Naga Marketsinwestor ucieka przed podatkamiW programie “Trendy BLOCKCHAIN” prowadzonym przez Roberta Wojciechowskiego, prezesa Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii, gościem jest Marcelina Szwed-Ziemichód, adwokat, doradca podatkowy MSZtax.pl. Tematem rozmowy jest opodatkowanie rynku kryptowalut w Polsce.

  • W nowym odcinku “Trendów BLOCKCHAIN” pojawiła się Marcelina Szwed-Ziemichód – adwokat, doradca podatkowy msztax.pl.
  • W czasie programu wyjaśniła, czy i jak płacić podatki od kryptowalut.

Te artykuły również Cię zainteresują
Podatki od kryptowalut w Polsce

W Polsce wielkimi krokami zbliża się okres płacenia podatków. Część z naszych czytelników z pewnością zarobiła w 2020 r. sporo pieniędzy na kryptowalutowych transakcjach. Czy i jaki podatek mają teraz zapłacić?

Marcelina Szwed-Ziemichód odpowiada jasno, że podatki od kryptowalut trzeba płacić, nie są one zwolnione od tego obowiązku. Są traktowane pod kątem prawa tak samo jak zyski z dywidend, akcji czy jakichkolwiek innych aktywów.

Jak dodała, inwestorów detalicznych nie interesuje jednak w powyższym kontekście podatek VAT czy PCC. Muszą oni zapłacić tylko podatek dochodowy w wysokości 19 proc.

– Jeżeli jesteś w krypto od 2019 r. i tylko kupujesz krypto, wtedy w Twoim rocznym PIT-38 za 2020 r. koszty poniesione w roku podatkowym – to będą wszystkie wydatki na zakup krypto plus prowizje z 2020 r. Koszty poniesione i nierozliczone z poprzednich lat to będą właśnie koszty z 2019 – komentuje Marcelina Szwed-Ziemichód.

Przypomnijmy, że sprawa PCC wywołała w 2018 r. duże kontrowersje. Okazało się, że przez niedostosowanie w prawie warunków rynkowych BTC do prawa podatkowego, teoretycznie podatnicy powinny płacić PCC przy każdej transakcji wykonanej za pomocą kryptowalut. W praktyce było to niemal niemożliwe. Warunek ten ostatecznie całkowicie zniesiono w nowelizacji ustawy i pierwszej tarczy antykryzysowej.

Wracając jednak do kwestii dochodu i podatków, warto dodać, że do powyższego 19-proc. podatku może dojść 4 proc. daniny solidarnościowej. Warunkiem jest jednak łączny roczny dochód w wysokości 1 mln zł. Powyżej tej kwoty płaci się dodatkowe 4 proc.

W przypadku firmy płacenie podatku jest oparte na takich samych zasadach. Wyjątkiem są podmioty, które działają na rynku kryptowalut (np. kantory, gdzie możemy kupić bitcoiny).

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: orlen kurs | kurs dolars | pgnige notowania | notowania dolara | bitcoin prognozy | spółki giełdowe |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here