Naga MarketsMario Draghi, ECB, EBC, Comparic.pl
Mario Draghi, prezes EBC

Pomimo braku istotnych zmian w polityce pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Mario Draghi piastujący funkcję prezesa instytucji, był w stanie rozbujać ospałe EUR i wypchnąć je na nowe dzienne maksima wobec USD. Wszystko za sprawą wypowiedzi w trakcie konferencji prasowej podsumowującej kwietniowe posiedzenie EBC.

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Prezesów EBC postanowiła, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00%, 0,25% oraz −0,40%. Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przez dłuższy okres, zdecydowanie przekraczający horyzont czasowy zakupów aktywów netto” – informował komentarz EBC po decyzji w sprawie stóp, która nie wywołała silniejszych ruchów na walucie Eurolandu.

Po godzinie 14:30 rozpoczęła się konferencja prasowa, w trakcie której „Super Mario” odczytał oświadczenie wstępne przypominając, że liczy na powrót inflacji do poziomów docelowych, cały czas czekając na pozytywne oznaki ze strony inflacji bazowej. We wstępie do wystąpienia pojawiło się kilka gołębich komentarzy, sugerujących między innymi, że tempo wzrostu gospodarczego zaczęło zwalniać na początku nowego roku. Z drugiej strony w szerszym ujęciu dynamika powinna utrzymać zdrową tendencję pozwalając Eurozonie na dalszą poprawę warunków gospodarczych.

Wiadomość o wskaźnikach sugerujących spowolnienie z pewnością wywołałaby negatywną reakcję EUR, Mario Draghi podobne komentarze prezentował jednak już wcześniej. Tym razem nie były więc dla nikogo zaskoczeniem i spowodowały jedynie, że Eurodolar testował sesyjne minima. Chwilę później miał jednak od nich odbić w trakcie sesji pytań i odpowiedzi (Q&A):

Zachowanie euro może ciekawić, pytania dziennikarzy do Draghi’ego również nie przyniosły bowiem żadnych przełomów. Szef EBC informował, że Rada nie dyskutowała o zmianie polityki pieniężnej, a spadki europejskich gospodarek po czterech miesiącach nieustannych wzrostów okazały się czymś zaskakującym. „Super Mario” jednak bez problemu zwiększył zmienność na Eurodolarze, którego zasięg zmienności rozszerzył się do niemal 70 pipsów. Po wybiciu dotychczasowego oporu cena testowała pułap 1,2200 i obecnie trwa re-test dawnej niedźwiedziej bariery od strony przeciwległej:tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here