Naga MarketsEUR/USD

Sporo danych mieliśmy w tym tygodniu, ale rynek czekał na dzisiejszy raport z amerykańskiego rynku pracy i się doczekał. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o ponad 270 tys. miejsc przy prognozie 180 tys. Na reakcje nie trzeba było długo czekać, w końcu i tak dolar się umacniał od ponad dwóch tygodni. Szybko zostało przełamane wsparcie w okolicach 1,08 i kurs zmierza w okolice kolejnego obszaru wsparcia 1,6050, a może nawet w okolice 1,05; czyli dołka z połowy kwietnia br. Dobre dane z amerykańskiego rynku pracy jeszcze bardziej zwiększają prawdopodobieństwo podwyżek stóp w Stanach w grudniu. Przed NFP szanse te były oceniane na około 60%.

EURUSDDailypod

EUR/PLN

[pullquote]To również Cię zainteresuje[/pullquote]

Wczoraj i przedwczoraj doszło do próby przełamania linii trendu wzrostowego na parze EUR/PLN. Szybko udało się przełamać poziom wsparcia w okolicach 4,26; ale obszar 4,23 okazał się zbyt silny i bardzo szybko wróciliśmy ponad linię trendu. Ponadto na wykresie dziennym widać dwie pod rząd formacje młota, które mogą sygnalizować ruch w górę w najbliższym czasie. Jednak do pokonania jest poziom 4,26; który może obecnie pełnić rolę poziomu oporu. Kolejnym bardzo silnym poziomem oporu są okolice 4,2950; czyli niedawne szczyty, które nie powinny zostać pokonane. Trzeba pamiętać, że już w grudniu EBC może rozszerzyć program QE w strefie euro, co z pewnością będzie osłabiać wspólną walutę.

EURPLNDailypod

USD/PLN

Oczywiście silny ruch wzrostowy po dobrym danych z amerykańskiego rynku pracy obserwujemy na parze USD/PLN. Został pokonany szczyt z marca br. w okolicach 3,9560. Gdyby nad tym poziomem zakończył się dzień, kurs będzie miał otwartą drogę w stronę okrągłych 4 PLN. Oczywiście w takiej sytuacji główna para walutowa musiałaby zmierzać w stronę przynajmniej 1,06.

USDPLNDailypod

CHF/PLN

Sytuacja na parze CHF/PLN jest dosyć oczywista. Kurs odbił się od wsparcia w okolicach 3,90 i ruszył na północ, co było związane ze spadkiem kursu EUR/CHF. który po raz kolejny nie był w stanie pokonać poziomu 1,10. Silnym poziomem oporu na prze franka do polskiego złotego są okolice 3,95 – 3,96. Raczej w najbliższym czasie nie powinien zostać przełamany, bo to musiałoby się wiązać ze spadkiem EUR/CHF poniżej 1,07; a na to się nie zanosi.

CHFPLNDaily

S&P 500

Notowania głównego indeksu Stanów Zjednoczonych w tym tygodniu nie porwały. W trakcie dwóch. W szczytowym momencie S&P 500 zyskiwał nieco ponad 36 punktów, jednak w środę zyski zostały częściowo zanegowane. W czwartek i piątek z kolei na rynku panowała duża niepewność. Tym sposobem indeks powrócił w okolicę na początku tygodnia poziom 2100 punktów. Biorąc jednak pod uwagę coraz większe prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA w grudniu tego roku, trzeba przyznać, że wynik ten mimo wszystko jest satysfakcjonujący. Wydaje się, że rynek akcyjny już w dużej części zdyskontował nadchodzące zmiany w polityce monetarnej amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Póki co S&P 500 pozostaje w bardzo stromym trendzie wzrostowym i do póki nie wróci on poniżej wsparcia 2060 i 200-okresowej średniej kroczącej trudno jest mówić o jakimkolwiek załamaniu. Sygnałem powrotu do wzrostów będzie z kolei przełamanie oporu 2115 i zniesienia fibo 161,8.

