Naga MarketsfedW przyszłym tygodniu Fed ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych. Zdaniem większości osób nie dojdzie do sensacji i stopy pozostaną na niezmienionym poziomie. Ważna jest jednak inna kwestia. Jeśli nie w przyszły tygodniu, to kiedy? Lipiec, wrzesień? A może na początku przyszłego roku?


Aktualnie konsensus co do podniesienia stóp przez Fed wskazuje na wrześniowe posiedzenie. Jest to kolejne zebranie FOMC po tym, które odbędzie się w przyszłym tygodniu. Jednak w lipcu dojdzie do jeszcze jednego spotkania członków Komisji, takiego po którym nie będzie opublikowanego oświadczenia ani konferencji prasowej. Prawdopodobne jest, że to właśnie na tym spotkaniu powstanie strategia podniesienia stóp procentowych przez Fed.

Wczoraj amerykański urząd zajmujący się statystykami dotyczącymi rynku pracy, opublikował dane dot. nowych miejsc pracy. Według raportu w kwietniu osiągnięto najwyższy wynik w ciągu ostatnich lat, co wskazuje na to, ze mimo ostatnich przeciętnych danych makroekonomicznych amerykańska gospodarka jest już silna i gotowa na podniesienie stóp procentowych. W ślad za tym idzie najwyższa podwyżka płac od października 2009 roku.

Citi pisze na ten temat: “Czy poniższy wykres skłoni Fed do działania? Być może jesteśmy w mniejszości, ale naszym zdaniem sześciotygodniowa luka między czerwcowym a lipcowym spotkaniem FOMC w tym roku może mieć taki sam cel co identyczna luka w roku 1999, gdy rynki znajdowały się w podobnej sytuacji. Wtedy to na spotkaniu majowym Fed ogłosił, że jest gotowy do podniesienia stóp procentowych i zrobił to sześć tygodni później”.

fredgraph (2)-18
Niebieska linia – efektywna stopa procentowa Czerwona linia – liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym Źródło: Business Insider

 tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

  1. W wakacje? Jak miałbym stawiać, to bym stawiał, że w wakacje nie podniosą nawet jeśli w ogóle będą podnosić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here