Naga MarketsLogo ZTEInwestorzy na rynkach finansowych doświadczyli do tej pory wielu baniek spekulacyjnych, począwszy od bańki dotcomów skończywszy na najbardziej rozpoznawalnej w ostatnim czasie bańce kryptowalut. Jak pokazuje historia, ponadprzeciętne wzrosty danego aktywa często wiążą się z nadmierną ekscytacją giełdowych spekulantów – którą w tym momencie można zauważyć na rynku spółek tworzących urządzenia obsługujące standard nowej sieci 5G, która stworzona została w roku 2017, jednak nadal w większości krajów wdrażana jest do tej pory. Spekulanci giełdowi napędzają wzrosty spółek tworzących infrastrukturę nowej “super-sieci” zastępującej dotychczasową sieć 4G. Czy będziemy świadkami kolejnej bański spekulacyjnej?


Informacja dotycząca tworzenia infrastruktury dla nowej technologi mobilnej piątej generacji (5G) obiegła świat z prędkością światła. Nie ulega wątpliwości, że wśród głównych zainteresowanych nową technologią są przede wszystkim giełdowi spekulanci  wyszukujących najlepszych okazji inwestycyjnych na rynku. Rzeczywiście – trudno oprzeć się pokusie inwestowania w spółki, które tworzą urządzenia obsługujące nową super-sieć mogącą zrewolucjonizować obecne rozwiązania sieci bezprzewodowej. Panujący optymizm inwestorów widoczny jest już wyraźnie przede wszystkim na chińskim rynku akcyjnym, gdzie cały sektor telekomunikacyjny stale zyskuje.

Zobacz również: Uwaga na nową bańkę rynkową, która nadciąga z Chin

Głównym beneficjentem tworzenia standardów obsługi nowej sieci wśród urządzeń mobilnych w Chinach jest jedna z największych chińskich firm telekomunikacyjnych ZTE Corporation. Podczas pierwszych wzmianek o rozpoczęciu dostosowywania urządzeń mobilnych pod nową sieć w 2017 roku spółka urosła ponad 250 procent. Następnie spółka utraciła blisko 71% wartości głównie przez tocząca się wojnę handlową i złamanie wymogów embarga nałożonych przez Stany Zjednoczone. Jednak na kolejna falę wzrostów nie trzeba było długo czekać – spółka w ciągu kolejnych 6 miesięcy ponownie zyskała blisko 100% wzrostu cen akcji.

wykres ZTE CORP. D1 14.02.2019
ZTE CORP. D1 14.02.2019

Zbyt entuzjastyczne nastawienie powodem kryzysu

Informacjami napędzającymi sektor były wiadomości z ubiegłego tygodnia mówiące, że Chiny planują rozszerzyć wykorzystanie płatności elektronicznych na obszarach wiejskich. Oznacza to znacznie większe zapotrzebowanie na zwiększony zasięg internetu oraz zwiększonego zapotrzebowania na liczbę smartfonów, które m.in produkuje ZTE Corporation. Jednak powyższa spółka nie jest jedyną, która w ciągu ostatnich lat mocno zyskuje przez fakt rozwijania sieci 5G, co naprawa analityków rynkowych dużymi obawami. Przykładem kolejnych spółek jest Comba Telecom Systems Holdings – która w ciągu roku uzyskała jednej z największych wzrostów spółki w historii.

wykres Comba Telecom D1 14.02.2019
Comba Telecom D1 14.02.2019

Jak twierdzą analitycy – znaczny entuzjazm w stosunku do obecnej sytuacji branży telekomunikacyjnej jest bardzo widoczny i znacznie przekraczający standardowe reakcje rynkowe wobec nowych technologii. Oznaczać to może, że wzrosty w branży zmierzają do wymięcia się spod kontroli a to z kolei może przyczynić się do znacznych problemów.

Obecna sytuacja gospodarcza przyczynia się do napędzania wzrostów

Spekulacja co do obecnej sytuacji w Chinach zdaje się jedynie przyczyniać do wzrostów branży telekomunikacyjnej. Istnieją zdania, że rząd Chin może nadać priorytet inwestycjom w infrastrukturę sieciową, co daje po raz kolejny inwestorom zielone światło do dalszych inwestycji w branże. Pytanie, które w tym momencie się nasuwa brzmi – co jednak, jeśli rząd nie przychyli się do dalszych inwestycji w rozwój infrastruktury sieciowej? Rynek może wówczas znacznie się przecenić sprawiając, że giganci telekomunikacyjni utracą większość zyskanych wzrostów cen akcji.

Tego jednak dowiemy się dopiero na początku marca, kiedy zaplanowane jest coroczne spotkanie legislatorów i doradców – Narodowego Kongresu Ludowego i Chińskiej Ludowej Ludowej Konferencji Konsultacyjnej, na której m.in poruszone zostaną tematy dalszych inwestycji rządowych.

Analitycy ostrzegają jednak, że całe niebezpieczeństwo polega na tym, że stale napędzający się wzrost akcji branży telekomunikacyjnej jeszcze w tym momencie nie jest uzasadniony i trzeba być ostrożnym ponieważ obecne wzrosty cen akcji zaczynają przypominać pierwsze objawy bańki spekulacyjnej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

4 KOMENTARZE

  1. 5G to zdecydowanie przyszłość każdej nowoczesnej gospodarki, więc te spółki będą zyskiwać, trzeba tylko wybrać tylko te co zyskają najwięcej.

  2. Dobrze robią, to może być strzał w dziesiątkę. Branża IT obecnie jest bardzo dobrze postrzegana przez inwestorów. Tym bardziej spółki powiązane z przełomową siecią 5G mogą odnieść niemały sukces.

  3. Nic dziwnego. 5G się bardzo dobrze zapowiada i można śmiało nazwać tą sieć rewolucją technologiczną. Natomiast jeszcze nie wiadomo z usług jakich firm będą korzystać konkretne kraje. Trzeba mieć rękę na pulsie, bo niewątpliwie dzięki 5G wiele spółek wystrzeli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here