Naga MarketsPraw­dzi­wa wie­dza to zna­jomość przyczyn.”  Arystoteles

notowaniaZrozumienie definicji systemu inwestycyjnego oraz wzajemnych powiązań pomiędzy jego parametrami jest moim zdaniem na tyle ważne, że jest w zasadzie niemożliwe zarabianie w dłuższym terminie czasu bez znajomości tej koncepcji. Jednocześnie stworzenie systemu, który jest jak najlepiej dopasowany do Naszych potrzeb, jest trzecim i zarazem ostatnim krokiem na drodze do celu, aby Nasza gra była spokojna, zrównoważona, rozsądna oraz pozbawiona wszelkich szkodliwych emocji. A być może nawet sprawiała Nam dużą przyjemność. Pierwsze dwa kroki, jak już wiesz, to wybór teorii najlepiej dopasowanej do siebie oraz wybranie odpowiedniego horyzontu czasowego.

Te artykuły również Cię zainteresują

System inwestycyjny składa się z trzech podstawowych elementów: zasady wejścia w pozycję, zasady wyjścia z pozycji oraz zarządzanie pieniędzmi. Wbrew pozorom zasady wyjścia z pozycji mają znacznie większe znaczenie dla całkowitego zysku niż zasady wejścia. Jest udowodnione (wielokrotnie), że system może być dochodowy nawet jeżeli otwieramy pozycję całkowicie losowo, pod warunkiem że dobrze ustawiamy SL i TP oraz rozsądnie zarządzamy wielkością pozycji. Jednocześnie bardzo łatwo wykazać, że nawet system o 90% trafności, który przynosi stratę tylko w jednej na dziesięć transakcji, może doprowadzić do bankructwa jeżeli źle zarządzamy pieniędzmi (np. za duże ryzyko) albo ma źle ustawione zasady wyjścia z pozycji (np. średnia strata 10 razy większa niż średni zysk).

Każdy system inwestycyjny można opisać za pomocą następujących parametrów:

Trafność czyli procentowa ilość transakcji zyskownych. Jak już pisałem, większość osób początkujących poszukuje sygnałów o jak największej trafności co jest przeważnie błędem. Ilość transakcji zyskownych nie ma nawet w połowie tak dużego znaczenia jak się może wydawać. W poprzednim artykule pokazałem jak zmiana trafności z 60% na 40%, czyli znaczący spadek wejść zakończonych zyskiem, zwiększył ostateczny zysk o 100%. W tym artykule pójdę jeszcze dalej. Na przykładzie pojęcia skuteczności oczekiwanej jednoznacznie udowodnię że system o trafności 20% może być bardziej zyskowny niż system o trafności 90%. Problem trafności jest przede wszystkim problemem psychologicznym. Ludzie źle się czują w sytuacji kiedy na przykład w 70% transakcji ponoszą stratę, nawet jeżeli w ostatecznym rozrachunku mają duże zyski. Jeżeli Ty również masz z tym problem, musisz grać krótkoterminowo z małym R.

tokjo
Skuteczność oczekiwana (SO) jest najważniejszym parametrem systemu inwestycyjnego

Skuteczność oczekiwana (SO), czyli przeciętny zysk na każdym zaryzykowanym dolarze. Zdecydowanie najważniejszy parametr każdego systemu. Skuteczność oczekiwana odpowiada na pytanie jak duży będzie Nasz zysk w dłuższym horyzoncie czasowym. Odpowiada również na pytanie czy zysk w ogóle będzie, bo dużo osób początkujących tworzy systemy, które z góry są skazane na porażkę. SO jest jednocześnie bardzo dobrym narzędziem do porównywania systemów.

Pojęcie skuteczności oczekiwanej najłatwiej moim zdaniem zrozumieć na przykładzie matematycznego pojęcia wartości oczekiwanej tzw. nadziei matematycznej.

