Naga MarketsPlatyna najdroższa od 6 lat. W 2021 r. o wiele atrakcyjniejsza od złota i srebra
David Jones, Capital.com

Cena platyny osiągnęła sześcioletnie maksima reagując na słabnącą wycenę dolara amerykańskiego oraz korzystając z cały czas poprawiających się prognoz popytowych. Na nowojorskiej giełdzie kontrakty terminowe na platynę oscylują w okolicach 1261 dol., testując najwyższe poziomy od 2014 roku. Tylko od stycznia platyna rośnie o ponad 17%, oferując w tym momencie o wiele atrakcyjniejsze stopy zwrotu niż między innymi złoto lub srebro.

  • Platyna w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością wśród inwestorów
  • Jak zauważa David Jones z Capital.com niesłabnący popyt powinien w 2021 r. utrzymać wzrost cen surowca, wspomagany dodatkowo słabością dolara
  • Obecnie notowania konsolidują, jednak utrzymywanie się na tegorocznych szczytach może wywołać próbę wybicia

Te artykuły również Cię zainteresują
Platyna z szansą na dalsze wzrosty?

RPA, główny producent platyny prawdopodobnie zobaczy więcej zakłóceń w dostawach z powodu problemów ze szczepionką przeciwko COVID-19 – rząd nie będzie podawał szczepionki Oxford-AstraZeneca, ponieważ lokalne badanie kliniczne wykazało, że nie jest wystarczająco skuteczna w zapobieganiu chorobom z wariantu dominującego w kraju.

Innym fundamentem wspierającym cenę platyny 2021 jest ożywienie w produkcji samochodów, w szczególności wyższy popyt z Chin związany z cięższymi pojazdami i ogniwami paliwowymi. Sprzedaż samochodów gwałtownie rośnie na całym świecie wraz ze wzrostem gospodarczym i w połączeniu z nowymi przepisami dotyczącymi emisji napędza zapotrzebowanie na metal. Według analityków, około 35% platyny w 2021 roku trafi na rynek biżuteryjny, w związku z czym popyt powinien utrzymywać się cały czas na wysokich poziomach, szczególnie przy ciągłej przecenie surowca w stosunku do złota.

Od strony technicznej metal znajduje się w krótkoterminowej konsolidacji po zdecydowanym trendzie wzrostowym. Konsolidacja może być kontynuowana, przy czym 6-letnie maksimum pozostaje krytyczną barierą dla potencjalnych wzrostów. Wybicie powyżej tego poziomu mogłoby zasygnalizować punkt powrotu kupujących na rynek.

SPRAWDŹ OFERTĘ BROKERA CAPITAL.COM

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dax30 | pgnig akcje kurs | mercator forum parkiet | jsw notowania forum | notowania orlen |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here