TMS


Sesja w Europie rozpoczęła się wzrostami, jeszcze przed jej rozpoczęciem sentyment był dobry ze względu na wieloletni szczyt osiągnięty przez indeks Hang Sens, jak również japoński Nikkei225, który wybił się ponad szczyt z marca. W trakcie dnia w depeszach pojawiła się informacja o Grecji, która przelała na konto Międzynarodowego Funduszu Walutowego 450 milionów euro. Dziś mijał termin spłaty. Temat Grecji na chwilę ma szansę zniknąć z agendy, ale nie rozwiązany został żaden długofalowy problem.

Z najważniejszych indeksów Europy niemiecki DAX wybił się w końcu z konsolidacji, ale trwałość tego wybicia będzie musiał w piątek potwierdzić ponieważ historyczny szczyt nie został osiągnięty. Francuski CAC40 dotarł do wyczekiwanego poziomu linii trendu spadkowego (linia widoczna na dużym interwale poprowadzona po szczytach z ostatnich 15-lat). Angielski FTSE100 ponownie dotarł do poziomu 7000pkt i nieznacznie go przekroczył, tutaj również byki będą musiały udowodnić swoją determinację czy uda się na tym poziomie znaleźć kolejnych nabywców na kupno akcji. Wszystkie wzrosty miały miejsce podczas słabości indeksów z Wall Street. Na ten moment wygląda na to, że utrzymanie status quo przez FED oraz trwające programy QE, są wystarczającym paliwem dla hossy.

Giełd spadających w czwartek w Europie było bardzo mało. Indeks ukraiński UX -0,81% oraz drugi rosyjski indeks MICEX -1,14%. Z drugiej strony najmocniejszym indeksem był w czwartek ponownie portugalski indeks PSI20 kończący sesję wynikiem +1,96%. Zobaczmy zatem jak technicznie wygląda giełda portugalska. Spoglądając na wykres portugalskiego indeksu można zauważyć mocne spadki ponad 30% w 2014 roku i ładne pionowe wzrosty w 2015 roku. Giełda urosła z poziomu 4600pkt do 6200 w 3 miesiące. Jak widać na wykresie do mocnego oporu indeks może urosnąć jeszcze nawet 1500pkt.

Wykres portugalskiego indeksu PSI20 dla interwału 1W.
Wykres portugalskiego indeksu PSI20 dla interwału 1W.


Noble Markets

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here