Naga MarketsChcąc złożyć deklarację podatkową dotyczącą zysków inwestycyjnych, inwestor detaliczny powinien sięgnąć po formularz PIT-38. Od 2019 roku istnieje możliwość zalogowania się do rządowego serwisu podatkowego, w którym Urząd Skarbowy umieszcza swoją sugestię rozliczenia podatkowego na podstawie przesłanych dokumentów, w tym PIT-8C. Jak rozliczenia odnoszą się do świata kryptowalut? Odpowiedzi na te pytania udziela Bogusz Kasowski w Makrologii na antenie Comparic24.TV.


Jak rozliczyć podatki od kryptowalut i innych inwestycji?

Mocne zamieszanie w zakresie podatkowania obrotu i wydobycia kryptowalut powoduje, że wiele osób nie wie jak rozliczyć się z fiskusem. Aktualny stan prawny mówi, że w 2018 roku obrót wirtualnymi walutami kwalifikuje się do źródła praw autorskich. Dochody z tego tytułu rozliczamy wg skali podatkowej po zsumowaniu z innymi dochodami czyli należny podatek dochodowy wynosi 18% lub 32%. W przypadku prowadzących działalność gospodarczą do uwzględnienia pozostaje jednak o wiele więcej kwestii, o których mówiono w poniższym materiale:

Te artykuły również Cię zainteresują
Status prawny kryptowalut w zasadzie wciąż pozostaje nieznany, pomimo tego, że nowa ustawa z dn. 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2018 r. poz. 723) wprowadza, jako pierwsza w polskim systemie prawnym, w art. 2 ust. 2 pkt 26 definicję waluty wirtualnej. Ustalenie, czym są kryptowaluty skutkuje określonym sposobem opodatkowania, zwolnieniem bądź wyłączeniem z opodatkowania.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here