Naga MarketsW minionym tygodniu do głosu doszły niedźwiedzie. Byki z kolejnych prób wyjścia górą ponad poziom 11000 pkt przeszły do defensywy i broniły kolejnych wsparć na poziomach 10800 pkt, 10700 pkt, 10600 pkt. Na wykresie DAX spadki zatrzymały się na lucę hossy z 23 października. I tym samym luka w rejonie 10600 pkt – 10500 pkt jeszcze bardziej nabiera znaczenia. Dopóki poziom 10500 pkt nie został zdobyty, w każdej chwili mogą wrócić wzrosty. Niestety mało prawdopodobne jest zakończenie na tym poziomie korekty ponieważ nie zostało przetestowane nawet podstawowe zniesienie fibo 38,2%, które znajduje się w okolicy poziomu 10400 pkt. Negatywny sygnał daje również wskaźnik MACD, któremu często zdarza się właściwie wskazywać trendy na DAX.

W prognozie długoterminowej nic nie zmieniło się od poprzedniego tygodnia kiedy to napisałem: “zakładam, że obecne wzrosty są albo dużą falą korekcyjną B w spadkowym zygzaku ABC. W takim wariancie w najbliższym czasie nastąpiłoby pogłębienie tegorocznego dołka, jako fala spadkowa C. I dopiero po tym pojawił by się nowy impuls wzrostowy. Druga możliwość jest taka, że DAX już zakończył korektę i obecnie znajduje się w nowej fali wzrostowej”. W tym drugim wypadku, korekta, która trwa od zeszłego tygodnia może być falą 2 w impulsie wzrostowym. Fala 2 często znosi 78,6% fali 1 co dałoby w tej sytuacji spadki do poziomu 9700 pkt. Możliwe jest również wcześniejsze zakończenie korekty poziom fibo 61,8% znajduje się w okolicy 10000 pkt i to też byłoby bardzo dobre miejsce do zakończenia korekty i rozpoczęcia trzeciej fali wzrostowej.

Niewątpliwie pomóc we wzrostach może europejski bank centralny, który nie wyklucza kolejnej obniżki stóp procentowych na posiedzeniu w grudniu. Pokrzyżować ten plan mogą jednak dane makro, np. dzisiejsze dane na temat inflacji konsumenckiej w strefie euro okazały się lepsze od prognoz. Istotne dane makro w najbliższych dniach to: wtorek inflacja konsumencka w USA, środa protokół z posiedzenia FOMC (tzw. minutki).

Wypróbuj tradingu na DAX u brokera FXGrow.
Ultra niskie spready. No Dealing Desk (brak konfliktu klient-broker).

WYkres indeksu DAX dla interwału D1.
WYkres indeksu DAX dla interwału D1.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here