Naga MarketsDokładniej mówiąc, prawie każda spółka handlowa działająca w branży tradingu online odnotowała spadek cen akcji i przychodów w pierwszym kwartale 2019 roku. Większość dyrektorów generalnych i przedstawicieli firm szuka winnych wśród cichych rynków i zaostrzania presji regulacyjnej w różnych częściach świata, w szczególności w UE.


Największą stratę w przychodach poniosło przedsiębiorstwo Plus500. Według raportu spółka odnotowała 82% spadek przychodów w I kwartale 2019 r. oraz spadek kapitalizacji w wysokości 254 mln GBP spowodowany deprecjacją cen akcji. Istnieje wiele powodów, dla których wyniki uległy pogorszeniu, ale Plus500 jest jednym z wyjątków, ponieważ w jego przypadku pod uwagę trzeba wziąć kilka dodatkowych kwestii.

Brexit przeraża wszystkich

Pomimo faktu, że funt brytyjski konsolidował w ciągu ostatnich kilku tygodni, wielu inwestorów powstrzymało się przed zbytnim zaangażowaniem w proces handlowy, nawet para walutowa EUR/USD odnotowała spadek w transakcjach wysokiego ryzyka. Brexit rzeczywiście został przełożony, ale inwestorzy nadal nie są zbyt chętni do angażowania się w transakcje. Nawet giełda papierów wartościowych w Unii Europejskiej jest nieaktywna, ponieważ firmy przygotowują się do okresu wakacyjnego. Jedyną rzeczywistą aktywność zaobserwowano na rynku obligacji, który nie jest tak popularny wśród inwestorów Plus500.

Nawet rynek kryptowalutowy, który znajdował się w procesie budowania byczych wzrostów, powraca do stanu uśpienia, czekając na kolejną erupcję. Powody są dość proste, ale według listy brokerów Forex autorstwa InsideBitcoins dostępnej tutaj, większość społeczności kryptograficznej znajduje się w stanie HODL, co zmniejsza zmienność i powoli popycha byki do przodu. HODL występuje w momencie, gdy inwestorzy próbują trzymać się swoich aktywów i czekać na trend wzrostowy, unikając jednocześnie transakcji lewarowanych oraz pozycji krótkich. Biorąc pod uwagę fakt, że Plus500 oferuje krytpowalutowe kontrakty na różnicę (CFD), oznacza, że inwestorzy również ich unikają, a codzienna zmienność nie jest opłacalna. Tylko długie pozycje mogą przynieść akceptowalny dochód, do czego nie nadają się CFD.

Regulacje ograniczają liczbę brokerów i domów maklerskich

Mimo że nikt nie spodziewał się, że ESMA wycofa swoje przepisy, nadal było zaskoczeniem, gdy do “okresu próbnego” dodano dodatkowe 6 miesięcy. Firmy nie spodziewały się jednak wezwania do trwałego przyjęcia przepisów ESMA przez AMF (francuski organ regulacyjny ds. finansowych).

Dodało to dodatkowych kosztów i kłopotów z promowaniem produktów CFD, które są niezwykle popularne dzięki funkcji handlu walutami kryptograficznymi z dźwignią finansową. Ale nawet gdyby nie odnowione przepisy, firmy nadal ucierpiałyby z powodu obecnego trendu HODL.

Kontrowersje związane z Plus500

Spadek kursu akcji można rzeczywiście przypisać spadkowi przychodów, ale są pewne dodatkowe aspekty tego ruchu. Choć spółka ogłosiła rekordowe wyniki w 2018 r., ceny akcji pomimo tego traciły ponad 1,4%, co było niepokojące dla inwestorów. Jednak kierownictwo Plus500, w tym prezes zarządu, otrzymało ogromne premie za wyniki spółki, co było jedynie zniewagą dla udziałowców. Prawie połowa z nich głosowała przeciwko poprawce, która dotyczyła premii dla kadry zarządzającej spółki. Po spadku przychodów, który miała miejsce w pierwszym kwartale, akcjonariusze zobaczyli ogromne straty, dokładnie o ponad 31%.

Asaf Elimelech, dyrektor generalny Plus500 próbował ostudzić sytuację, mówiąc, że jest to dopiero początek roku, dlatego nie ma wyraźnych wskazówek co do dalszego rozwoju. Patrząc na nieprzewidywalność rynków, nadchodzący Brexit, który na pewno nie zostanie przełożony na dalszy okres niż październik i kolejny rynek niedźwiedzia czający się na kryptowaluty, w tym roku może okazać się albo zyskownym albo stratnym scenariuszem dla Plus500. Ruina finansowa lub utrzymanie względnej stabilności. W dającej się przewidzieć przyszłości nie widać bowiem realnego wzrostu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here