Naga MarketsOpinia dużych bankówChoć rozwiązanie sporu dot. wojny handlowej wydaje się być kwestią czasu, duże banki inwestycyjne zauważają wyraźne spowolnienie w światowym wzroście gospodarczym na początku 2019 roku. W dzisiejszym raporcie eksperci z Rabobanku, Westpac i ABN Amro opisują bieżącą sytuację w strefie euro i Stanach Zjednoczonych oraz prognozują kurs dla pary walutowej EUR/USD.


Zobacz również: Bank Anglii ma dość Brexitu. Kurs funta (GBP) będzie dalej spadał?

Spowolnienie światowego wzrostu – Westpac

PKBWedług Davida Goodmana, szefa strategii makroekonomicznych w Westpac, globalne tempo wzrostu wyraźnie spadło na początku roku 2019, a banki centralne zareagowały na wzrost globalnego ryzyka, jednocześnie walcząc o krajowe perspektywy wzrostu.

Warunki finansowe zaostrzyły się znacząco pod koniec 2018 r., a napięcia handlowe na linii USA-Chiny uderzyły w resztę świata. Co więcej, zamknięcie rządu USA i ogromne mrozy, które nawiedziły USA na początku 2019 roku przyczyniły się do znacznego spowolnienia wzrostu w największej gospodarce na ziemi – napisano w raporcie.

Analitycy wskazują jednak, że zmniejsza się wpływ niekorzystnych czynników, jednocześnie rośnie szansa na łagodniejsze warunki finansowe po gołębim posiedzeniu FEDu w styczniu oraz po łagodniejszych tonach wypowiedzi przedstawicieli innych banków centralnych. To sugeruje, iż globalny wzrost może spowolnić, ale na tę chwilę nie ma ryzyka głębszej recesji.

EBC nie podniesie stóp do 2020 roku – Rabobank

Mario Draghi, prezes EBC

Analitycy z Rabobanku zmienili zdanie odnośnie polityki Europejskiego Banku Centralnego i nie oczekują od EBC podwyżek głównych stóp procentowych ani w 2019 ani w 2020 roku.

Chociaż mamy nadzieję na umiarkowany (krajowy) wzrost w strefie euro począwszy od drugiego kwartału to uważamy, że EBC już przegapił swoje “okno”, aby podnieść stopy procentowe – uważają eksperci z Rabobanku.

Analitycy wskazują, że rok 2020 może przynieść nowe wyzwania, których nie może zignorować EBC. Coraz częściej mówi się, iż strefa euro może stanąć w obliczu scenariusza typu BoJ/BoE.

Zobacz również: Trudny początek roku dla strefy euro, ale jeszcze za wcześnie by mówić o recesji

Kurs dolara będzie się osłabiał – Westpac

znak dolara rozbijany młotkiemWedług Richarda Franulovicha, szefa strategii walutowych w Westpac, dolar amerykański utrzymuje się na wysokich poziomach pomimo większej cierpliwości i elastyczności FEDu. Jednak w jego ocenie narracja rynkowa może ulec zmianie w nadchodzących tygodniach, w tym m.in. brak rozejmu ws. wojny handlowej między USA a Chinami oraz zbliżające się posiedzenie FOMC 20 marca, na którym przedstawione zostaną „kropki” dotyczące oczekiwań trajektorii podwyżek przez członków banku centralnego, a już mówi się o dużej rewizji w dół (wolniejsze podwyżki niż oczekuje obecnie rynek).

Jasne jest, że jakiekolwiek porozumienie między USA a Chinami raczej nie będzie kompleksowe i nie rozwiąże tego sporu, ale chociaż powinno wystarczyć, aby złagodzić napięcia i uspokoić rynki. Powell prawdopodobnie będzie nadal utrzymywał gołębie podejście na następnym spotkaniu w marcu, a kropki prawdopodobnie ulegną znacznej rewizji w dół – wskazano w raporcie.

Franulovicha zauważa, iż FED jest w bardzo dogodnej pozycji, która pozwala im na pasywne oczekiwanie: inflacja jest na dobrym poziomie, a podaż na rynku pracy wyraźnie rośnie. Gwałtowna zmiana w polityce FEDu dot. normalizacji bilansu powinna także osłabić dolara. Ekspert prognozuje, iż kurs dolara (DXY) spadnie w pierwszej połowie 2019 roku do okolic 94-95, co byłoby idealnym poziomem dla oczekujących na kupno dolara po lepszych cenach z celem na poziomie 100.

Początek 2019: Zachwiany globalny wzrost, gołębi EBC i FED oraz kurs EUR/USD – oceniają duże banki

Kurs EUR/USD spadnie ponownie do poziomu 1,12? – Rabobank

Jane Foley, starszy strateg ds. walutowych w Rabobanku sugeruje, że euro ma do czynienia z rosnącym ryzykiem ekonomicznym i politycznym w strefie. Jednak to nadal dostrzega możliwość by kurs pary EUR/USD spadł z powrotem do obszaru 1,12 w perspektywie najbliższych trzech miesięcy.

Od początku tego roku maleją nadzieje ekonomistów na odbicie w niemieckim wzroście gospodarczym. W drugiej połowie 2018 r. niemiecka gospodarka w ogóle nie urosła – zauważa Foley.

Analitycy z Rabobanku obawiają się dalszych ceł na europejski import samochodów, który byłby szczególnie negatywny dla gospodarki Niemiec. Jednocześnie rynki coraz bardziej oczekują, że ​​EBC wprowadzi dodatkową płynność na europejskie rynki finansowe w celu wsparcia aktywności gospodarczej w nadchodzącym roku. Podczas gdy kurs euro odnotowuje dziś wzrost po tym, jak pod koniec zeszłego tygodnia para EUR/USD spadła w okolice 1.1234, eksperci z Rabobanku nadal postrzegają wspólną walutę jako podatną na ryzyko i dalszą deprecjację.

Zobacz również: Koniec wojny handlowej, silny dolar, problemy w Europie i dalszy kurs EUR/USD – komentują duże banki

Nie chodzi tylko o możliwą zmianę polityki EBC, co mogłoby osłabić EUR w nadchodzących tygodniach. Zauważamy, że Hiszpańska polityka znów znajduje się w stanie podwyższonego ryzyka. Wydaje się wysoce prawdopodobne, że po następnych wyborach parlamentarnych dojdzie do bardziej surowego podejścia w stosunku do katalońskich separatystów, co sugeruje ryzyko wzrostu napięć. W obliczu tego poziomu niepewności prognozujemy, że kurs EUR/USD dotrze ponownie do poziomu 1,12 w perspektywie 3 miesięcy – podsumowano w raporcie.

Początek 2019: Zachwiany globalny wzrost, gołębi EBC i FED oraz kurs EUR/USD – oceniają duże bankiConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here