Naga MarketsAdam Glapińśki, prezes NBP

– Nierozsądne byłoby podniesienie stóp procentowych, zanim sytuacja pandemiczna się nie wyjaśni – przekonuje w wywiadzie dla “Dziennika Gazety Prawnej” prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński dodając, że w żaden sposób decyzjami dotyczącymi polityki pieniężnej nie obniżymy tegorocznej inflacji, która ma w większości zewnętrzne przyczyny, natomiast zacieśnieniem moglibyśmy osłabić dopiero co rozpoczęte ożywienie.

Inflacja powróci do celu NBP

Mimo, że ceny dóbr i usług konsumpcyjnych już od ponad trzech miesięcy rosną w tempie zauważalnie przewyższającym 4 proc., w efekcie czego mamy w Polsce jedna z najwyższych inflacji w całej Unii Europejskiej, to kwestia ta zdaje się nie martwić prezesa NBP.Choć Narodowy Bank Węgier (węg.: Magyar Nemzeti Bank, w skrócie MNB) zdecydował się w ubiegłym miesiącu rozpocząć cykl podwyżek stóp proc., prezes NBP uważa, że w Polsce nie ma konieczności podejmowania podobnych kroków. W jego ocenie i bez tego, inflacja w najbliższych dwóch latach ma średnio pozostać w paśmie odchyleń od celu NBP, który wynosi 2,5 proc. plus minus 1 pkt proc.

– Oczywiście w kolejnych kwartałach może być uzasadnione także rozpoczęcie dyskusji o dostosowaniu polityki pieniężnej. Jednak aby się tak stało, musimy mieć pewność, że sytuacja pandemiczna nie będzie już zaburzać aktywności gospodarczej – przyznał Glapiński dodając, że wpływ kolejnych fal pandemii na gospodarkę jest coraz słabszy, ale wciąż występuje i trudno wróżyć, jaki będzie w przyszłości.

Glapiński dostrzega przy tym, że z jednej strony kolejna fala pandemii może ograniczać popyt w gospodarce, co zmniejszałoby również inflację. Z drugiej jednak strony pandemia i wprowadzane restrykcje oddziałują w kierunku wzrostu kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw, co może ograniczać spadek inflacji.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: tauron akcje | notowania ropy naftowej | akcje pge | akcje wirtualna polska | notowania wp| cdr akcje | forum gieldowe | akcje mbank |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułDolar pokonuje 3,9 zł, euro zbliża się do 4,6 zł!
Następny artykułTauron zainstaluje panele PV na 14 blokach mieszkalnych w Jaworznie
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here