Naga MarketsEUR/USD

Wydarzeniem mijającego tygodnia było posiedzenie FEDu. Bank wycofał ze swojego komunikatu informację o obawie o globalną gospodarkę i wciąż bieżę pod uwagę grudzień jako termin pierwszej podwyżki stóp w Stanach od 10 lat. Kurs EUR/USD przebił ostatnio ważny obszar wsparcia w okolicach 1,1050 – 1,10; gdzie również przebiega górne ograniczenie kanału wzrostowego, który obserwujemy od marca br. Obecnie obserwujemy lekką korektą, a po jej zakończeniu powinniśmy wrócić do umocnienia amerykańskiej waluty. Najbliższy istotny poziom wsparcia znajduje się w okolicach 1,08.

EURUSDDaily

 

[pullquote]To również Cię zainteresuje[/pullquote]

 

EUR/PLN

W tym tygodniu polski złoty w stosunku do euro raz mocno tracił, a za chwilę korygował cały poprzedni ruch. Silnym poziomem oporu okazały się okolice 4,30. Kurs dwukrotnie próbował przebić ten poziom. Obecnie obserwujemy korektę, która dotarła w okolice wsparcia 4,26 – 4,2525. W tym miejscu może dojść do odbicia i powrotu do ruch w górę. Jednak nie należy spodziewać się bardzo mocnego ruchu, gdyż należy pamiętać, że już w grudniu EBC może podjąć decyzję o rozszerzeniu programu QE w strefie euro, a to z pewnością będzie osłabiać euro.

EURPLNDaily

 

USD/PLN

Silne umocnienie dolara amerykańskiego obserwowaliśmy również na parze USD/PLN. Kurs z łatwością przełamał poziom oporu w okolicach 3,85 i dotarł aż w okolice 3,93. Od dwóch dni obserwujemy korektę na głównej parze walutowej, co oczywiście spowodowało również spadek kursu USD/PLN. Wspomniany poziom oporu ma szansę obecnie pełnić rolę wsparcia, a kurs powinien w najbliższym czasie atakować poziom 3,93; a nawet okolice 3,96; czyli szczytu z marca br.

USDPLNDaily

 

CHF/PLN

Dzisiaj obserwujemy sporą korektę ostatnich dużych ruchów wzrostowych na parze CHF/PLN. Po raz kolejny obszar 3,95 – 3,96 zatrzymał umacnianie franka do polskiego złotego. Oczywiście z technicznego punktu widzenia za tę korektę odpowiada ruch w górę na parze EUR/CHF. Jednak nie należy spodziewać przebicia poziomu 1,10 na wspomnianej parze, więc korekta spadkowa na CHF/PLN również prawdopodobnie szybko się zakończy. Silnym poziomem wsparcia są okolice 3,90; które maja szanse zatrzymać aprecjację złotego. Później możemy obserwować powrót w okolice ostatnich szczytów.

CHFPLNDaily

 

S&P 500

Słaby początek i mocny koniec. Mijający tydzień w Stanach Zjednoczonych był podobny do poprzedniego. W poniedziałek i wtorek na S&P 500 oglądaliśmy lekką korektę, która zatrzymana została na poziomie 200-okresowej średniej kroczącej. W środę nastąpiło odbicie, a wzrostom nie przeszkadzał nawet fakt, że Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku nie wykluczył podniesienia stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych jeszcze w grudniu tego roku, a nawet nieco zwiększył jego prawdopodobieństwo. Dziś kupujący przetestowali już opór 2100 punktów. Choć przejście przez ten poziom nie będzie należeć do najłatwiejszych zadań, wydaje się, że jest to już tylko kwestia czasu. Przełamanie pozwoli na atak na ostatnią przeszkodę przed historycznym maksimum (2137,2 pkt.), czyli opór 2112 i zniesienie fibo 161,8.

