Naga MarketsNóż trzymany w ręceCzy nadszedł czas, aby złapać największy na światowym rynku akcji spadający nóż? Dla obserwatorów Tencent Holdings Ltd., jest to coraz bardziej nurtujące pytanie. Rekordowe wyniki sprzedaży chińskiego giganta internetowego topnieją, a czwartkowa 6,8 procentowa przecena zwiększa straty obserwowane od początku stycznia do 252 miliardów dolarów – co jest zdecydowanie największym wymazaniem bogactwa akcjonariuszy na globalnym rynku giełdowym w tym momencie. Spółka tak popularna wśród inwestorów rynków wschodzących notuje bezprecedensowe spadki dziesiątą sesję z rzędu, rysując na wykresie wyraźną lukę spadkową.


Spadający nóż na akcjach Tencent?

Gdy inwestorzy na całym świecie debatują nad tym, czy najlepsze dni dla boomu technologicznego właśnie dobiegły końca, Tencent stał się kluczowym ogniwem napędowym deprecjacji. Ponad 67 tysięcy procent zwrotu z pierwszej oferty publicznej mającej miejsce w 2004 r. jego w 2018 bardzo szybko wymazywane. Niektórzy menedżerowie rynku pieniężnego twierdzą, że jest jeszcze za wcześnie, aby wieszczyć osiągnięcie dna.

“Choć jest to dobra firma i oczywiście nadal nam się podoba, w tej chwili jest prokurentem wszystkich rzeczy, których inwestorzy chcą uniknąć”, powiedziała Virginie Robert, założycielka i prezes paryskiego Constance Associes, którego globalny fundusz technologiczny pokonał w tym roku 99 procent konkurentów śledzonych przez Bloomberga.

Założona przez miliardera Pony Ma w 1998 roku spółka Tencent do niedawna urzekała inwestorów swoją popularną grą online, systemem płatności i platformą społecznościową WeChat. Integralna rola firmy z siedzibą w Shenzhen w życiu setek milionów Chińczyków przyczyniła się do wzrostu średnich rocznych dochodów o około 48 procent w ciągu ostatniej dekady, pokonując między innymi wzrosty Apple.

Największym zmartwieniem dla wielu obserwatorów jest ingerencja regulacyjna z Pekinu. Dojna krowa przedsiębiorstwa – gry online – stała się odpowiedzialna za obecny spadek akcji po tym, jak w wyniku nowych regulacji rządowych branża odpowiadająca za 40% przychodów spółki stanęła pod znakiem zapytania. W marcu kraj wstrzymał zgodę na nowe gry, a władze nie podały zbyt wielu informacji na temat terminu wygaśnięcia zakazu.

Decydenci polityczni zaostrzają również ograniczenia dotyczące szybko rozwijającej się działalności Tencent w zakresie finansowania P2P, ponieważ próbują ograniczyć ryzyko systemowe w gospodarce obarczonej rekordowym poziomem zadłużenia. Zacisk regulacyjny przyczynił się do 20-procentowego spadku szacunków analityków na 2018 rok od lutego.

Chiński gigant wyłamuje kolejne, istotne poziomy

Wybicie wsparcia na wysokości 300,00 oraz 61,8% zniesienia trendu wzrostowego doprowadziło do kontynuacji silnej deprecjacji i w trakcie czwartkowej sesji rozrysowania luki spadkowej, która kieruje notowania w stronę poziomu 260.

Tencent

Deprecjacja Tencent nie pomaga również indeksowi giełdowemu HKEX, który czwartek zamykał z sześcioprocentową deprecjacją, testując poziomy obserwowane ostatni raz w pierwszej połowie roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here