Naga Markets


Mario Draghi, prezes EBC

Zgodnie z oświadczeniem polityki pieniężnej opublikowanym o 13:45, Europejski Bank Centralny zdecydował się utrzymać stopy procentowe na niezmiennym poziomie, jednocześnie zapowiadając, że ewentualna podwyżka nie nastąpi przed czerwcem 2019. EBC informował również o planowanym zakończeniu programu luzowania ilościowego (QE) po grudniu bieżącego roku. Rewelacje wywołały deprecjację europejskiej waluty, a konferencja prasowa Mario Draghi’ego dołożyła kolejną cegiełkę do spadków.  


Dlaczego EUR traciło po decyzji EBC w sprawie stóp?

“Rada Prezesów zdecydowała, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy procentowe kredytu banku centralnego na koniec dnia oraz depozytu w banku centralnym pozostaną niezmienione odpowiednio na poziomie 0,00%, 0,25% i -0,40%. Rada Prezesów oczekuje, że kluczowe stopy procentowe EBC utrzymają się na obecnych poziomach co najmniej do lata 2019 r., a w każdym razie tak długo, jak będzie to konieczne do zapewnienia, że zmiany inflacji pozostaną zgodne z bieżącymi oczekiwaniami dotyczącymi trwałej ścieżki dostosowania” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu EBC, które przytaczaliśmy już we wcześniejszym artykule.

Powodem osunięć europejskiej waluty zdaniem analityków była „sprzedaż faktów” po „wcześniejszym kupnie” plotek i kilka kluczowych informacji przekazanych przez bankierów centralnych:

  • Podwyżka stóp dopiero po czerwcu 2019 – należy przez to rozumieć, że w okresie kolejnego roku EBC nie spodziewa się na tyle solidnej poprawy warunków gospodarczych, która umożliwiłaby mocniejsze zacieśnianie polityki pieniężnej
  • Fragment oświadczenia PolMon: Rada Prezesów przewiduje, że po wrześniu 2018 r., z zastrzeżeniem przychodzących danych potwierdzających średniookresowe prognozy Rady Prezesów dotyczące inflacji, miesięczne tempo nabywania aktywów netto zostanie ograniczone do 15 mld EUR do końca grudnia 2018 r., a następnie zakończy się nabywanie aktywów netto zwijanie programu QE ma zostać rozpoczęte pod koniec roku, jeżeli jednak dane inflacyjne będą niezadowalające wtedy może zostać przesunięte w czasie

Po decyzji w sprawie stóp procentowych, o godzinie 14:30, rozpoczęła się konferencja prasowa, której zapis dostępny jest poniżej:


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

EBC obniża prognozy wzrostu gospodarczego, inflacja nadal poniżej celu

Podczas odczytu wstępnego oświadczenia w trakcie konferencji, prezes Mario Draghi komunikował, że bank centralny zdecydował się obniżyć projekcje wzrostu PKB w strefie euro w 2018 roku z 2,4% (projekcja marcowa) do 2,1%. Dla 2019 i 2020 prognozy pozostały niezmienne, kolejno wynosząc 1,9% oraz 1,7%.

EBC co prawda podwyższał projekcje inflacyjne (2018 – 1,7% vs 1,4%, 2019 1,7% vs 1,4%), nadal jest to jednak wynik zdecydowanie poniżej docelowego pułapu 2,0%, w który celują przedstawiciele Rady Prezesów.

Mieszanego odbioru posiedzenia EBC nie poprawiła również sesja pytań i odpowiedzi w trakcie konferencji prasowej. „Super Mario” stwierdził między innymi, że gorsze warunki gospodarcze mogą utrzymać się w niektórych krajach w drugim kwartale 2018 roku, a realizacja takiego scenariusza obarczona jest wysokim ryzykiem. Zagraża to bezpośrednio planom zacieśniania polityki pieniężnej, w związku z czym EUR reagowało kolejną falą spadków.

Dzisiejsze posiedzenie EBC miało być jastrzębią demonstracją siły europejskiej gospodarki oraz planów banku centralnego na przyszłość. W efekcie jednak całość została odczytana przez rynek jako mieszanka niepewności i gołębich sygnałów, które doprowadziły do przełamania ważnych poziomów technicznych w ujęciu czwartkowej sesji.


Już teraz skorzystaj z serii darmowych materiałów edukacyjnych i dołącz do Strefy eLearn portalu Comparic.pl!

Euro traci prawie 200 pipsów do dolara po posiedzeniu EBC

Dzisiejsza decyzja i konferencja Europejskiego Banku Centralnego potwierdziły, że potrafią wywołać spore zamieszanie na rynku walutowym. Eurodolar – napędzany dodatkowo dobrymi danymi z USA – osuwał się o 170 pipsów wyłamując istotne wsparcie i testując 50% zniesienia czerwcowej aprecjacji. W tym momencie notowania zdają się zmierzać w kierunku 61,8% ruchu na wysokości 1,1640.

EUR/USD H1

Podobną dynamikę spadków obserwowano również wobec funta szterlinga oraz japońskiego jena.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here