Przykład. W pudełku jest 10 losów ponumerowanych od 1 do 10. Na los z numerem 1 pada główna nagroda 10 zł, na losy z numerami 2 i 3 nagroda pocieszenia 1 zł, a za wyciągnięcie pozostałych płacimy 2 zł. Ile zarobimy średnio na każdym losowaniu? Ile zarobimy po 10 losowaniach? Czy loteria jest w ogóle zyskowna?

Rozwiązanie zadania. EX= 0,7*(-2) + 0,2*1 + 0,1*10= -0,2

 Odpowiedź: Na każdym losowaniu tracimy średnio 20 groszy, po 10 losowaniach stracimy 2 zł.

Przykład jest na tyle prosty że można sprawdzić poprawność obliczeń bez wzoru. Na dziesięć losowań wygramy raz 10 zł oraz dwa razy po 1 zł. Co daje 12 zł wygranej. Jednak 7 razy zapłacimy po 2 zł, co daje -14 zł. 12-14=-2 , podzielone przez 10 losowań daję średnią stratę -0,2 zł. W ten sposób wykazaliśmy że wzór jest prawdziwy.

Przykład pochodzi z książki Marka Kałuszki „Rachunek prawdopodobieństwa i statystyka dla uczniów szkół średnich”, S. 96, Warszawa 1996.

Pojęcie wartości oczekiwanej jest, przeważnie bardzo sprytnie, wykorzystywane przez twórców gier w kasynach. Wielkość pojedynczych wygranych może być kusząca, jednak na dłuższą metę zysk jest niemożliwy, ponieważ wartość oczekiwana jest dodatnia po stronie kasyna oraz ujemna po stronie gracza. Jest oczywiste, że nie można zarabiać długoterminowo w grze o ujemnej wartości oczekiwanej.

Na szczęście na giełdzie jest jak najbardziej możliwe stworzenie systemu o dodatniej skuteczności oczekiwanej co jest odpowiednikiem dodatniej wartości oczekiwanej. Aby policzyć SO Naszego systemu potrzebujemy znać wartości:

Pz = prawdopodobieństwo zysku, czyli Nasza trafność, którą poznajemy na podstawie badań statystycznych

Ps = prawdopodobieństwo straty, czyli 100% minus Nasza trafność

Z = uśredniony zysk

S = uśredniona strata

Jeżeli chcemy obliczyć SO na każdym zaryzykowanym dolarze jako S wstawiamy 1 USD a jako Z wielkość współczynnika R. Jeżeli wstawimy średni zysk i średnią stratę otrzymamy przeciętną wielkość zysku w jednej transakcji. Jednak SO na każdym zaryzykowanym dolarze daje więcej informacji o systemie.

Wzór na skuteczność oczekiwaną systemu inwestycyjnego: SO=(Pz*Z)- (Ps*S)

Przykład. Sprawdzamy skuteczność oczekiwaną systemu o trafności 20%, ale, co bardzo istotne, w którym przeciętny zysk jest dziesięć razy większy od przeciętnej straty czyli R=10

Pz= 0,2 Z=10 Ps=0,8 S=1 (średni zysk 10 USD, średnia strata 1 USD, R=10)

SO=0,2*10 – 0,8*1= 1,2 USD

System o trafności 20% i współczynniku R=10 zarabia na każdym zaryzykowanym dolarze 1,2 USD.

Sprawdzamy system o trafności 90% oraz R=1.

SO=0,9*1- 0,1*1= 0,8 USD

System o trafności 90% i współczynniku R=1 zarabia na każdym zaryzykowanym dolarze 0,8 USD, czyli zysk jest ok. 35% niższy niż w systemie o trafności 20% i współczynniku R=10. W ten sposób jednoznacznie i obiektywnie udowodniłem, że dążenie do wysokiej trafności nie zawsze jest racjonalne, a często jest tylko emocjonalną potrzebą, z którą potrafimy sobie poradzić lub nie.

Sprawdźmy teraz co się stanie jeżeli trafność spadnie z 90% na 70%, ale jednocześnie R wzrośnie do 3.

