Naga MarketsW środę na europejskich indeksach gościła niepewność i wyczekiwanie na wieczorne minutki FOMC. Sesja była korekcyjna co też nie powinno dziwić po wczorajszych mocnych wzrostach. Na ważniejszych indeksach europejskich lekkie spadki: angielski FTSE100 -0,35%, francuski CAC40 -0,28%, niemiecki DAX -0,72%. Mocne wzrosty za to na węgierskim indeksie BUX +1,67% oraz portugalskim PSI20 +1,81%.

Najmocniejszy spadek zanotował w środę indeks grecki ATHEX -1,23%. Nic w tym dziwnego bo główną informacją, która w ciągu dnia przetaczała się przez serwisy, była wizyta premiera Grecji w Moskwie. Część analityków spodziewała się, że prezydent Rosji może przyznać pomoc finansową stojącej na skraju bankructwa Grecji by ta mogła od wewnątrz krytykować i doprowadzać do osłabienia Unii Europejskiej. Jak się jednak okazało Rosja za darmo nie pomoże, a jedynie chce pomóc finansować projekty  energetyczne. Takim projektem jest gazociąg, który przez Morze Czarne dostarczałby gaz do Turcji.

Spójrzmy więc na wykres indeksu greckiego. W 1999 roku miał swój historyczny szczyt na poziomie ponad 6000 pkt, a od 2007 roku jest w mocnym trendzie spadkowym. Od ponad roku porusza się w spadkowym kanale. Środowa sesja zakończyła się na poziomie 767,92 pkt. Co ciekawe zaczyna pojawiać się zwiększony wolumen przy zielonych świecach być może inwestorzy przygotowują się już na pozytywne załatwienie sprawy greckiej, co da temu indeksowi możliwość potężnego ruchu w górę przynajmniej jako odreagowanie spadków (na wykresie miesięcznym zaznaczyłem strzałką wolumen).

ATH 1M

Wykres indeksu greckiego ATHEX Composite Index dla interwału 1M.
Wykres indeksu greckiego ATHEX Composite Index dla interwału 1M.

ATH 1D

Wykres indeksu greckiego ATHEX Composite Index dla interwału 1D.
Wykres indeksu greckiego ATHEX Composite Index dla interwału 1D.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here