Naga Marketsflaga szwecjiMimo, że w trakcie czwartkowej sesji zdecydowana większość inwestorów wyczekuje zaplanowanej na godz. 13:00 decyzji monetarnej Banku Anglii (BoE), to już o 9:30 nie lada niespodziankę zafundował szwedzki Riksbank, który wbrew oczekiwaniom postanowił dokonać podwyżki stóp procentowych.


Riskbank na przekór całemu światu

Szwecja, w przeciwieństwie do reszty świata ma już dość ujemnych stóp procentowych. W związku z tym, bank centralny podjął podczas grudniowego posiedzenia decyzję o podniesieniu stopy depo do 0% z -0,25% dotychczas.

Równocześnie bank podtrzymał dotychczasowe nastawienie. Cele na koniec 2020 r. i 2021 r. pozostały na 0%. W komunikacie bank zaznaczył, że rozwój sytuacji gospodarczej od poprzedniego posiedzenia był generalnie zgodny z oczekiwaniami. Mimo to dwóch członków – Breman i Jansson – zgłosiło zastrzeżenia dla podwyżki już teraz. Nie przeszkodziło to jednak, by do takiej podwyżki doszło.

Na tle innych banków centralnych, które obniżają swoje stopy procentowe, bądź utrzymują je już na ujemnych poziomach, decyzja szwedzkiego Riskbanku wydaje się niezwykle zaskakująca. Jak można się było spodziewać, w praktyce przyczyniła się ona do niewielkiego umocnienia lokalnej waluty.

Kurs korony szwedzkiej umacnia się do dolara

Po decyzji EUR/SEK spadł skromnie z 10,46 do 10,43, ale szybko wrócił do 10,45, gdyż w decyzji nie ma niespodzianek.

Kurs korony szwedzkiej (SEK) od dłuższego czasu umacnia się wobec dolara amerykańskiego i euro. Spoglądając na notowania pary walutowej USDSEK zauważymy, że jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, rynek mógłby w najbliższym czasie dotrzeć nawet w rejon 9.2550.

Weź udział w darmowym webinarze:
Kalendarz makroekonomiczny i inwestowanie podczas danych

Kurs pary walutowej USDSEK
USDSEK Daily

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKurs funta traci po wyborach, euro stabilne przed świętami – sentyment rynkowy na Forex
Następny artykułKurs funta (GBP) próbuje podbijać w czwartek, dolar AUD pozostaje silniejszy
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here