Naga MarketsKiedy notowania są gotowe, by zawrócić z obranego kursu, a kiedy dywergencja nie jest trafnym sygnałem? Dziś zajmiemy się skutecznością dywergencji oraz tym jak ją zwiększyć kiedy już z ją wykorzystujemy.

Podwójna dywergencja

Krótkie wprowadzenie. Dywergencja na histogramie MACD sygnalizuje utratę momentum. Poniższy zrzut ekranu pokazuje jak cena tworzy niższy dołek, natomiast na histogramie MACD taki dołek nie zostaje ustanowiony. To właśnie mówi nam, że akcja cenowa przed utworzeniem pierwszego dołka była dużo silniejsza, a momentum znacznie wyższe (większe świece spadkowe).

Z kolei akcja cenowa przed ustanowieniem drugiego dołka nie wykazywała już takiego samego, niedźwiedziego momentum. Mimo, że wcale nie trzeba używać MACD, by ocenić, że momentum było słabsze, to wskaźnik ten pomaga nam w wymierny sposób określić to co widzimy.

divergence

Koncepcja kryjąca się za dzisiejszym artykułem nosi nazwę “podwójnej dywergencji”. Nie jestem pewien, czy ktoś już wcześniej używał takiej nazwy dla tej metody, natomiast ja korzystam z niej od lat, by zwiększyć dokładność informacji na temat cen, a także jako dodatkowego mechanizmu filtrującego.

Każdy trader, który starał się handlować na podstawie dywergencji wie, że sama w sobie nie ma ona zbyt dużej wartości, a zwłaszcza w silnych trendach. Dywergencje niezbyt często są oznaką odwrócenia trendu, a jedynie wskazują na jego chwilowe wyhamowanie lub konsolidację. Wtedy z pomocą przychodzi podwójna dywergencja.

Koncepcje zawarte w tym wpisie możesz wypróbować na rachunku u brokera Royal , który oferuje ponad 125 instrumentów handlowych i jest regulowany przez ASIC oraz CySEC >>

Podwójna dywergencja występuje wtedy, gdy widzisz serię wyższych szczytów (lub niższych dołków) podczas gdy MACD rysuje niższe dołki. Jest to znacznie silniejszy sygnał od zwykłej dywergencji świadczący o tym, że trend zbliża się ku końcowi.

Poniższy zrzut ekranu ukazuje podwójną dywergencję w czasie trendu spadkowego. Mimo, że utrata siły i momentum przez trend jest dość oczywista, podwójna dywergencja na MACD potwierdza to, co daje się zaobserwować na wykresie cenowym i dostarcza nam wymiernych informacji.

Double_Divergence_2

Poniższy zrzut ekranu jest kolejnym przykładem podwójnej dywergencji. Jako pierwsza występuje zwykła, pojedyncza dywergencja, jednakże cena wcale nie zawraca i dalej zmierza na południe. Wtedy MACD znowu zaczyna potwierdzać trend spadkowy i tworzy na wskaźniku nowe dołki (zielona linia).

Zanim jednak cena zaczęła zawracać, a tym samym zakończył się trend spadkowy, wyrysowała się podwójna dywergencja wskazując na utratę momentum. Widzimy tu, że przy próbie handlu na podstawie pojedynczej dywergencji poniesiona zostałaby strata, ponieważ cena dalej się osuwała. Jednakże w przypadku drugiej dywergencji, cena nie zdołała się utrzymać w trendzie spadkowym i to kupujący przejęli kontrolę na rynku.

Double_Divergence

Kolejny zrzut ekranu również wskazuje na słabnące momentum w tendencji spadkowej. Tym razem w trendzie nie było widocznych swingów pomiędzy poszczególnymi dołkami, a cena po prostu powoli się osuwała. Jednak przez cały ten czas histogram MACD tworzył wyższe dołki wskazując tym samym na utratę momentum.

Fading_momentum

Ważne jest także w tej lekcji, by zrozumieć, że podwójna dywergencja nie powinna być wykorzystywana do zajmowania pozycji. Może ona natomiast służyć jako filtr oraz dodatkowa informacja na temat akcji cenowej. Jest to bardzo potężna koncepcja, którą dzieliłem się z wieloma osobami przez lata i dzięki temu mogły one czerpać korzyści ze zrozumienia tego, jak wykorzystać wskaźnik MACD w odpowiednim kontekście.

Więcej od Tradeciety:


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here