Naga MarketsPrezydent RPA, Cyril Ramaphosa, staje przed poważnym problemem

Prezydent RPA, Cyril Ramaphosa, niespodziewanie doświadczył tego samego falstartu w trakcie dopiero rozpoczętej kadencji, co jego poprzednik prawie dziesięć lat temu: recesji w ciągu pierwszych sześciu miesięcy urzędowania.


Dynamika PKB nagle zawróciła

W drugim kwartale jedna z największych afrykańskich gospodarek skurczyła się o 0,7 procent w ujęciu rocznym w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami, co popchnęło najbardziej kraj w kierunku pierwszej recesji od prawie dekady. Południowoafrykański rand, który już wcześniej znajdował się pod presją w związku z zamieszaniem na rynkach wschodzących (EM) otrzymał w efekcie kolejny, silny cios.

Jest to niewątpliwie spora komplikacja dla nowego prezydenta, który zastąpił na tym stanowisku osławionego przez działania korupcyjne Jakuba Zumę. Początkowo przejęcie przez Ramaphosa urzędu spotkało się z ogromnym optymizmem, który media okrzyknęły “Ramaforią” (od nazwiska głowy państwa oraz euforii).

Spadek produkcji rolnej i wydatków konsumpcyjnych wywarły presję na najbardziej zindustrializowaną gospodarkę Afryki. Dojście Ramaphosy do władzy od grudnia początkowo wzmocniło nastroje i lokalną walutę po prawie dziewięcioletniej kadencji Zumy. Optymizm ten ustąpił w miarę jak reformy strukturalne nie były wdrażane wystarczająco szybko, a światowe wojny handlowe i zawirowania na innych wschodzących rynkach, takich jak Argentyna i Turcja, zachwiały nastrojami.

Niepewność polityczna źle wpływa na walutę RPA

“Gospodarka kule, rozpaczliwie potrzebujemy pewności politycznej i reform strukturalnych, aby wprowadzić nas na ścieżkę wzrostu”, powiedział Elize Kruger, ekonomista w African Economics. “Ten rodzaj środowiska jest trudny do tworzenia miejsc pracy. Utkniemy w martwym punkcie, jeśli nie uda nam się z tego wyjść”.

W porównaniu z dolarem rand spadł aż o 2,6% w trakcie wtorkowej sesji (stan na godzinę 14:00). Rentowność obligacji rządowych denominowanych w randach (wygasanie w grudniu 2026 r.) wzrosła o 18 punktów bazowych do 9,18%. i była najwyższa od czasu, gdy Ramaphosa została liderem rządzącego obecnie Afrykańskiego Kongresu Narodowego.

Rand testuje istotne poziomy techniczne wyznaczane na podstawie trendu spadkowego z 2016-2018. Tradingview.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here