Naga MarketsPlatyna z trzecim z rzędu deficytem na globalnym rynkuW ostatnich miesiącach notowania platyny poruszały się w relatywnie wąskiej konsolidacji. Po dynamicznych zwyżkach cen tego kruszcu w pierwszej połowie lutego br. i dotarciu do okolic 1300 USD za uncję, notowania platyny odreagowały część wzrostowego ruchu i ustabilizowały się w okolicach 1200 USD za uncję. Obecnie cena platyny wynosi około 1230 USD za uncję i dzisiaj delikatnie rośnie.

Platyna ustabilizowała się i dzisiaj minimalnie rośnie

Sytuacja fundamentalna na rynku platyny sprzyja utrzymywaniu się zwyżek cen tego kruszcu – a przynajmniej takie wnioski można wysnuć na podstawie raportu, opublikowanego dzisiaj przez World Platinum Investment Council (WPIC). Instytucja ta podała, że w 2021 roku najprawdopodobniej po raz trzeci z rzędu na globalnym rynku platyny będzie miał miejsce deficyt.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dla przypomnienia: w 2020 roku, popyt na platynę mocno spadł tuż po uderzeniu pandemii, jednak jeszcze mocniej zniżkowała podaż. Na skutek zaburzeń w wydobyciu platyny, poprzedni rok przyniósł rekordowy deficyt wynoszący 863 tys. uncji. To ogromna liczba, biorąc pod uwagę fakt, że roczna produkcja platyny oscyluje w okolicach 8 mln ton.

Według WPIC, w bieżącym roku deficyt ma być już znacznie mniejszy i wynieść 158 tys. uncji. To jednak i tak więcej niż oczekiwano trzy miesiące temu – wtedy spodziewano się deficytu na poziomie 60 tysięcy uncji.

Notowania platyny – dane dzienne

Platyna jest wykorzystywana przede wszystkim w produkcji katalizatorów samochodowych, więc tegoroczny popyt na ten kruszec będzie napędzany głównie odbiciem w sektorze samochodowym. Dodatkowo, odradza się popyt inwestycyjny na platynę.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: co to jest blik | bitcoin spekulacje | wartość złotego | prognozy dolara | bitcoin aktualnosci |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here