Naga MarketsŚrodowa sesja na niemieckim DAX aż do wejścia na rynek Amerykanów była bardzo płaska, z jednej strony strach przed przerodzeniem się spadków na Wall Street w coś poważniejszego z drugiej strony EURUSD po 1,09 wprowadzało inwestorów w niepewność. Dodatkowo ciąg dalszy serialu pod tytułem Grimbo (Greece in limbo) czyli Grecja w zawieszeniu, jedna wiadomość działała na plus druga na minus. Ostatecznie kiedy Ameryka pokazała kierunek północny DAX również momentalnie ruszył w tym kierunku. Z danych makro pojawił się odczyt indeksu zaufania konsumentów GfK (ankietowani Niemcy prognozują swoje dochody, wydatki i oszczędności w kolejnym miesiącu). Wynik jest lepszy od prognoz i obecnie jest najwyższy od października 2001 roku. Sesja zakończyła się wzrostami DAX +1,26% (11771pkt), MDAX +1,26% (20973pkt), SDAX +0,16% (8831pkt), TECDAX +0,48% (1718pkt).

W środę opublikowane zostały najnowsze dane dotyczące sentymentu inwestujących na DAX. Bardzo duży spadek byczych nastrojów u inwestorów instytucjonalnych aż -17 punktów procentowych w stosunku do poprzedniej środy:

  • inwestorzy instytucjonalni: byki = 31%, niedźwiedzie = 38%, neutralni = 31%
  • inwestorzy prywatni: byki = 39%, niedźwiedzie = 35%, neutralni = 26%

Technicznie DAX wrócił do wnętrza konsolidacji, w której poruszał się w zeszłym tygodniu. Obecnie decydującym oporem będzie poziom 11900-11950 czyli górne ograniczenie prostokąta oraz szczyt z poniedziałku jak również punkt D formacji spadkowej motyla. Przebicie się przez ten dosyć silny opór otworzy drogę do wzrostów (tam czeka wiele zleceń SL niedźwiedzi co spowoduje dynamiczny ruch). Świece dla interwału 1D wtorkowa oraz środowa tworzą wzrostową formację INSIDE BAR. Gdyby jednak znowu nastąpiło cofnięcie to możliwy jest test poziomu 11400pkt co wypełniłoby spadkowego motyla i spowodowałoby odwrócenie pozycji inwestorów grających pod tą formację. W obecnej sytuacji w analizie nie pomaga również analiza wolumenu, inwestorzy nie są zdecydowani co do kierunku, podobny wolumen był przy wtorkowych spadkach i przy środowych wzrostach.

Wykres kontraktów na DAX dla interwału 1H.
Wykres kontraktów na DAX dla interwału 1H.
Wykres kontraktów na DAX dla interwału 4H. Na wykresie spadkowy motyl.
Wykres kontraktów na DAX dla interwału 4H. Na wykresie spadkowy motyl.

 

Więcej o DAX na www.worldtrader.pl

ACFX3-150x55 Broker ACFX umożliwia trading na kontraktach DAX 1,5 USD za 0,1 lota.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here