Naga MarketsReakcja rynku na działania terrorystów w Paryżu
Reakcja rynku na zeszłoroczne działania terrorystów w Paryżu

Rano informowaliśmy o atakach terrorystycznych jakie zostały przeprowadzone na brukselskim lotnisku. Zaledwie kwadrans po opublikowaniu porannego komentarza, w mieście doszło do kolejnego ataku – tym razem w metrze, w bliskiej odległości najważniejszych europejskich instytucji. Dotychczasowe komentarze są jasne – to był atak na stolicę Europy. Jak na te dramatyczne wiadomości zareagowali inwestorzy?


Abstrahując od liczby poszkodowanych, która na moment pisania artykułu wciąż nie została oficjalnie potwierdzona (mówi się nawet o 30 zabitych i ponad dwustu rannych w wyniku wszystkich ataków) można pokusić się o stwierdzenie, że z dzisiejszego dnia wyszliśmy suchą stopą. Tak jak wspominał już Piotr Drabik, rynki na każdą informację na temat zamachów terrorystycznych reagują sporą nerwowością. Ta nerwowość była widoczna również i dzisiaj, czego dowodem mogą być poranne wykresy intraday kontraktów na niemiecki DAX:

Te artykuły również Cię zainteresują
Początek handlu kontraktami na niemiecki indeks należał do niedźwiedzi. Poziom 9800 okazał się jednak na tyle solidnym wsparciem, że pomimo informacji o kolejnym ataku na wykresie mogliśmy zaobserwować wzrosty.
Początek handlu kontraktami na niemiecki indeks należał do niedźwiedzi. Poziom 9800 okazał się jednak na tyle solidnym wsparciem, że pomimo informacji o kolejnym ataku na wykresie mogliśmy zaobserwować wzrosty.

Nie inaczej było na rynku kasowym, gdzie DAX pomimo sporej luki na otwarciu dość szybko znalazł wsparcie, które posłużyło do spekulatywnego kupna indeksu:

^dax_30Również reakcja belgijskiego parkietu dziwi? Szokuje? Być może napawa optymizmem, że pomimo tragedii Europa nie ugina się przed terrorystami? W każdym razie również na głównym belgijskim indeksie notujemy dziś symboliczne wzrosty. Pojawiły się głosy, że jeszcze kilka lat temu, pod znakiem zapytania stałby cały handel, a sama giełda prawdopodobnie zostałaby zamknięta przynajmniej na jeden dzień. Czy to dobry znak? A może już przyzwyczailiśmy się do nowej rzeczywistości? BEL20 +0,1%:

^bel20_30 (1)Spoglądając w stronę Paryża i tamtejszego parkietu również dostrzegamy wzrosty. To szczególnie ważne biorąc pod uwagę wydarzenia z minionego roku, kiedy to w atakach terrorystów życie straciło 129 osób. Już wtedy Francuzi pokazali na wykresie (patrz obrazek przy wprowadzeniu) co sądzą o islamistach, dziś CAC40 reagował podobnie:

^cac_30Na rynku walutowym euro traci do dolara. Wykres po przebiciu i przetestowaniu wsparcia w okolicy 1,1230 ponownie skierował się na południe:

Na wykresie EUR/USD zbliżamy się do wsparcia na poziomie 1,1200. Czy ujrzymy tam reakcję kupujących?
Na wykresie EUR/USD zbliżamy się do wsparcia na poziomie 1,1200. Czy ujrzymy tam reakcję kupujących?

Zniżkuje też złoto, które po porannym wybiciu z kanału spadkowego dość raptownie zawróciło, tworząc na wykresie dziennym świecę przypominającą pinbar.

XAUUSDM30Brukselskie ataki miały miejsce w Wielkim Tygodniu, czasie wyjątkowym dla chrześcijan. Jak na ironię, być może to właśnie ten okres ocalił wiele istnień, bo jak informują świadkowie dzisiejszy dzień w metrze i na lotnisku był wyjątkowo luźny. Podróżujących było mało, z racji tego, że większość przebywających w Brukseli eurodeputowanych, czy pracowników europejskich jest na urlopach. Jednym z celów zamachowców jest zaszczepienie w nas strachu – patrząc na dzisiejsze wykresy nie dostrzegam go wiele.

invest

Wyszukaj okazji inwestycyjnych za pomocą metodyki Price Action – dołącz do uczestników bezpłatnego webinaru!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

  1. Myślę, że za kilka dni można będzie zobaczyć jak faktycznie reaguje rynek. Nie należy zapominać o wygaśnięciu kontraktów 17 marca (3 miesięcznych). Po wygaśnięciu zawsze mamy okres budowania nowej pozycji na kontraktach. 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here