Naga MarketsPortfele krypto z algorytmem w środku – zapala się czerwone światłoJaki jest powód spadków cen bitcoina i etheru? Niemal wszystkie kryptowaluty spadły wczoraj poniżej ważnych technicznie poziomów. Niektórzy inwestorzy twierdzą, że przyczyną tego spadku jest program PlusToken.

Spadek zaczął się wczoraj po 18:28 czasu polskiego. Według danych z Coinbase w ciągu zaledwie siedmiu minut bitcoin spadł o 4 procent, do 6 800 USD z 7 085 USD. W tym czasie ether spadł o 7 procent ze 140 do 130 USD. Takich spadków rynek cyfrowych walut nie widział od 25 listopada, kiedy rynki doznały tymczasowej, gwałtownej wyprzedaży.PlusToken powodem spadków?

Inwestorzy – zdezorientowani tym, co się dzieje – znaleźli już co najmniej jednego winowajcę. Nowy raport Chainalysis, opublikowany prawie cztery i pół godziny wcześniej przed spadkami, zawierał dane dot. 20 000 BTC (teraz wartych 137 milionów USD) i 790 000 ETH (teraz wartych 102 milionów USD), które prawdopodobnie pozostają pod kontrolą „oszustów” z PlusToken.

Ponadto Chainalysis stwierdza, że bitcoiny o wartości aż 185 milionów dolarów zostały już upłynnione przez osoby powiązane z PlusToken.

Plus Token: Skradzione 3,5 mld USD może spowodować spadek cen BTC

Aresztowania

Sześć osób związanych z tym podejrzanym projektem zostało też aresztowanych i ekstradowanych do Chin z Vanuatu. Pekin twierdził, że firma prowadziła program typu Ponzi. Chainalysis stwierdził, że jest w stanie wyśledzić cyfrowe waluty o wartości 2 miliardów dolarów, które zostały zabrane ofiarom domniemanej piramidy.

Aresztowania miały miejsce nieco ponad tydzień przed osiągnięciem przez bitcoina szczytowego poziomu 12 575,90 USD. Od tego czasu kryptowaluta spadała. Chociaż Chainalysis nie stwierdza jasno, że to sprzedaż przejętych przez PlusToken BTC obniżyła cenę głównej kryptowaluty, firma jest skłonna twierdzić, że „te wypłaty powodują zwiększoną zmienność ceny bitcoina i że korelują one znacząco ze spadkami cen bitcoina”.

Jeśli powyższe byłoby prawdą, okazałoby się, że PlusToken stał za ostatnimi wzrostami na BTC, ale też za wczorajszymi spadkami. Tyle że ani na jedno ani na drugie nie ma jasnych dowodów. Prawdopodobnie ostatni ruch był więc tylko wynikiem zniecierpliwienia rynku, który nie mogąc doczekać się wzrostów rozpoczął kolejną (ostatnią?) wysprzedaż.

W maju 2020 r. rynek BTC czeka halving, w którym wielu inwestorów pokłada nadzieje dot. hossy.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here