Naga MarketsPiotr Borowski, Członek Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie ds. operacyjnych i regulacyjnych

Czym jest płynność i dlaczego jest ona tak ważna dla uczestników rynku kapitałowego? O rozwiązaniach mających na celu zwiększenie płynności na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie redaktor Comparic24.tv, Adam Rak, rozmawiał z Piotrem Borowskim, członkiem zarządu GPW.


GPW stara się wspierać płynność w ramach 3 głównych grup interesariuszy

Płynność w najbardziej praktycznym rynkowym znaczeniu, to możliwość zawarcia transakcji kupna i następnie transakcji sprzedaży w krótkim czasie bez zauważalnego wpływu na cenę, wyjaśnia Piotr Borowski. Jego zdaniem polska giełda jest płynna w przypadku dużych spółek, w zakresie spółek małych tej płynności jednak brakuje. W celu jej wspierania giełda stara się angażować animatorów rynków, oferować programy obniżonych opłat dla kreatorów płynności.

Dla płynności w przypadku giełdy niezwykle ważna jest głębokość arkusza zleceń, czyli jakość tego arkusza, liczba inwestorów dostępnych na rynku. Do tego sprowadza się płynność, do możliwości szybkiego zawierania transakcji bez wpływania na cenę – mówi w rozmowie z Comparic24.tv członek zarządu GPW, Piotr Borowski.

Płynność polskiego parkietu generowana jest przez 3 główne grupy interesariuszy: inwestorów zagranicznych, krajowych inwestorów indywidualnych oraz krajowych inwestorów instytucjonalnych (w tym podmioty finansowe).

Dochodzą do tego również firmy inwestycyjne, tradingowe, które działają na własny rachunek i kreują płynność. Również animatorzy rynku, w efekcie czego tych podmiotów skategoryzowanych w trzech podstawowych grupach jest sporo i do każdego z nich staramy się dobierać zoptymalizowaną ofertę – dodaje Borowski.

Piotr Borowski: Członek Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie ds. operacyjnych i regulacyjnych (COO). Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz studiów podyplomowych w zakresie finansów i opodatkowania przedsiębiorstw w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, posiada licencję maklera papierów wartościowych. Od początku kariery zawodowej związany z polskim rynkiem kapitałowym i Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie. Pracę na rynku kapitałowym rozpoczął jako makler giełdowy, w latach 1991-2006 pracował w bankach i domach maklerskich na stanowiskach samodzielnych i kierowniczychConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here