[SP500]Daily

DAX 30

Jedynie dwie dobre sesje oglądaliśmy w tym tygodniu we Frankfurcie. Kupującym udało się podnieść wartość indeksu w poniedziałek, jednak później odbili się oni od górnego ograniczenia niewielkiego kanału wzrostowego i kolejne trzy sesje nie należały do udanych. W piątek jednak kupujący odrobili straty i ponownie dotarli do górnego ograniczenia kanału, przełamując przy okazji opór 11 tysięcy punktów, poniżej którego wykres znajdował się przez 2,5 miesiąca. Teraz jednak przed stroną popytową trudne zadanie – górne ograniczenie kanału, linia trendu spadkowego oraz 200-okresowa średnia krocząca. Dopiero po przebiciu się przez ten umocniony rejon będzie można spekulować na temat dalszych wzrostów cen akcji nad Menem.

[DAX30]Daily

FTSE 100

Po poniedziałkowym odbiciu od dolnego ograniczenia kanału wzrostowego na FTSE 100 w piątek niedźwiedzie po raz kolejny je przetestowały. Była to jednak kolejna nieudana próba przełamania, a co za tym idzie główny indeks Wielkiej Brytanii utrzymał się ponad obszarem wsparć 6260-6310. Martwi jednak MACD, który wskazuje na lekkie spadki, dlatego zanim indeks 100 blue chip’ów londyńskiego parkietu nie wskoczy powyżej oporu 6460 nie ma co ogłaszać sukcesu. Kluczowym momentem będzie z kolei przełamanie górnego ograniczenia kanału – dopiero wtedy możliwy będzie szybki atak na 200-okresową średnia kroczącą oraz opór 6760 pkt. Zmniejszenie prawdopodobieństwa podniesienia stóp procentowych przez Bank Anglii w ciągu najbliższych kilku miesięcy powinno dodatkowo wspomóc kupujących.

[FTSE100]Daily

NIKKEI 225

Udany tydzień zanotowaliśmy z kolei w Japonii. Poza środową niepewnością przez cały czas oglądaliśmy mniejsze lub większe wzrosty. Strona popytowa obroniła dolne ograniczenie konsolidacji na poziomie 18700 punktów i przełamała górne ograniczenie na wysokości 19200. Kupujący wyhamowani zostali dopiero dzisiaj w okolicy 200-okresowej średniej kroczącej. Przebicie tego poziomu jest kluczowe dla dalszych wzrostów. Bykom z pewnością pomagały w tym tygodniu całkiem dobre odczyty chińskiego PMI. W przyszłym tygodniu z kolei wiele zależeć będzie od chińskiej inflacji. Oprócz tego inwestorzy wciąż liczą na rozszerzenie programu luzowania ilościowego w kraju kwitnącej wiśni.

[JP225]Daily

WTI

Tydzień na rynku ropy upłynął w miarę spokojnie w porównaniu do kilku minionych. Cena baryłki ropy WTI niezmiennie oscyluje pomiędzy 49 USD a 44 USD za baryłkę. Ten ostatni poziom stanowi silne wsparcie, którego pokonanie może spowodować kolejny impuls spadkowy. Natomiast ruch w górę i przebicie 49 USD może zaprowadzić nas w okolice istotnego oporu leżącego w okolicach 54 USD za baryłkę. Długoterminowo ropa wciąż pozostaje pod presją podaży.

WTIDaily

GOLD

Obecny tydzień był już kolejnym tygodniem, którego posiadacze złota nie zaliczą do udanych. Tydzień ten przyniósł nam 5 czarnych dziennych świec z rzędu, co wystarczająco świadczy o układzie sił na tym instrumencie. W połowie tygodnia wykres przebił dolne ograniczenie kanały wzrostowego dając mocny sygnał do sprzedaży. Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy, które okazały się lepsze od prognoz umocniły dolara na tyle, że kurs kruszcu spadł poniżej 1100 USD za uncję. Tym samym zbliżamy się do tegorocznego minimum, którego przebicie powinno zaowocować dalszą przeceną kursu złota.

GOLDDailyConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here