Naga MarketsKonferencja prasowa Europejskiego Banku Centralnego (EBC) przez większość czasu nie miała większego wpływu na notowania europejskiej waluty, która silnie traciła po decyzji dotyczącej stóp procentowych z godziny 13:45. Eurodolar ostatecznie odbił jednak dynamiczniej, po bardzo istotnym komentarzu Mario Draghi’ego dotyczącym potencjalnych podwyżek w horyzoncie kolejnych dwóch lat.


Oświadczenie EBC: Redukcja QE odzwierciedla wiarę w osiągnięcie docelowego poziomu CPI

W trakcie odczytu wstępnego oświadczenia na początku konferencji prasowej, Mario Draghi stwierdził, że zaprezentowane dzisiaj obniżenie programu skupu aktywów (APP) do 30 miliardów euro odzwierciedla zaufanie i pewność EBC co do realizacji docelowego poziomu inflacyjnego tuż pod progiem 2%.

Oprócz tego, prezes EBC stwierdził:

  • Od stycznia APP na poziomie 30 miliardów EUR do września 2018 lub dłużej
  • Jeżeli prognozy ulegną pogorszeniu EBC jest gotowe ponownie podnieść wielkość programu
  • Lokalna presja cenowa nadal stonowana
  • Wzrost gospodarczy niezagrożony, umocnienie inwestycji budowlanych
  • Rynek walutowy (rozumiany jako EUR) ryzykiem dla prognoz inflacyjnych

Z oświadczenia zniknął zapis dotyczący konieczności monitorowania zmienności na rynku FX – co było wyraźną próbą osłabienia europejskiej waluty.

Sesja Q&A: Draghi nie wyklucza podwyżek stóp w 2019 roku

W trakcie sesji pytań i odpowiedzi, podczas której M. Draghi odnosił się do stanowisk dziennikarzy, również nie usłyszeliśmy zbyt wiele przełomowych informacji. Najsilniej na notowania EUR wpłynęło stwierdzenie, że EBC nie wyklucza obecnie możliwości podwyżki stóp w 2019 roku i wszystkie opcje brane są pod uwagę. Spowodowało to, że Eurodolar odrobił ponad 40 pipsów wcześniejszych strat wywołanych decyzją z 13:45 i początkiem konferencji prasowej. Oprócz tego w trakcie sesji Q&A usłyszeliśmy, że:

  • Od stycznia EBC będzie publikować miesięczne raportu dotyczące reinwestycji w ramach APP
  • EBC nie dyskutowało na temat parametrów ograniczających skup aktywów w ramach programu luzowania ilościowego
  • Reakcja rynkowa na zmiany wprowadzone przez EBC była raczej ograniczona co oznacza, że komunikacja banku z rynkiem jest właściwa
  • Decyzja nie została podjęta jednogłośnie – spotkała się z większościową akceptacją, część członków proponowała jednak inne rozwiązania

Ogólnie rzecz biorąc inwestorzy czekający na zmienność wywołaną posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego, mogli delikatnie się zawieść. Zmienność w przedziale 100 pipsów to naprawdę skromny wynik jak na tak ważne wydarzenie makroekonomiczne. Konferencja zakończyła się tuż przed godziną 15:30.

Zainteresowani zapisem konferencji mogą znaleźć nagranie w serwisie YouTube:

Obraz na EUR, PLN i DAX po posiedzeniu EBC

Ostatecznie EUR kończy podsumowanie posiedzenia EBC kilkadziesiąt pipsów niżej od momentu jego rozpoczęcia. Minima sesyjne rozrysowały się na 1.1740 i pomimo chwilowego odbicia po komentarzu dotyczącym możliwych podwyżek stóp w 2019, cena powróciła do trendu spadkowego:

EUR/USD M5 – reakcja EUR na posiedzenie EBC

W przypadku polskiego złotego do euro, zatrzymanie aprecjacji przyniósł pivotalny poziom M2 na wysokości 4.2313, gdzie dynamiczny ruch zaczął zawracać. EUR/PLN cały czas utrzymuje się jednak poniżej PP 4.2365 rysując długi górny knot świecy M30:

EUR/PLN M30

Niemiecki DAX poradził sobie natomiast ostatecznie z linią trendu rysowaną od szczytów z 18 października. Rolę strefy oporu pełnić będą jednak nadal maksima z dwóch ostatnich sesji w połączeniu z PP R1:

DAX H1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here