Naga MarketsJerome Powell, przewodniczący FED
Jerome Powell, prezes FED

Po jastrzębiej obniżce stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, kurs dolara znalazł się na najwyższych poziomach od ponad dwóch lat, a para walutowa EURUSD spadała poniżej poziomu 1,11 USD. Prezydent Donald Trump otwarcie krytykował działania Jerome Powella stwierdzając, że prezes Rezerwy Federalnej (FED) „ponownie zawiódł”.


FOMC obniża stopy procentowe pierwszy raz od 11 lat

Rezerwa Federalna (FED) zgodnie z oczekiwaniami głosowała niemal jednogłośnie za obniżeniem stóp procentowych. W pierwszej reakcji na publikację z godziny 20:00, kurs dolara umacniał się w stosunku do euro i innych głównych walut. Jak wynika z relacji Tomasza Sarny, redaktora Comparic.pl, było to pierwsze cięcie stóp Fedu od 2008 roku.

Decyzję o cięciu stóp Fed tłumaczy chęcią zabezpieczenia gospodarki na przyszłość. Poza tym bank centralny widzi oznaki słabości na rynku globalnym (niekoniecznie w USA), co może hamować wzrost. Dodatkowo, pomimo dobrej kondycji gospodarki Stanów Zjednoczonych, nie widać większej inflacji. Można powiedzieć, że Fed był bardzo zachowawczy. Niemniej padło pewne stwierdzenie, mianowicie drzwi do dalszych obniżek zostały otwarte. Pomimo, że Powell powiedział podczas konferencji, że dzisiejsze cięcie jeszcze nie zapowiada całego cyklu, ale będzie ono zależeć od przszłej kondycji gopodarki. Fed ma zwracać uwage między innymi na wskaźnik wymiany handlowej. Widać więc pewną wstrzemięźliwość co do kształtu przyszłej polityki monetarnej”- wyjaśniali po zakończeniu konferencji prasowej analitycy XTB.

Powell używając określenia, że dokonano cięcia o charakterze dostosowania w trakcie fazy ekspansji gospodarczej nie pokonał wysoko postawionej poprzeczki oczekiwań. Mówił, że nie należy przyjmować tej podwyżki jako jedynej, ale mówił, że cykl rozumiany jako długotrwałe i mocne obniżki mógłby zostać wywołany przez ostre hamowanie gospodarki. Fed wykazał się zatem wstrzemięźliwością w zarysowaniu perspektyw ścieżki stóp. Po trzecie, część inwestorów wciąż liczyła na redukcję stóp o 50 pb. Naszym zdaniem w tym roku Fed będzie kontynuował cięcia stóp, co będzie ciążyć dolarowi” – zauważa Bartosz Sawicki, główny analityk TMS Brokers.

O skomentowanie działań FEDu pokusił się również Donald Trump, który od wielu miesięcy jest otwartym przeciwnikiem działań Jerome Powella. We wpisie na Twitterze napisał, że rynek oczekiwał od banku centralnego informacji o rozpoczęciu okresu długiego i agresywnego cięcia stóp procentowych, co pozwoliłoby dotrzymać kroku Chinom oraz Unii Europejskiej: „Jak zwykle, Powell nas zawiódł, przynajmniej zakończył jednak proces zacieśniania ilościowego, które nigdy nie powinno zostać rozpoczęte – brak inflacji. Pomimo wszystko wygrywamy, z całą pewnością nie otrzymuję jednak żadnej pomocy ze strony Rezerwy Federalnej”

Kurs dolara po 3,88 zł, S&P 500 traci najsilniej od września 2018

W reakcji na zapowiedzi Jerome Powella sugerujące, ze lipcowa obniżka nie rozpoczyna serii cięć stóp procentowych, kurs dolara umacniał się wyraźnie do złotówki, testując poziom 3,88 zł, najwyższy od ponad dwóch lat.

W tym samym czasie indeks giełdowy S&P 500 zamykał środową sesję z ponad jednoprocentową stratą, co było najsilniejszym jednodniowym osunięciem od września ubiegłego roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here