Naga MarketsJerome Powell umocnił kurs dolara. USD/PLN testuje 3,96 zł po FOMCPrzewodniczący Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome Powell powiedział podczas środowej konferencji prasowej po decyzji w sprawie stóp procentowych, że bank centralny może rozpocząć skalowanie zakupów aktywów (tapering) już w listopadzie i zakończyć proces do połowy 2022 roku, po tym jak urzędnicy ujawnili rosnącą skłonność do podniesienia stóp procentowych w przyszłym roku. W efekcie kurs dolara powrócił do wzrostów, a para walutowa EUR/USD spadła poniżej poziomu 1,17 dol.

Oświadczenie FOMC zawiodło rynki, jednak Jerome Powell dostarczył jastrzębich sygnałów

Komitet ds. Otwartego Rynku (FOMC) poinformował w środę o godzinie 20:00 czasu polskiego, że utrzymuje stopę funduszy federalnych w niezmiennym przedziale 0-0,25% i zasygnalizował, że tapering wkrótce może stać się pewnikiem.Inwestorzy liczyli jednak na bardziej jastrzębie stanowisko instytucji i pomimo pozytywnej zmiany w dot-plot oraz prognozach gospodarczych, kurs dolara tracił po godzinie 20:00 kiedy opublikowane zostało oświadczenie polityki pieniężnej. Więcej na jego temat w osobnym artykule.

Pół godziny później rozpoczęła się konferencja prasowa z udziałem szefa Fedu, Jerome Powella, który odpowiadał na pytania dziennikarzy. Powell, wyjaśniając pierwsze kroki banku centralnego USA w kierunku wycofania awaryjnego wsparcia pandemicznego dla gospodarki, powiedział w środę, że tapering „może nastąpić już na następnym spotkaniu”.

To odnosi się do posiedzenia w dniach 2-3 listopada, choć pozostawił otwarte drzwi do dłuższego oczekiwania, jeśli zajdzie taka potrzeba i podkreślił, że tapering nie ma na celu rozpoczęcia odliczania do szybkiego odbicia od zerowych stóp procentowych.

– Czas i tempo nadchodzącej redukcji zakupów aktywów nie będą miały na celu przekazania bezpośredniego sygnału dotyczącego czasu podniesienia stóp procentowych – powiedział po zakończeniu dwudniowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Dodał, że nie spodziewa się, aby Fed rozpoczął podwyżki stóp przed zakończeniem procesu taperingu.

– Prawdopodobnie właściwy będzie proces stopniowego ograniczania wydatków, który zakończy się około połowy przyszłego roku – dodał Powell, wywołując tym samym umocnienie dolara amerykańskiego.

invest

To jak dotąd najbardziej klarowne wskazówki dotyczące taperingu. Sugerują one ograniczenie wartości skupu o 20 mld dolarów na każdym spotkaniu, począwszy od grudnia. Gdy taper zostanie zakończony, podwyżki stóp to najprawdopodobniej kolejny krok. Urzędnicy starają się rozdzielić te dwie kwestie, ale jastrzębia zmiana dot-plot sugeruje, że będą brane pod uwagę już w przyszłym roku.

– Fed widzi podwyżkę już w przyszłym roku. Istnieje jednak szansa, że Powell wciąż nie widzi na to szans, biorąc pod uwagę dot-chart. Niemniej Fed pod względem oczekiwań jest coraz bardziej jastrzębi. Co do taperingu, dyskusja jest prowadzona, ale Fed chce zobaczyć jeszcze znaczący progres pod względem rynku pracy. Fed nie wyklucza, że decyzja zostanie podjęta na kolejnym posiedzeniu, a sam tapering, czyli w zasadzie program QE miałby się zakończyć w połowie przyszłego roku – komentuje XTB.

Jego wypowiedź była analizowana zarówno przez inwestorów, jak i Biały Dom: Kadencja szefa banku centralnego wygasa w lutym i oczekuje się, że prezydent Joe Biden zdecyduje jesienią, czy nominować go na kolejne cztery lata.

Kurs dolara mocniej w górę po konferencji prasowej z udziałem Jerome Powella

Wygląda na to, ze Fed widzi szanse na ogłoszenie taperingu na kolejnym posiedzeniu (oczywiście kluczowe dane z września). To budzi nieco dolara do życia. Złoto wyraźnie ogranicza wzrosty, S&P 500 z mocnym wzrostem – komentowali analitycy XTB.

Przebudzenie okazało się ostatecznie mocniejsze, a kurs dolara kontynuował umocnienie także po konferencji. W efekcie para walutowa USD/PLN wybijała chwilowo poziom 3,96 zł, a kurs euro (EUR/USD) spadał poniżej poziomu 1,17 dol., notując piąty dzień spadków z rzędu i testując miesięczne minima.

Warto zauważyć, że po publikacji oświadczenia FOMC ta sama para walutowa znajdowała się powyżej poziomu 1,1750 dol.

Najsilniej do USD traci japońskiej jen, a USD/JPY rośnie o 0,55% do poziomu 109,8. Na kolejnym miejscu znajdują się frank szwajcarski i funt brytyjski. USD/CHF zyskuje 0,29% i kosztuje 0,9262, a GBP/USD traci 0,26% i spada do poziomu 1,3620.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here