Naga Markets

Ostatnie dni listopada 2017 roku są niezwykle emocjonujące dla całej kryptospołeczności. Na początku tego roku prawdopodobnie nikt nie podejrzewał, że BTC może podrożeć tak bardzo i tak jak dziś nikt nie wyobraża sobie zapłaty podatku w Bitcoinach.

Bitcoin podatek

O kryptowalutach i podatku za Bitcoin rozmawialiśmy z Krzysztofem Wojdyło, adwokatem i wspólnikiem kancelarii Wardyński i Wspólnicy oraz Michałem Nowackim, radcą prawnym, doradcą podatkowym oraz partnerem kancelarii. 
Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Comparic: Już niedługo, bo w styczniu przyszłego roku Bitcoin będzie świętował dziewiąte urodziny. Od momentu swojego powstania kryptowaluta przeszła długą drogę – BTC kosztuje nie tylko kilkadziesiąt tysięcy złotych ale i jest obecny w świadomości niemal każdego. A jak wygląda sytuacja Bitcoina pod kątem prawnym? Czy w Polsce istnieją jakiekolwiek przepisy regulujące cyfrową walutę?

Krzysztof Wojdyło, adwokat, wspólnik kancelarii Wardyński i Wspólnicy kierujący Praktyką Nowych Technologii

Krzysztof Wojdyło: W tej chwili brakuje przepisów które odnoszą się wprost do kryptowalut, tokenów, czy bardziej ogólnie, do technologii blockchain. Organy państwowe zauważają jednak ten sektor i pojawiają się pierwsze komunikaty dotyczące krytpowalut (NBP, KNF), na razie nakierowane głównie na ostrzeganie przez ryzykiem inwestycyjnym związanych z krytpowalutami. Trwają również prace legislacyjne nad zdefiniowaniem pojęcia kryptowalut, m.in. w związku z przepisami o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.

Jest to oczywiście wyzwanie zarówno dla przedsiębiorców działających w tym sektorze, jak i dla prawników ich wpierających. Ocena konsekwencji prawnych działania w oparciu o technologię blockchain, w tym z wykorzystaniem kryptowalut, należy zestawić często z tym, że blockchain najczęściej działa w oderwaniu od jakiejkolwiek jurysdykcji prawnej.

Michał Nowacki: W zakresie podatkowym również brak regulacji wprost odnoszących się do świata krypto. Konieczne jest więc wpasowanie świata blockchaina w obecny reżim podatkowy. Zaowocowało to już m.in. tym, że dla celów podatku dochodowego kryptowaluty traktuje się jako prawa majątkowe, co ma określone skutki w przypadku osiągania dochodów ze zbycia kryptowalut.

Technologia blockchain gwarantuje anonimowość co w większości przypadków uniemożliwia prześledzenie łańcucha płatności. Nasze dochody, jak i wydatki rozliczane w kryptowalutach są znane jedynie nam. Czy w sytuacji uzyskania przychodów z BTC (dla przykładu, sprzedałem część posiadanych Bitcoinów by w sierpniu sfinansować zakup nowego komputera) wymagane jest złożenie wyjaśnień w Urzędzie Skarbowym lub też zapłata podatku?

MN: Zbycie kryptowaluty w zamian za walutę tradycyjną, czy też nabycie za kryptowalutę określonego dobra (np. komputera) oznacza powstanie przychodu podatkowego po stronie osoby, która dokonała takiego zbycia / zamiany. W przypadku osób, które nie obracają kryptowalutami jako przedsiębiorcy, taki przychód zalicza się do źródła przychodów z praw majątkowych. Rodzi to określone obowiązki sprawozdawcze do organów podatkowych (zeznanie roczne, zapłata podatku). Ze względu na charakterystykę transakcji na blockchainie, rzeczywiście mogą istnieć problemy w ustaleniu kosztu nabycia kryptowaluty (co pozwoliłoby obniżyć podatek z jej zbycia) lub w odpowiednim udokumentowaniu tego kosztu. W skrajnym przypadku może to oznaczać, że nie będziemy w stanie wykazać żadnego kosztu nabycia kryptowaluty.

NED

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą i obracających kryptowalutami w ramach tej działalności, zbycie kryptowaluty należy rozliczać podobnie jak inne przychody z tej działalności. Oznacza to m.in. konieczność uiszczania zaliczek na poczet podatku. W tym przypadku wymogi dokumentacyjne są jeszcze wyższe, bo muszą one uwzględniać przepisy dotyczące prowadzenia książki przychodów i rozchodów lub regulacje ustawy o rachunkowości.

