Naga MarketsMario Draghi, prezes EBC

Zgodnie z oświadczeniem polityki pieniężnej opublikowanym o 13:45, Europejski Bank Centralny zdecydował się utrzymać stopy procentowe na niezmiennym poziomie, jednocześnie zapowiadając, że ewentualna podwyżka nie nastąpi przed czerwcem 2019. EBC informował również o planowanym zakończeniu programu luzowania ilościowego (QE) po grudniu bieżącego roku. Rewelacje wywołały deprecjację europejskiej waluty, a konferencja prasowa Mario Draghi’ego dołożyła kolejną cegiełkę do spadków.  


Dlaczego EUR traciło po decyzji EBC w sprawie stóp?

“Rada Prezesów zdecydowała, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy procentowe kredytu banku centralnego na koniec dnia oraz depozytu w banku centralnym pozostaną niezmienione odpowiednio na poziomie 0,00%, 0,25% i -0,40%. Rada Prezesów oczekuje, że kluczowe stopy procentowe EBC utrzymają się na obecnych poziomach co najmniej do lata 2019 r., a w każdym razie tak długo, jak będzie to konieczne do zapewnienia, że zmiany inflacji pozostaną zgodne z bieżącymi oczekiwaniami dotyczącymi trwałej ścieżki dostosowania” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu EBC, które przytaczaliśmy już we wcześniejszym artykule.

Powodem osunięć europejskiej waluty zdaniem analityków była „sprzedaż faktów” po „wcześniejszym kupnie” plotek i kilka kluczowych informacji przekazanych przez bankierów centralnych:

  • Podwyżka stóp dopiero po czerwcu 2019 – należy przez to rozumieć, że w okresie kolejnego roku EBC nie spodziewa się na tyle solidnej poprawy warunków gospodarczych, która umożliwiłaby mocniejsze zacieśnianie polityki pieniężnej
  • Fragment oświadczenia PolMon: Rada Prezesów przewiduje, że po wrześniu 2018 r., z zastrzeżeniem przychodzących danych potwierdzających średniookresowe prognozy Rady Prezesów dotyczące inflacji, miesięczne tempo nabywania aktywów netto zostanie ograniczone do 15 mld EUR do końca grudnia 2018 r., a następnie zakończy się nabywanie aktywów netto zwijanie programu QE ma zostać rozpoczęte pod koniec roku, jeżeli jednak dane inflacyjne będą niezadowalające wtedy może zostać przesunięte w czasie

Po decyzji w sprawie stóp procentowych, o godzinie 14:30, rozpoczęła się konferencja prasowa, której zapis dostępny jest poniżej:


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

EBC obniża prognozy wzrostu gospodarczego, inflacja nadal poniżej celu

Podczas odczytu wstępnego oświadczenia w trakcie konferencji, prezes Mario Draghi komunikował, że bank centralny zdecydował się obniżyć projekcje wzrostu PKB w strefie euro w 2018 roku z 2,4% (projekcja marcowa) do 2,1%. Dla 2019 i 2020 prognozy pozostały niezmienne, kolejno wynosząc 1,9% oraz 1,7%.

EBC co prawda podwyższał projekcje inflacyjne (2018 – 1,7% vs 1,4%, 2019 1,7% vs 1,4%), nadal jest to jednak wynik zdecydowanie poniżej docelowego pułapu 2,0%, w który celują przedstawiciele Rady Prezesów.

Mieszanego odbioru posiedzenia EBC nie poprawiła również sesja pytań i odpowiedzi w trakcie konferencji prasowej. „Super Mario” stwierdził między innymi, że gorsze warunki gospodarcze mogą utrzymać się w niektórych krajach w drugim kwartale 2018 roku, a realizacja takiego scenariusza obarczona jest wysokim ryzykiem. Zagraża to bezpośrednio planom zacieśniania polityki pieniężnej, w związku z czym EUR reagowało kolejną falą spadków.

Dzisiejsze posiedzenie EBC miało być jastrzębią demonstracją siły europejskiej gospodarki oraz planów banku centralnego na przyszłość. W efekcie jednak całość została odczytana przez rynek jako mieszanka niepewności i gołębich sygnałów, które doprowadziły do przełamania ważnych poziomów technicznych w ujęciu czwartkowej sesji.

Euro traci prawie 200 pipsów do dolara po posiedzeniu EBC

Dzisiejsza decyzja i konferencja Europejskiego Banku Centralnego potwierdziły, że potrafią wywołać spore zamieszanie na rynku walutowym. Eurodolar – napędzany dodatkowo dobrymi danymi z USA – osuwał się o 170 pipsów wyłamując istotne wsparcie i testując 50% zniesienia czerwcowej aprecjacji. W tym momencie notowania zdają się zmierzać w kierunku 61,8% ruchu na wysokości 1,1640.

EUR/USD H1

Podobną dynamikę spadków obserwowano również wobec funta szterlinga oraz japońskiego jena.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here