Naga MarketsPodsumowanie EBC: Christine Lagarde chce być sową, kurs euro delikatnie w górę
Christine Lagarde, prezes EBC

Europejski Bank Centralny (EBC) w czwartek nie zmienił stóp, kurs euro delikatnie zyskiwał po decyzji, a nowa szefowa instytucji, Christine Lagarde mówiła o sobie jako o neutralnej sowie pośród jastrzębi i gołębi polityki pieniężnej wzywając jednocześnie dziennikarzy, aby wstrzymali się od nadinterpretacji jej słów i poszukiwania drugiego dna. Ma zamiar bowiem pozostać sobą i komunikować przyszłe plany EBC w sposób jasny i klarowny.


Stopy w strefie euro na niezmienionym poziomie

– Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) postanowiła, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio: 0,00%, 0,25% oraz −0,50% – informował EBC po godzinie 13:45.

Decyzja zgodnie z oczekiwaniami nie miała większego wpływu na zmienność euro, a inwestorzy oczekiwali na konferencję prasową o godzinie 14:30, podczas której po raz pierwszy oficjalnie w roli sternika EBC występowała Christine Lagarde.

– Dane napływające od ostatniego posiedzenia Rady Prezesów pod koniec października wskazują na utrzymującą się stłumioną presję inflacyjną i słabą dynamikę wzrostu w strefie euro, chociaż istnieją pewne początkowe oznaki stabilizacji spowolnienia wzrostu i łagodnego wzrostu inflacji bazowej zgodnie z wcześniejszymi oczekiwaniami. Stały wzrost zatrudnienia i wzrost płac nadal wzmacnia odporność gospodarki strefy euro – komentowała Christine Lagarde na początku konferencji. Informacja o stabilizacji spowolnienia gospodarczego oraz oznakach wzrostu presji cenowej przekładały się na umocnienie europejskiej waluty.

Stopy procentowe w strefie euro w ujęciu historycznym. Źródło: Trading Economics

EBC podało prognozy na 2022 rok. Inflacja na poziomie 1,6%, PKB wyniesie 1,4%

Ze zaktualizowanych prognoz gospodarczych EBC, wynika, że inflacja w przyszłym roku ma wynieść 1,1%, czyli delikatnie więcej niż zakładano w poprzednich projekcjach. Bank po raz pierwszy zaprezentował również projekcje dla 2022 roku, w którym spodziewa się inflacji na poziomie 1,6%, czyli nadal poniżej docelowego poziomu 2%. Jak podkreśliła Lagarde, zmiany prognoz związane są z oczekiwanymi wzrostami cen ropy na światowych rynkach.

Na polu PKB nie wprowadzono większych zmian, EBC spodziewa się, że w 2020 roku dynamika gospodarcza strefy euro wyniesie 1,4%, a nowa szefowa banku we wstępnym oświadczeniu podczas konferencji prasowej mówiła o „wstępnych znakach stabilizacji w zakresie spowolnienia gospodarczego”.

Najnowsze prognozy gospodarcze EBC
Najnowsze prognozy gospodarcze EBC

 „Nie nadinterpretujcie, nie zgadujcie” – Lagarde mówi do dziennikarzy podczas konferencji prasowej

Dzisiejsze posiedzenie EBC przykuło uwagę rynków głównie dlatego, że Christine Lagarde po raz pierwszy występowała w roli sternika banku. Odpowiadając na pytania dziennikarzy sugerowała, że każdy prezydent instytucji ma inny sposób komunikacji z rynkiem, a jednym z jej pierwszych działań będzie przeprowadzenie rocznej ewaluacji działań EBC, która rozpocznie się w styczniu:

– Nie nadinterpretujcie, nie zgadujcie. Zamierzam być sobą, a w związku z tym innym [niż Mario Draghi] prezesem – mówiła Lagarde. W kwestii obecnej kondycji gospodarczej strefy euro rynek nie dowiedział się niczego istotnego, a nowa szefowa podsumowywała konferencję stwierdzeniem, że nie jest ani jastrzębiem, ani gołębiem – w polityce pieniężnej ma zamiar być neutralną sową.

Nagrania z konferencji prasowej EBC dostępne jest poniżej:

Kurs euro pogłębia miesięczne maksima. EUR/USD i EUR/PLN w górę

Chociaż czwartkowe EBC nie wywołało silniejszej rynkowej reakcji, to inwestorzy skupowali nieś miało euro po zapowiedzi polepszającej się koniunktury gospodarczej w strefie euro (w horyzoncie kilku kolejnych lat).

W efekcie kurs euro pogłębiał ponad miesięczne maksima do dolara, a para walutowa EUR/PLN odbijała od wsparcia na wysokości 4,28 zł.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here