Naga MarketsEUR/USD

EURUSDDaily

Po środowej konferencji FOMC kurs EUR/USD mocno ruszył na północ. FED nie zadeklarował kiedy dokładnie będzie podnosił stopy, na co liczył rynek. Na głównej parze walutowej została przebita linia trendu spadkowego . Kurs dopiero zatrzymał się w okolicach 1,14. Dzisiaj obserwujemy spadki, a kurs zatrzymał się w okolicach wspomnianej linii trendu, która powinna spełniać teraz rolę wsparcia. Rynkom z pewnością ciąży temat Grecji. Jeżeli jednak dojdzie do porozumienia, na wczorajszym spotkaniu Eurogrupy nie zostało zawarte porozumienie, EUR/USD mógłby ponownie ruszyć do góry. Najbliższym poziomem oporu są ostatnie szczyty w okolicach 1,1470. Pokonanie tego poziomu powinno skierować kurs nawet w okolice 1,18; gdzie przebiega mniej nachylona linia trendu spadkowego.

EUR/PLN

EURPLNDaily

Niepewność związana z Grecją szkodzi polskiemu złotemu. Widać to na parze EUR/PLN. Kurs od kwietnia br. jest w kanale wzrostowym, a obecnie zmierza w kierunku jego górnego ograniczenia. Nieco niżej w okolicach 4,17 znajduje się jednak silny poziom oporu, którego będzie ciężko przebić. Z kolei silne umocnienie złotego raczej też jest mało prawdopodobne. W najbliższym czasie kurs raczej powinien stabilizować się przy obecnych poziomach, chyba że dotarłyby jakieś bardzo niepokojące wieści w sprawie Aten.

USD/PLN

USDPLNDaily

Para USD/PLN bardziej niż sytuacją Grecji spogląda na EUR/USD. Ostatnie wzrosty na głównej parze walutowej spowodowały spadki na USD/PLN w okolice 3,64; a dzisiaj w ślad za korektą na EUR/USD kurs polskiego złotego w stosunku do dolara zmierza w okolice 3,69. W tym miejscu znajduje się górne ograniczenie kanału spadkowego, którego obserwujemy od końca maja br. W tym miejscu powinniśmy zawrócić w okolice ostatnich minimów, oczywiście gdy na EUR/USD znowu zobaczymy wzrosty. Gdyby kurs głównej pary ruszył w kierunku 1,18; kurs USD/PLN może spaść nawet w okolice dołka z maja br., czyli 3,52.

S&P 500

SP500Daily

Udany tydzień zanotował indeks 500 największych spółek amerykańskiego parkietu. Choć jeszcze w poniedziałek musieliśmy oglądać kontynuację piątkowych spadków, to od wtorku obserwowaliśmy już pokaz siły strony popytowej. Wtedy właśnie obronione zostało (po raz kolejny) dolne ograniczenie dwumiesięcznego kanału wzrostowego. W środę nastąpiło zatrzymanie, związane z niepewnością dotyczącą decyzji FOMC. Wczoraj jednak kupujący zdobyli 1,23% i przełamali średnie 20 i 50-okresową oraz opór 2117. Do historycznego maksimum – wyznaczonego miesiąc temu szczytu 2137,2 pozostaje nieco ponad 12 punktów, co, przy zdobytych wczoraj 26 punktach, nie robi większego wrażenia. Jednak walka o maksima, nie jest najłatwiejszą sprawą. A więc to, czy Wall Street podkręci się do tej wysokości już dzisiaj, jeszcze się okaże. MACD, po przecięciu linii sygnału i linii zera, wskazuje na północ.

DAX 30

DAX30Daily

Cały tydzień notowań na DAX oscylował wokół okrągłego poziomu 11 tysięcy punktów. Sukcesem kupujących było utrzymanie wykresu w dwumiesięcznym kanale spadkowym, którego dolne ograniczenie atakowały niedźwiedzie. Przełom nastąpił wczoraj – pomimo braku porozumienia w sprawie greckiego długu – DAX 30 urósł o 1,91%. Dziś popyt kontynuuje wzrosty. W drodze ku górnemu ograniczeniu kanału, byki napotkają trzy opory: 20-okresową średnią, poziom 11400 oraz 50-okresową średnią. Z linią sygnału przecina się właśnie MACD, dając sygnał powrotu do wzrostów. Wiele może się jednak zmienić w poniedziałek, kiedy odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie przywódców europejskich zwołane przez Donalda Tuska. Ewentualne porozumienie rządu Hellady z dłużnikami ma szansę napędzić wzrosty. Kolejne fiasko rozmów może z kolei wystraszyć inwestorów.

NIKKEI 225

JP225H4

Tygodniowe spadki zatrzymane zostały wczoraj w Japonii. Strona popytowa utworzyła, na czterogodzinnym wykresie Nikkei 225, wzrostowego pin bara, opartego o poziom poprzedniego dołka. Poskutkowało to silnym odbiciem, które pozwoliło na przełamanie górą krótkoterminowego kanału spadkowego. Najbliższym oporem jest wysokość 20300 pkt. We wzrostach powinny pomagać dzisiejsze decyzje Banku Japonii, z których wynika, że z racji pozytywnego wpływu działań banku na japońską gospodarkę, nadal kontynuowana będzie „luźna” polityka monetarna. Byki, aby zanegować straty z ostatnich pięciu sesji, muszą zdobyć jeszcze 300 punktów, czyli mniej więcej tyle, o ile Nikkei urósł od wczorajszego minimum.

WTI

WTIDaily

W miesięcznej konsolidacji pozostaje cena baryłki czarnego złota z teksasu. Aktualnie za 159 litrów WTI zapłacić trzeba nieco ponad 60 USD. Wykres, od prawie dwóch tygodni, walczy z linią rocznego trendu spadkowego, którego ewentualne przełamanie powinno wspomóc kontynuację wzrostów z marca i kwietnia. WTI znajduje się minimalnie ponad średnimi 20 i 50-okresową, a najbliższe opory, jakie staną na drodze kupującym, w razie przełamania linii trendu, to kolejno: 62 USD, średnia 200-okresowa oraz 63,5 USD. We wzrostach na rynku surowcowym powinno pomóc osłabienie dolara wynikające z „liberalnego” podejścia amerykańskiego Banku Rezerw w kwestii podnoszenia stóp procentowych.

GOLD

GOLDWeekly

Mniej więcej od połowy 2013 roku ceny złota znajdują się w trendzie bocznym z lekką tendencją spadkową. Ostatnie osłabienie dolara amerykańskiego pozwoliło na odbicie ceny w okolice okrągłych 1200 USD za uncję. Jednak trudno mówić o jakimś znaczącym ruchu. Wciąż kurs znajduje się w szerokim zakresie kanału spadkowego, którego zasięg to około 200 USD. Wybicie z kanału nastąpiłoby dopiero w okolicach 1350 USD, ale do tego droga daleka. Najbliższym poziomem oporu są okolice 1240 USD, a następnie 1300 USD. Z pewnością widać ożywienie na rynku towarowym, ale na większe odbicie musimy jeszcze poczekać. Wciąż jednak rynek kapitałowy jest bardziej atrakcyjny dla inwestorów.


Admiral-Markets-Logo

Promocja – Tylko dla użytkowników serwisu Comparic.pl 25% premia przy zasileniu rachunku. O szczegóły pytaj mailowo na info@admiralmarkets.pl. Możesz również wypróbować konto demo.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here