Naga MarketsPlatyna najdroższa od 2014 roku. Złoto w tym momencie nie jest najcenniejsze?
Michał Stajniak, analityk XTB

Przez trzy miesiące platyna zdrożała o ponad 33 proc. Popyt ze strony producentów samochodów podbija jej ceny. Samochód, w którego katalizatorze wykorzystano platynę może być tańszy o 180-200 dolarów. W połowie lutego cena tego metalu szlachetnego przekraczała poziom 1 260 USD za uncję.

  • Cena platyny rośnie także dlatego, że zainteresowały się tym metalem fundusze ETF.
  • Wartość metalu osiąga najwyższe poziomy od 2014 roku

Te artykuły również Cię zainteresują
Platyna powraca do łask inwestorów

– Platyna była jednym z najbardziej zapomnianych przez inwestorów metali szlachetnych, gdy złoto królowo, osiągając w 2020 r. historyczne poziomy – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. – Platyna jest wykorzystywana w przemyśle motoryzacyjnym, dla którego miniony rok był bardzo trudny, stąd niskie wówczas ceny platyny.

Jednak do historycznych maksimów bardzo daleko, bo platyna kosztowała nawet powyżej 2 200 USD za uncję. Była więc droższa od złota, dla którego rekordowa cena była bliska 2 100 USD.

Natomiast inny metal szlachetny, jakim jest pallad, kosztuje obecnie w okolicach 2 400 USD za uncję.

Wzrosty cen platyny mogą być kontynuowane właśnie ze względu na cenę palladu.

– Oba te metale są wykorzystywane wymiennie w motoryzacji przy produkcji katalizatorów silników, a sytuacja się odwróciła bo pallad jest dwa razy droższy od platyny – wyjaśnia ekspert XTB. – Zastosowanie platyny może powodować, że samochód jest tańszy o 180-200 dolarów.

Cena platyny rośnie także dlatego, że zainteresowały się tym metalem fundusze ETF.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin prognozy | pgnig kurs | notowania dolara online | mercator kurs | btc kurs |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułBardzo udany debiut Kool2Play na NewConnect
Następny artykułKurs złotego może spaść po decyzji dot. kredytów frankowych, komentuje analityk XTB
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here