Naga Markets

World Platinum Investment Council  (WPIC) opublikowała najnowszy kwartalnik zawierający analizę wpływu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na podaż i popyt platyny oraz zaktualizowaną projekcję dot. tego rynku. W ocenie ekspertów, wzrost popytu na platynę znacznie przewyższy wzrost podaży, co w naturalny sposób doprowadzi do powstania deficytu.

Nadchodzi deficyt platyny 

Z analiz WPIC wynika, iż w 2023 roku rynek platyny odnotuje deficyt na poziomie 303 tysięcy uncji, ponieważ oczekuje się, że globalny popyt na platynę wzrośnie o 19 proc. (do 7 770 000 uncji), podczas gdy podaż wzrośnie zaledwie o 2 proc. (do 7 466 000 uncji).

Eksperci uważają bowiem, że pomimo trudności gospodarczych, popyt przemysłowy w 2023 roku wzrośnie o 10 proc. i będzie znacznie powyżej średniej dziesięcioletniej, a popyt na sztabki i monety ma skoczyć aż o 49 proc., napędzając ogólny pozytywny popyt inwestycyjny.

Równocześnie, WPIC prognozuje, że podaż platyny będzie ograniczona ze względu na blackouty oraz prace konserwacyjne w kopalniach platyny w RPA. W rezultacie, przyszłoroczny deficyt na tym rynku może sięgnąć 303 tys. uncji.

Dla porównania, w 2022 r. nadwyżka ma wynieść 804 tys. uncji. To też sprawia, że zmiana w bilansie rynkowym pomiędzy nadwyżką z 2022 roku a deficytem z 2023 roku ma wynieść ponad 1,1 miliona uncji.

Handluj na rynku surowcowym (i nie tylko) razem z NAGA i uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie

ZACZNIJ INWESTOWANIE

XTB

To też sprawia, że w ocenie ekspertów, rynek platyny ma przed sobą coraz lepsze perspektywy.

– O ile w ostatnich latach ceny tego kruszcu spadły za sprawą ograniczonego popytu w branży motoryzacyjnej (ponieważ platynę wykorzystywano głównie w coraz mniej popularnych samochodach z silnikiem diesla, zaś pallad – w samochodach z silnikiem benzynowym), to sytuacja w tej branży się zmienia. Powoli producenci samochodów zaczynają na nowo zastępować drogi pallad tańszą platyną (co jest odwróceniem trendów sprzed dwóch-trzech dekad). To zaś budzi szansę na istotny wzrost popytu na platynę i zbliżenie się cen platyny i palladu. Warto jednak mieć na uwadze, że ten proces póki co przebiega powoli – wskazuje Dorota Sierakowska, analityk rynków surowcowych w Domu Maklerskim BOŚ.

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.

Ostrzeżenie o ryzyku:
Instrumenty pochodne są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni. 84,69% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu instrumentami pochodnymi u tego dostawcy. To nie jest porada inwestycyjna.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułInstytucjonalni skupują Bitcoina i Ethereum mimo krypto zimy, twierdzi Coinbase
Następny artykułKursy walut NBP. Ile kosztuje dolar, euro, frank i funt w środę 23 listopada 2022 r.?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Redaktor naczelny Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz Analityk Roku 2017, 2018 oraz 2021. To także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport, który za swoje analizy został wyróżniony statuetką Nexusa w kat. Analityk Roku 2019.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here