SO=0,7*3-0,3*1= 1,8 USD

Potencjalny zysk wzrósł w takiej sytuacji o ponad 100% i pokonaliśmy system z trafnością 20% i R=10.

Na koniec najciekawszy przykład, system o trafności 50% (czyli de facto co druga transakcja jest stratna) oraz R=10

0,5*10-0,5*1= 4,5 USD

Zysk jest ponad pięciokrotnie wyższy niż systemu z 90% trafnością i R=1.

Trzeba jednak pamiętać, że rozkład prawdopodobieństwa na giełdzie nie jest normalny, rynki finansowe mają nieskończoną wariancję, poza tym dochodzi jeszcze kwestia jakości Naszych badań statystycznych. Dlatego nie należy oczekiwać, że za pomocą wzoru na skuteczność oczekiwaną obliczymy Nasz roczny zysk z dokładnością do drugiego miejsca po przecinku. Wyniki są zawsze szacunkowe. Moim zdaniem największą wartością koncepcji SO jest pokazanie zależności pomiędzy trafnością a współczynnikiem R. Aby stworzyć dobry system należy je brać pod uwagę już na etapie poszukiwania sygnału transakcyjnego.

Strategia One Touch. Możliwe zagrania 27 czerwca 2013
Aby mieć pełen obraz wielkości potencjalnego zysku należy pomnożyć SO przez częstotliwość

Częstotliwość – ilość transakcji w danym okresie np. miesięcznie. Aby mieć pełen obraz wielkości potencjalnego zysku należy wartość SO pomnożyć jeszcze przez ilość transakcji w danym okresie.

Przykład. System 1 ma SO=1 USD, ale częstotliwość 60 transakcji miesięcznie. System 2 ma SO=15 USD, ale częstotliwość tylko 2 transakcje miesięcznie. System 1 przyniesie dwukrotnie wyższy zysk niż system 2.

Przykład pokazuje, o czym już zresztą wspominałem, że częstotliwość występowania Naszego potencjalnego sygnału transakcyjnego ma bardzo duże znaczenie.

Współczynnik Rrelacja zysku do straty, możemy go zwiększać poprzez zwiększanie TP albo zmniejszanie SL. Być może w tej chwili, na podstawie pojęcia skuteczności oczekiwanej, zapragnąłeś zbudować system z R=100 lub więcej. Potencjalny zysk może robić wrażenie. Nawet przy trafności na poziomie 10% po prostu zdeklasujesz wszystkie systemy które wcześniej pokazywałem. Jednak większość rynków finansowych porusza się w silnych trendach tylko przez ok. 15-25% czasu. Ma to w praktyce fatalny wpływ na częstotliwość, przez co rzeczywista skuteczność oczekiwana systemów z bardzo dużym R jest przeważnie znacznie mniejsza niż można oczekiwać na podstawie suchych obliczeń. Pewnym rozwiązaniem problemu jest granie na wielu na rynkach, wychodząc z założenia, że zawsze gdzieś pojawi się duży trend.

Zagadka. Gracz rzuca dwiema kostkami do gry. Jeżeli na obu kostkach wypadną szóstki, gracz wygrywa k zł. Jeżeli wypadną jednakowe liczby oczek, lecz różne od szóstki, to wygrywa n zł. W pozostałych przypadkach przegrywa 2n złotych. Jaki warunek muszą spełniać liczby k i n, aby gra była sprawiedliwa, tzn. wartość oczekiwana wygranej gracza była równa zeru?

Rozwiązanie napiszę w następnym artykule, jednak zadanie jest na tyle proste że na pewno każdy sobie poradzi. Jeżeli jednak masz trudności z rozwiązaniem zagadki albo nie masz 100% pewności, że Twój wynik jest prawidłowy, prawdopodobnie po prostu nie rozumiesz koncepcji systemu inwestycyjnego.

Siódmy artykuł z serii „Początki gry na giełdzie, czyli jak zbudować zyskowny system transakcyjny”. Pozostałe wpisy znajdziesz tutajConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here