Naga MarketsPlatyna mocno odbija w obliczu słabości kursu dolaraNotowania platyny w ostatnich kilku latach prezentowały rozczarowującą dynamikę w porównaniu do pozostałych metali szlachetnych. Relatywnie niskie ceny platyny zaczęły jednak przyciągać na ten rynek inwestorów poszukujących okazji. Taką okazją niewątpliwie była ogromna przecena platyny wiosną poprzedniego roku. Uderzenie pandemii w globalną gospodarkę wyraźnie odbiło się na cenach platyny, które w ciągu zaledwie miesiąca runęły z okolic 1000 USD za uncję do 600 USD za uncję w drugiej połowie marca.

Ta zniżka miała swoje fundamentalne uzasadnienie: platyna jest w głównej mierze wykorzystywana w produkcji katalizatorów samochodowych, a branża motoryzacyjna odczuła problemy wynikające z restrykcji związanych z pandemią.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na rynku platyny późniejsze miesiące były jednak okresem wyraźnych wzrostów

Późniejsze miesiące na rynku platyny były jednak okresem wyraźnych wzrostów – na tyle dużych, że cały 2020 rok zakończył się dla cen tego kruszcu na prawie 25-procentowym plusie. Obecnie na rynku platyny także widać, że strona popytowa jest coraz silniejsza – wczoraj to platyna była najmocniejszym metalem szlachetnym, a jej cena w trakcie sesji odbiła się w górę o 2,2% i obecnie przekracza 1070 USD za uncję.

Dalsze losy cen platyny będą w największym stopniu zależeć od kondycji branży samochodowej – ale nie tylko. Notowania platyny wykazują też sporą korelację z cenami złota.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here