Naga MarketsZbliża się okres płacenia podatku od dochodu uzyskanego w 2019 r. W tym tekście przybliżymy wam to, jaką daninę należy zapłacić od zysku, który uzyskaliśmy przy obrocie kryptowalutami

Wszyscy pamiętamy, jakie kontrowersje wywołały dwa lata temu próby rozliczenia się z fiskusem z zysku, jaki uzyskaliśmy przy obrocie kryptowalutami w 2017 r. Od tego czasu całe szczęście wiele się zmieniło. Rząd uregulował w dużej mierze ten rynek.

Podatek od kryptowalut 2020: Krypto-krypto

Po pierwsze, wymiana kryptowaluty na kryptowalutę jest „neutralna podatkowo”. Jeśli więc zamieniliśmy w 2019 r. tokeny ether na na bitcoiny, nie płacimy od tej zamiany podatku. To jednak tylko część kontrowersji, jakie zniwelowano.

Podatek 19 proc.

Wprowadzono też stawkę podatku na poziomie 19 proc. Ta dotyczy „wymiany waluty wirtualnej na środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna”. Innymi słowy, zysk, jaki uzyskaliśmy przy obrocie cyfrowymi walutami, zawsze podlega 19 proc. Z kolei dochód z tytułu obrotu kryptowalutami zdefiniowano jako osiągniętą w danym roku podatkowym różnicę pomiędzy sumą przychodów uzyskanych z obrotu kryptowalutami a kosztami uzyskania przychodów. Znika też łączenie tego z innymi rodzajami dochodów osiąganych przez podatników.

Nowe przepisy zaliczają też kryptowalutowy przychód do przychodów z zysków kapitałowych. Nie dotyczy to jednak przypadków wymiany między walutami wirtualnymi i środkami płatniczymi, wymiany krypto-krypto oraz pośredniczenia w takich transakcjach.

Ważne też jest to, że w zeznaniu podatkowym musimy umieszczać każdą transakcję dokonaną za pomocą kryptowalut. Z jednej strony, straty, które poniesiemy w czasie długoterminowych (powyżej jednego roku rozliczeniowego) inwestycji, mogą teraz przechodzić na następne lata. Problem tkwi tylko w tym, że jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą, straty powstałe przez kryptowaluty nie mogą być kompensowane przychodami z innej działalności.

Dochód z kryptowalut a danina solidarnościowa

Pamiętajmy też, że w Polsce obowiązuje już danina solidarnościowa. To opłata, która w założeniu ma pomagać w utrzymaniu osób niepełnosprawnych. Dotyczy jednak tylko osób najbogatszych, których roczny dochód przekracza 1 mln zł. Wtedy muszą oni zapłacić dodatkowo 4 proc. podatku. To samo dotyczy też zysków uzyskanych z kryptowalut. Jeśli zarobiliśmy więcej niż 1 mln zł, także obowiązuje nas ta danina.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here