Naga MarketsPrezydent RPA, Cyril Ramaphosa, staje przed poważnym problemem

Prezydent RPA, Cyril Ramaphosa, niespodziewanie doświadczył tego samego falstartu w trakcie dopiero rozpoczętej kadencji, co jego poprzednik prawie dziesięć lat temu: recesji w ciągu pierwszych sześciu miesięcy urzędowania.


Dynamika PKB nagle zawróciła

W drugim kwartale jedna z największych afrykańskich gospodarek skurczyła się o 0,7 procent w ujęciu rocznym w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami, co popchnęło najbardziej kraj w kierunku pierwszej recesji od prawie dekady. Południowoafrykański rand, który już wcześniej znajdował się pod presją w związku z zamieszaniem na rynkach wschodzących (EM) otrzymał w efekcie kolejny, silny cios.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jest to niewątpliwie spora komplikacja dla nowego prezydenta, który zastąpił na tym stanowisku osławionego przez działania korupcyjne Jakuba Zumę. Początkowo przejęcie przez Ramaphosa urzędu spotkało się z ogromnym optymizmem, który media okrzyknęły “Ramaforią” (od nazwiska głowy państwa oraz euforii).

Spadek produkcji rolnej i wydatków konsumpcyjnych wywarły presję na najbardziej zindustrializowaną gospodarkę Afryki. Dojście Ramaphosy do władzy od grudnia początkowo wzmocniło nastroje i lokalną walutę po prawie dziewięcioletniej kadencji Zumy. Optymizm ten ustąpił w miarę jak reformy strukturalne nie były wdrażane wystarczająco szybko, a światowe wojny handlowe i zawirowania na innych wschodzących rynkach, takich jak Argentyna i Turcja, zachwiały nastrojami.

Niepewność polityczna źle wpływa na walutę RPA

“Gospodarka kule, rozpaczliwie potrzebujemy pewności politycznej i reform strukturalnych, aby wprowadzić nas na ścieżkę wzrostu”, powiedział Elize Kruger, ekonomista w African Economics. “Ten rodzaj środowiska jest trudny do tworzenia miejsc pracy. Utkniemy w martwym punkcie, jeśli nie uda nam się z tego wyjść”.

W porównaniu z dolarem rand spadł aż o 2,6% w trakcie wtorkowej sesji (stan na godzinę 14:00). Rentowność obligacji rządowych denominowanych w randach (wygasanie w grudniu 2026 r.) wzrosła o 18 punktów bazowych do 9,18%. i była najwyższa od czasu, gdy Ramaphosa została liderem rządzącego obecnie Afrykańskiego Kongresu Narodowego.

Rand testuje istotne poziomy techniczne wyznaczane na podstawie trendu spadkowego z 2016-2018. Tradingview.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here