Niepewne w zakresie podatkowym jest, czy i co zrobić, gdy dochodzi do zamiany kryptowaluty na inne kryptodobro. Istnieją interpretacja mówiące, że dopiero zamiana kryptodobra na walutę tradycyjną, czy też na towar/usługę, rodzi powstanie przychodu podatkowego. Wydaje się jednak, że na gruncie polskich ustaw podatkowych możliwe jest uznanie, że zamiana kryptowaluty/tokena na inne kryptodobro jest już zdarzeniem rodzącym obowiązek podatkowy (powstanie przychodu) i są już pierwsze stanowisko to potwierdzające.

A co w przypadku gdy poniosę stratę w wyniku handlu kryptowalutami? Czy podobnie jak w przypadku dochodów z akcji czy innych instrumentów finansowych, mogę tę stratę sobie odpisać?

Michał Nowacki – radca prawny, doradca podatkowy, partner kancelarii współodpowiedzialny za Praktykę Podatkową w kancelarii Wardyński i Wspólnicy

MN: Generalnie tak, ale proszę pamiętać, że zasadą jest, że straty można rozliczać jedynie w ramach danego źródła przychodów. Oznacza to, że strata na zbyciu kryptowaluty z pewnością nie pomniejszy nam dochodu ze zbycia np. akcji. Każdy taki przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

Powiedzmy sobie jasno – co mi grozi, jeżeli osiągnę dochody z kryptowalut, a jednak nie zdecyduję się o tym poinformować odpowiednich organów państwowych?

MN: W pierwszej kolejności odpowiada Pan oczywiście za niezapłacony podatek. W przypadku wykrycia takiej nieprawidłowości, będzie konieczne jego zapłacenie wraz z odsetkami. Ponadto, należy pamiętać o odpowiedzialności karno-skarbowej. Tutaj konsekwencje mogą być różne w zależności od skali nieprawidłowości. W praktyce należy się liczyć co najmniej z odpowiedzialnością finansową (grzywna).


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Czy sądzi Pan, że kryptowaluty kiedyś staną się pełnoprawnym środkiem płatniczym? Czy będziemy mogli rozliczać swoje podatki w Bitcoinie?

KW: Myślę, że jest przedwcześnie żeby o tym rozstrzygać. Raczej na pewno znajdą się jurysdykcje w których kryptowaluty będą pełnoprawnym środkiem płatniczym. W Polsce to aktualnie raczej odległa perspektywa. Nie zmienia to tego, że kryptowaluty będą mogły, na zasadzie swobody umów między kontrahentami, służyć rozliczeniom transakcji.

Na razie trudno wyobrazić mi sobie płacenie podatku w kryptowalucie. Ale myślę, że technologia blockchaina może mieć istotny wpływ w mechanizmie rozliczania i poboru podatku.

Na początku grudnia, w warszawskich Złotych Tarasach odbędzie się konferencja CryptoCurrency World Expo na której wygłoszą Panowie swoją prelekcję. O czym będzie mowa?

KW: Postaramy się przedstawić najciekawsze wyzwania prawne, z którymi spotykamy się doradzając klientom z sektora blockchain. Chcemy podkreślić, że blockchain to nie tylko kryptowaluty, tylko technologia, która rewolucjonizuje wiele sektorów gospodarki. Opowiemy o prawnych wyzwaniach związanych z ICO, tokenami oraz smart kontraktami.

MN: W zakresie podatkowym będę się starał omówić najważniejsze obszary, które trzeba mieć na uwadze, gdy myśli się o inwestycji w kryptowaluty oraz, szerzej, gdy myśli się w ogóle o prowadzeniu działalności w oparciu o blockachain.

Serdecznie dziękujemy za rozmowę.
Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>2 KOMENTARZE

  1. Co oznacza że nie można wykazać kosztu nabycia krypto? Skoro dowodem na jej zbycie ma być wpływ gotówki na konto bankowe z giełdy , to odwrotnie nie może być że przelew wykonany na giełdę krypto ? A jeśli tak nie może być czy to oznacza że np wpłacam na giełdę 1000zl kupuje krypto , potem sprzedaje za 1100zl i to przelewam na konto i co w takim przypadku trzeba zapłacić podatek od 1100 bo nie można wykazać kosztu nabycia ? A dochód w takiej sytuacji to tylko 100zl . Chyba że ja to źle rozumiem .

  2. Jeśli opodatkowane miało by być zamienianie jednej kryptowaluty na drugą to trzeba też ścigać wszystkie dzieci grające w gry online,które za zakupione złoto kupują potem eliksir życia za który wymieniają sie na miecz +5 do siły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here