw

Stabilizacja kursu euro (EUR/USD) w okolicach 1,2000 – Westpac

Niespodziewany wzrost CPI w tym tygodniu w styczniu (wzrost podstawowy do + 0,9% r/r, a bazowy do + 1,4% r/r) nie przyniósł większego pocieszenia EBC. Wzrosty wynikały w dużej mierze z zakończenia obowiązywania tymczasowych obniżek podatków od sprzedaży związanych z pandemią, tymczasowych ograniczeń dostaw i niemieckich opłat za emisje.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jest mało prawdopodobne, aby zmieniło się głośne zaniepokojenie EBC na ostatnim posiedzeniu dotyczące długoterminowego braku jakiejkolwiek istotnej presji inflacyjnej. Bardziej naglący jest fakt, że dane PKB za IV kwartał i obecna blokada praktycznie zapewniają, że region stanie w obliczu podwójnej recesji, która rozpocznie się w 2021 r. – napisano w raporcie.

Wydaje się, że potencjalną pułapkę w ożywieniu strefy euro udało się zażegnać dzięki prawdopodobnemu powołaniu byłego prezesa EBC Draghiego na stanowisko premiera Włoch. Jego doświadczenie prawdopodobnie zapewni solidną alokację funduszu naprawczego i lepsze relacje Włoch z UE i EBC.

EBC jest prawdopodobnie zadowolony z handlu EUR/USD w pobliżu 1,20, o czym pewnie usłyszymy podczas szczytów Eurogrupy i EcoFin w połowie lutego – dodano.

EUR/GBP: wyboista droga w kierunku 0,87 – Rabobank

Ekonomiści z Rabobanku nadal widzą trudności dla funta, częściowo dlatego, że dane gospodarcze z Wielkiej Brytanii za I kwartał prawdopodobnie zniechęcają do byczych perspektyw. Także dlatego, że Brexit nadal rzuca cień na gospodarkę. W nadchodzących miesiącach eksperci z Rabobanku prognozują spadek pary EUR/GBP do poziomu 0,87.

Istnieje duże ryzyko, że ulga związana z umową handlową Brexit dość szybko zniknie, biorąc pod uwagę jej ograniczoną formę – podkreślono w raporcie.

Dla premiera Johnsona problem Irlandii Północnej wydaje się pokrywać z ponownymi wezwaniami do niepodległości Szkocji, które prawdopodobnie wzmocnią się po majowych wyborach w Szkocji, w których partia SNP Sturgeona osiągnie dobre wyniki.

W ciągu roku spodziewamy się, że odbicie w brytyjskim PKB powinno zapewnić umiarkowane wsparcie dla funta i prognozujemy, że EUR/GBP spadnie do 0,87. Jednak nie widzimy prostej ścieżki dla byków GBP w nadchodzących miesiącach – podsumowano.

Kurs EURGBP na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURGBP na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pgnig akcje kurs | pgnig akcje cena | bitcoin aktualności | gpw biomed |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here