Naga MarketsNotowania ropy naftowej kontynuują wzrosty. Październikowe znaki zapytania – raport miesięcznyWrzesień przyniósł spadki głównych indeksów giełdowych. Co czeka rynek finansowy w październiku? Gdzie wzrok kierują światowi inwestorzy, a gdzie przeciętny Polak zmartwiony rosnącymi cenami? Z mieszkanką optymizmu i pesymizmu wkraczamy w nowy miesiąc.

Notowania ropy cały czas rosną

Mniej pozytywne wieści dotyczą surowców. Występuje dalszy wzrost cen ropy naftowej i krótkoterminowo trudno przewidywać, by sytuacja miała się ustabilizować. Popyt jest nadal podwyższony ze względu na wysokie ceny gazu, które w niektórych rejonach świata spowodowały zwiększenie produkcji energii z alternatywnego źródła.W października uwaga inwestorów tradycyjnie będzie podzielona między dwóch globalnych graczy – Stany Zjednoczone i Chiny. Z kolei nad Wisłą z uwagą będziemy śledzić kurs euro i dolara, jak również komunikaty Rady Polityki Pieniężnej, której decyzji dotyczące poziomu stóp procentowych mogą zaważyć na poziomie inflacji.

POBIERZ JUŻ TERAZ RAPORT TMS BROKERS

Kłopoty Państwa Środka

Cały świat kieruje swoją uwagę na Chiny, a konkretnie jednego z największych chińskich deweloperów – Evergrande, który pośrednio pomaga w utrzymaniu 3,8 mln miejsc pracy rocznie. Firma znajduje się obecnie w kryzysie zadłużenia, na czym poważnie tracą kolejne spółki.  W połowie bieżącego roku zobowiązania handlowe Evergrande sięgnęły ok. 103 mld USD. Państwo Środka wstrzymuje oddech i z niepokojem szykuje się na czarny scenariusz. Sektor nieruchomości i powiązane z nim branże stanowią w Chinach aż 30 proc. PKB.

Na Zachodzie bez zmian…?

Tymczasem w USA rynek finansowy nadal tkwi w trybie risk-off. Na Wall Street pogłębiają się spadki. Najwięcej tracą oczywiście spółki „growth” z indeksu Nasdaq. Od 1 września do 1 października kontrakt na indeks stracił ponad 5 proc.

Wrześniowe posiedzenie FOMC (Federal Open Market Committee – pol. Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku) przyniosło jedynie minimalną dozę optymizmu. Przedstawiciele organizacji pozytywnie oceniają odbicie gospodarcze, jednak prognozy dotyczące inflacji nie zmieniły się znacząco. Szacuje się, że w 2022 roku wyniesie przeciętnie 2,2 proc. (poprzednio prognozowano 2,1 proc.).

(Nie)oczekiwana podwyżka stóp ratuje złotego

Początek października przynosi odbicie na funcie szterlingu w relacji do dolara amerykańskiego. Na EUR/GBP panuje wyjątkowo mała zmienność i brak jest ewidentnego kierunku. Z kolei złotego, który przez cały wrzesień ulegał deprecjacji, umocniła podwyżka stóp procentowych. Kurs euro uplasował się na poziomie podobnym z połowy poprzedniego miesiąca. Przystopował także pędzący kurs dolara, który wyhamował tuż przed przekroczeniem granicy 4 PLN.

invest

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here