Naga MarketsPrezes EBC,. Mario Draghi
Mario Draghi, EBC

Europejski Bank Centralny (EBC) w czwartek zaprezentował cały pakiet zmian polityki pieniężnej, w tym obniżkę stopy depozytowej do poziomu -0,5%, reaktywację programu skupu aktywów oraz poziomowanie stóp procentowych, co wywołało pozytywną reakcję banków komercyjnych. Podczas konferencji prasowej Mario Draghi, ostatni raz występujący w roli prezesa banku, poinformował dodatkowo o obniżeniu prognoz gospodarczych i inflacyjnych ostrzegając przed rosnącym ryzykiem spadków koniunkturalnych. Kurs euro (EUR) reagował osłabieniem, zyskiwał z kolei rynek akcji i obligacji. „Super Mario” z pewnością zapewnił sobie godne pożegnanie i zostanie zapamiętany jako ten, który niejednokrotnie potrafił zaskoczyć rynek.


Mario Draghi prezentuje pakiet luzowania polityki pieniężnej

Po godzinie 13:45 EBC opublikował swoją decyzję w sprawie zmian w ramach polityki pieniężnej, o czym przeczytasz we wcześniejszym artykule. Najważniejsze punkty decyzji dotyczyły:

Te artykuły również Cię zainteresują
  • Obniżenia stopy depozytowej o 10 p.b. do poziomu -0,5%
  • Wprowadzenia tieringu (poziomowania) stóp, przez co banki komercyjne od pewnych pułapów gotówkowych nie będą płaciły odsetek z tytułu ujemnej stopy depozytu
  • Zmian w instrukcjach wyprzedzających sugerujących, że stopy pozostaną na obecnych lub niższych poziomach tak długo aż inflacja nie zbliży się do celu (do tej pory stosowano kryterium czasowe, a nie ilościowe)
  • Wznowienie programu skupu aktywów (QE) z dniem 1 listopada – jego wysokość wyniesie 20 mld EUR (rynek oczekiwał 30-60 mld EUR), jednak program jest otwarty i nie wyznaczono daty jego zakończenia (spodziewano się przedziału 9-12 miesięcy)
  • Poluzowanie kryteriów w zakresie programu tanich pożyczek TLTRO

Reakcja rynku? Mocne zejście EURUSD w dół poniżej 1,10. Bardziej „gołębio” wygląda wątek QE (bezterminowo), zobaczymy jaki będzie wydźwięk konferencji, jaka rozpocznie się po godz. 14:30. Jeżeli Draghi będzie mocno akcentował ryzyka i da do zrozumienia, że skala QE będzie mogła być zwiększona (to Christine Lagarde najpewniej to zrobi) i tym samym EURUSD trudno będzie o powrót ponad 1,10. Jedno wydaje się być bardziej pewne – scenariusz wybicia ponad 1,11 zaczął się mocno oddalać, a zwycięża taktyka gry ze średnioterminowym trendem”komentował decyzję EBC główny analityk DM BOŚ, Marek Rogalski.

EBC tnie prognozy inflacji i PKB ostrzegając przed spadkowymi ryzykami

Podczas swojej przemowy wprowadzającej do konferencji prasowej Mario Draghi przedstawił zaktualizowane prognozy gospodarcze. EBC obniżył projekcję inflacji dla strefy euro na okres 2019-2021. W 2020 inflacja ma spaść do 1% w stosunku do 1,4% raportowanego w czerwcu, a w 2021 podejść do 1,5%, będąc nadal daleko od celu inflacyjnego. Dane mogą być niepokojące, szczególnie patrząc na historyczną skuteczność prognoz inflacji w wykonaniu EBC, które zazwyczaj były wyższe od stanu rzeczywistego.

Instytucja obniżyła również projekcje dotyczące dynamiki PKB. Jeszcze na początku roku spodziewano się, że wskaźnik dla 2019 wyniesie 1,7%, obecnie jest to już zaledwie 1,1%. Dynamika dla 2020 roku również ma być wolniejsza niż zakładane w czerwcu 1,4% (nowa prognoza mówi o 1,2%). Jak zauważył Draghi w przemowie wprowadzającej, powyższe wskazują na rosnące ryzyko spadku koniunktury, a podjęte przez EBC ruchy są odpowiedzią na brak inflacji w strefie euro.

Nowe projekcje inflacji i PKB. Źródło: EBC
Nowe projekcje inflacji i PKB. Źródło: EBC

„Rada Prezesów potwierdziła potrzebę wysoce akomodacyjnej postawy polityki pieniężnej przez dłuższy okres czasu i nadal jest gotowa dostosować wszystkie swoje instrumenty, w stosownych przypadkach, aby zapewnić, że inflacja będzie zmierzać do osiągnięcia swojego celu w sposób trwały, zgodnie ze swoim zobowiązaniem do symetrii” – wyjaśniał Mario Draghi.

