Naga MarketsPodejrzane transakcje przechodzące przez Polskę. Ponad połowa w ING Banku ŚląskimMiędzynarodowe konsorcjum dziennikarzy śledczych ICIJ, do którego należy “Wyborcza” zbadało przelewy bankowe przechodzące przez Polskę w latach 2010-2016. Okazuje, się że podejrzane transfery w tym okresie opiewają na łączną kwotę 380 mln dolarów w 423 transakcjach. Banki nie mają sobie nic do zarzucenia.

  • Na liście polskich banków, przez które przechodziły podejrzane przelewy znalazło się 10 pozycji
  • Najwięcej transferów przypadło na ING Bank Śląski

Podejrzane przelew z i do Polski

Sprawę wątpliwych przelewów opisał “Puls Biznesu”. Na liście banków biorących udział w podejrzanych transferach znajduje się aż 10 pozycji. Jednak większość spośród 423 przelewów przypada na ING Bank Śląski.

Zobacz też: Forex Tester. Najlepsze narzędzie do testów i symulacji?

“Aktywny udział w transgranicznych przepływach finansowych miał brać nieistniejący już Raiffeisen, który odebrał i wysłał 91 przelewów. Alior uczestniczył w 57 transakcjach. Pojedyncze transfery zrealizowały PKO BP, Pekao, polski oddział Societe Generale i nieistniejąca już Nordea. Kredyt Bank, wchłonięty przez BZ WBK, w 20 „paczkach” wysłał blisko 1 mln USD, na BZ WBK zaś przypada 25 przelewów przychodzących i wychodzących” – napisano w Pulsie Biznesu.

Banki przekonują, że transakcje są monitorowane, a podejrzane przelewy zgłaszane do Głównego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF).

ING Bank Śląski odpowiedział, że “w ramach naszych działań w zakresie AML (Przeciwdziałanie Praniu Pieniędzy) ING stale ocenia i weryfikuje relacje z klientami i kontroluje transakcje. Potencjalnie podejrzane transakcje są badane i zgłaszane odpowiednim organom. To jest też powodem wzrostu w ciągu minionych lat liczby przypadków, w których zmuszeni byliśmy zakończyć relację i obsługę klienta. Chcielibyśmy zwrócić uwagę, że wymogi prawne uniemożliwiają nam publiczne ujawnienie bardziej szczegółowych, czy konkretnych informacji. To sprawia, że co do zasady nie możemy komentować ostatnich doniesień medialnych.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here