[SP500]Daily

 

DAX 30

Zdecydowanie słabiej niż w Stanach Zjednoczonych prezentowała się w tym tygodniu sytuacja w Niemczech. Wzrosty oglądaliśmy jedynie w środę. Pozostałe dni przyniosły niewielkie straty. Notowania DAX’a 30 konsolidują się pomiędzy wsparciem 10690 oraz oporem 10930. Wykres pozostaje jednak w krótkoterminowym trendzie wzrostowym, a MACD wskazuje na wzrosty. Choć nastroje psują wyniki finansowe niektórych spółek, z Volkswagenem i Deutsche Bankiem na czele, to mimo wszystko istnieje duża szansa wybicia ponad 11 tysięcy punktów i 200-okresową średnia kroczącą. Mario Draghi zakomunikował, że Europejski Bank Centralny w grudniu podsumuje wyniki jakie dotychczas osiągnięto dzięki trwającemu programowi luzowania ilościowego oraz przyznał, że bank rozważał obniżenie i tak już ujemnej stopy depozytowej. Dodruk jeszcze większej ilości wspólnej waluty wydaje się więc przesądzony, co powinno spotkać się z ciepłym przyjęciem europejskich inwestorów.

[DAX30]Daily

FTSE 100

Podobnie jak we Frankfurcie, jedyna udana sesja w Londynie z tego tygodnia to sesja środowa. Pozostałe dni przyniosły lekkie spadki i tym sposobem FTSE znajduje się 75 punktów poniżej zamknięcia z zeszłego tygodnia. Wykres pozostaje w zawężającym się kanale wzrostowym, jednak niedźwiedzie starają się przełamać jego dolne ograniczenie oraz wsparcie 6360. Przejście przez ten poziom może pozwolić stronie podażowej na dotarcie do 6300 punktów. Pieniądze siłą rzeczy napływające ze Strefy Euro powinny wspomagać kupujących, przynajmniej do czasu przyszłorocznych podwyżek stóp procentowych w Banku Anglii. W przyszłym tygodniu jednak wiele będzie zależeć od poniedziałkowych i wtorkowych odczytów PMI i przede wszystkim od czwartkowego posiedzenia właśnie Banku Anglii, którego raport może rzucić nieco światła na prognozy zarządu.

[FTSE100]Daily

 

NIKKEI 225

Całotygodniową konsolidację widzieliśmy także w Japonii. Dziś została ona zwieńczona potężną szpulą o wysokości prawie 500 punktów. Górnym ograniczeniem jest szczyt z sierpniowego odbicia znajdujący się na wysokości 19200 pkt., z kolei od dołu rynek blokowany jest przez 18700 punktów. Nikkei 225 pozostaje jednak, podobnie jak DAX 30, w krótkoterminowym trendzie wzrostowym. Dalszą zwyżkę blokuje jednak nie tylko opór 19200 ale także 200-okresowa średnia krocząca. Wzrostom zdecydowanie nie pomogło utrzymanie obecnej polityki monetarnej Banku Japonii. Warto jednak zauważyć, że szefostwo banku obniżyło prognozy dotyczące inflacji oraz PKB, co de facto oznacza, że rozszerzenie programu luzowania ilościowego jest tylko kwestią czasu, a to prawdopodobnie pomoże w powrocie na wieloletnie szczyty w granicach 21 tysięcy punktów. Początek przyszłego tygodnia zależeć będzie z kolei od chińskich i japońskich odczytów PMI.

[JP225]Daily

 

WTI

Po blisko 3 tygodniach spadku mijający tydzień kurs ropy WTI zakończy kolorem zielonym. W największym stopniu przyczyniły się do tego odczyty dotyczące zapasów tego surowca, które poznaliśmy w środę. Co ciekawe, pomimo tego, że odczyty te były praktycznie zgodne z przewidywaniami analityków, kurs wystrzelił na północ. Natomiast pod kątem technicznym sygnał do zakupu został wygenerowany przez wzrostowy pin bar uformowany we wtorek na poziomie ważnego wsparcia 44 USD. Od dwóch dni obserwujemy konsolidację przy tygodniowych maksimach, co ma pozytywny wydźwięk dla byków i zwiększa prawdopodobieństwo dalszego ruchu na północ.

WTIDaily

 

GOLD

Od maksimów z bieżącego tygodnia, które wyznaczone zostały dwa dni temu w okolicy 1182 USD za uncję, kurs osunął się o blisko 40 USD i obecnie balansuje na ważnym wsparciu 1145 USD. Pokonanie tego poziomu przez podaż skutkować będzie zapewne dalszymi spadkami co najmniej w okolice 1110 USD za uncję. Tak duży spadek wartości tego metalu w przeciągu zaledwie 48 godzin zawdzięczamy przede wszystkim Stanom Zjednoczonym i posiedzeniu FOMC, które umocniło amerykańską walutę.

GOLDDailytokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here