Podobnie jak liderzy innych banków centralnych, Draghi wspominał o globalnej niepewności, która przekłada się negatywnie na koniunkturę gospodarczą. Odnosił się głównie do wojny handlowej na linii USA oraz Chin, napięć handlowych Donalda Trumpa ze strefą euro oraz niejasną wizją Brexitu, do którego zostało już niewiele czasu.

“Podczas dzisiejszej konferencji prasowej szef Europejskiego Banku Centralnego  zwrócił uwagę na konieczność utrzymania wysoce akomodacyjnego nastawienia w polityce pieniężnej i potwierdził gotowość do „dalszego dostosowania”, a także wspomniał, że ryzyka wzrosły (też za sprawą wojny handlowej), to projekcje makro nie zostały obniżone znacząco. Draghi zaznaczył, że wzrost nadal pozostanie dodatni i tak – w tym roku PKB ma wzrosnąć o 1,1 proc. (wcześniej było 1,2 proc.), a w przyszłym o 1,2 proc. (było 1,4 proc.), a szacunki dla inflacji zostały obniżone do 1,2 proc. na ten rok (z 1,3 proc.), oraz 1,0 proc. z 1,4 proc. na przyszły, chociaż 2021 r. został już zrewidowany tylko do 1,5 proc. z 1,6 proc”– komentował Marek Rogalski z DM BOŚ.

Draghi podczas Q&A: Spowolnienie w strefie euro jest silniejsze niż zakładano

Odpowiadając na pytania dziennikarzy podczas konferencji prasowej, która rozpoczęła się po godzinie 14:30 (ostatniej po posiedzeniu EBC w karierze Draghiego na stanowisku prezesa), Draghi zwracał uwagę na fakt, że dotychczas nie zakładano tak dużego spowolnienia gospodarczego Eurozony. Niepokoić może fakt, że w najnowszych prognozach nie uwzględniono scenariusza eskalacji napięć handlowych – w razie braku porozumienia USA z Chinami wynik prognozowanego PKB może okazać się jeszcze gorszy.

Podjęte w czwartek decyzje odzwierciedlają utrzymujące się w dłuższym czasie ryzyko spadkowego i potwierdzają, że EBC od dłuższego czasu rozważało możliwość powrotu do programu QE. Draghi odpowiadał również na oskarżenia Trumpa dotyczące prowadzenia wojny walutowej – stwierdzał, że kurs wymiany nie jest celem instytucji i realizuje ona mandat stabilności cen.

“Draghi powiedział, że na posiedzeniu nie było potrzeby do dyskutowania o limitach QE (maksymalne dopuszczalne zaangażowanie w emisje krajów członkowskich – obecnie 33 proc.), gdyż EBC „ma wystarczająco dużo miejsca”, by utrzymywać program przez długi czas. Problem w tym, że jeśli rynek po swoich kalkulacjach uzna, że tego miejsca nie jest dużo, efekt nowego QE może być finalnie rozczarowujący” – komentował Konrad Białas z TMS Brokers.

Zapis konferencji prasowej dostępny jest w serwisie YouTube:

Mario Draghi pytany o możliwe efekty uboczne wprowadzenia tak dużych zmian w ramach polityki pieniężnej potwierdzał, że były one brane pod uwagę przez Radę Prezesów, „działania makro ostrożnościowe” powinny jednak zniwelować ich znaczenie.

Kurs euro poniżej 1,10, zyskują obligacje i akcje banków europejskich

Posiedzenie EBC wywołało silne rozchwianie europejskiej waluty, która przesuwała się w kanale 150 punktów. Kurs euro najpierw wybijał 1,1050, aby następnie spadać w okolice wrześniowych minimów. Ostatecznie cenę w ryzach trzyma dolne ograniczenie kanału spadkowego, nie zmienia to jednak faktu, że poziom 1,10 USD został wybity, co może zwiększyć presję spadkową na parze walutowej:

Kurs EURUSD po posiedzeniu EBC. Źródło: Tradingview.com
Kurs EURUSD po posiedzeniu EBC. Źródło: Tradingview.com

Tam gdzie traciły waluty, zyskiwały inne rynki. Mowa tutaj między innymi o obligacjach oraz akcjach europejskich banków. Największy niemiecki kredytodawca, Deutsche Bank, testował najwyższe poziomy od kwietnia bieżącego roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here