Naga MarketsJuża za niespełna dwa tygodnie poznamy reakcję ECB na ujemne odczyty inflacyjne
Juża za niespełna dwa tygodnie poznamy reakcję ECB na ujemne odczyty inflacyjne

Na początku marca 2015 roku Europejski Bank Centralny oficjalnie rozpoczął program luzowania ilościowego (QE). Jego podstawy zakładały skup obligacji państw unii monetarnej o wartości 60 miliardów EUR każdego miesiąca. Do tej pory bank przeznaczył na cały proces ponad 670 miliardów – najświeższe wyniki inflacji na Starym Kontynencie podają natomiast jej spadek w lutym do… -0.2%. Jest to najgorszy rezultat od roku, który rozminął się z prognozami. Zakładały spadek „zaledwie” do poziomu 0.0%.

Spadki są spowodowane przede wszystkim dużym osunięciem kosztów energii. Zmienne wartości paliw i osuwająca się ropa nie są jednak jedynym problem – inflacja bazowa (wykluczająca z koszyka inflacyjnego między innymi ceny paliw oraz żywność) również opadała. W styczniu wynosiła 1%, według wstępnych odczytów za luty natomiast 0.7%.

Inflacja strefy euro w lutym 2016r.
Inflacja strefy euro w lutym 2016r.

Od momentu uruchomienia programu, który miał pobudzić inflację, jej rezultaty okazały się tak naprawdę gorsze. Wszystko wskazuje na to, że zwiększy to oczekiwania co do wprowadzenia kolejnego pakietu stymulacyjnego przez ECB w trakcie marcowego posiedzenia. Docelowy poziom inflacji ustalony przez Europejski Bank Centralny to niespełna 2%. Ujemny wynik w lutym doprowadzi najprawdopodobniej do dalszych cięć stóp procentowych oraz poszerzenia programu skupu aktywów.

W miejscu tym warto zadać sobie pytane, czy dalsze kontynuowanie QE ma sens i czy rzeczywiście „jedyną logiczną odpowiedzią” na ujemne poziomy inflacyjne jest prowadzenie programu, który przez cały rok nie przyniósł zadowalających efektów? Warto przypomnieć, że poziomy inflacyjne znajdują się poniżej celu ECB od lutego 2013 roku.

Wyniki inflacji za luty zwiększyły oczekiwania inwestorów co do luzowania w wykonaniu Mario Draghiego podczas marcowego posiedzenia, odbijając się negatywnie na EUR. Para walutowa pogłębiała spadki i plasuje się obecnie wyraźnie poniżej 1.09 (o pokonaniu poziomu informowaliśmy między innymi tutaj). Ostatni raz tak niskie ceny obserwowaliśmy na początku lutego 2016r.

Jeżeli świeca dzienna zamknie się pod poziomem 1.09 inwestorzy otrzymają kolejny sygnał chęci pogłębiania spadków
Jeżeli świeca dzienna zamknie się pod poziomem 1.09 inwestorzy otrzymają kolejny sygnał chęci pogłębiania spadków


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułSvenska Handelsbanken – byki sforsowały górne ograniczenie kanału
Następny artykułBrexit wywołuje zmienność na parach z funtem
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here