Naga MarketsIHS Markit od wczesnych godzin porannych publikuje wyniki PMI przemysłowego dla poszczególnych gospodarek europejskich – o godzinie 10:00 pojawił się natomiast zbiorczy raport dla całej strefy euro. O ile odczyt głównego wskaźnika pokrył się z publikacjami wstępnymi, to wzrost zatrudnienia w przemyśle znalazł się na najwyższych poziomach od 20 lat, czyli od momentu opublikowania pierwszego raportu.


Niemieckie PMI na 6-letnich maksimach

Za pozytywny rozwój PMI przemysłowego w strefie euro odpowiadają przede wszystkim Niemcy. Wynik 59,50 (wstępny 59,40) jest najwyższym od 73 miesięcy, dzięki czemu PMI europejskie utrzymało się na 57,00 (wynik kwietniowy 56,70).

Źródło: IHS

Jak twierdzi Chris Williamson, główny ekonomista IHS Markit: „Zapotrzebowanie na dobra trwałe znalazło się na najwyższych poziomach od sześciu lat, zachęcając wytwórców do zwiększenia nakładów produkcyjnych i zatrudnienia dodatkowego personelu. Takiej sytuacji nie obserwowaliśmy przez całe dwie dekady łącznej historii sondaży PMI”

EUR/USD niewzruszone?

Notowania Eurodolara nie reagowały zbyt optymistycznie na historyczne rekordy PMI przemysłowego. Rezultat z Niemiec, który pojawił się o 09:50 wywołał delikatne umocnienie, w skali całego dnia EUR/USD jednak traci i znajduje się w okolicach minimów sesyjnych. Powodem może być fakt, że rezultaty główne wskaźnika pokryły się z odczytami wstępnymi.

O wiele pozytywniej reaguje EUR/CHF – para rozrysowała nowe szczyty sesji, walcząc z PP M3:

EUR/CHF M5


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here