Naga Markets
Jak planujesz swoje transakcje? Jaka jest Twoja rutyna przy analizowaniu wykresów, ustawianiu i egzekucji zleceń? Co robisz po tym wszystkim? Jak zarządzasz swoimi transakcjami podczas ich trwania? Jaki jest Twój plan?

Pomyślałem, że może chciałbyś zobaczyć szybki przegląd tego, jak ja planuje swoje transakcje oraz jak wygląda mój rutynowy dzień w tradingu.

Mimo, że minęło wiele lat od czasu, w którym zaczynałem handlować, bardzo wyraźnie pamiętam jak to było. Bardzo łatwo można czuć się w tym przytłoczonym lub zagubionym. Mam nadzieję, że dzisiejsza lekcja da Ci pewne wskazówki, które pomogą odkryć, co robię kiedy planuje moje transakcje. Prawdopodobnie uświadomisz sobie także, że uczyniłeś ten proces o wiele trudniejszym niż faktycznie musi być.

Tak właśnie planuje moje transakcje…

Krótko po przebudzeniu i wypiciu dużej szklanki wody, zazwyczaj sprawdzam i odpowiadam na maile od moich uczniów, a także rzucam okiem na to, co wydarzyło się podczas nocy na głównych rynkach jakie śledzę. Zazwyczaj budzę się w okolicach zakończenia sesji amerykańskiej, co sprawia, że jest to idealny czas, by spojrzeć na wykresy dzienne i zlokalizować, czy nie pojawił się jakiś dobry setup price action. Utworzę sobie wtedy mentalną notkę ze wszystkimi oczywistymi setupami jakie widzę, ale także z tymi, które mogą się potencjalnie pojawić.

Następnie, niezależnie od tego czy setup tworzył się, czy nie, zamykam mój laptop i idę zjeść śniadanie, a także prawdopodobnie wybiorę się z żoną do kawiarni.

Potem zazwyczaj kolejny raz rzucam okiem na wykresy, zależnie od tego czy wcześniej dostrzegłem formujący się setup kiedy patrzyłem na wykresy w okolicach zamknięcia rynku amerykańskiego. Jeśli dostrzegłem tworzący się setup, na pewno będę mieć wgląd na wykresy po śniadaniu i kawie. Bliżej przyglądam się wtedy czy chcę zawrzeć transakcję, czy nie. Gdyby na wykresach nie tworzyło się nic interesującego, prawdopodobnie w ogóle nie patrzyłbym na rynki w tym momencie, a zamiast tego robiłbym coś innego, spędzał czas z rodziną, etc. Konkluzja jaka z tego wynika to, że nie siedzę przed wykresami starając się “znaleźć” transakcje na siłę. Jeśli coś nie rzuci mi się w oczy od razu kiedy patrzę na wykresy w godzinach porannych, nie zwracam zbytniej uwagi na rynki przez kolejne 8 – 12 godzin.

To co właśnie opisałem uważam za podejście do tradingu “na koniec dnia” i taki styl polecam również Tobie. Skupiamy się na danych z końca dnia, a nie na każdym malutkim ruchu jaki utworzył się na wykresach intraday. Nie mówię teraz żebyś nigdy nie spoglądał na wykresy intraday, ponieważ jak już pewnie wiesz, ja sam lubię wykresy 4-godzinne, a nawet na moim kursie uczę jak handlować na interwale 1-godzinnym.

Jednakże na te wykresy intraday powinieneś patrzeć wyłącznie podczas analizowania dziennych danych, kiedy jest na to wyznaczony czas rano i wieczorem. Zasadniczo zalecam spędzać przed wykresami nie więcej niż 20-30 minut dwa razy dziennie w około 8-12 godzinnych odstępach. Celem są tu dwie rzeczy:


Chcesz handlować na platformie tradingowej i wykresach preferowanych przez Niala Fullera? - Załóż bezpłatne 60-dniowe konto próbne u brokera FXTRADING.com.

  1. Jeśli nic nie rzuciło Ci się w oczy rano, to znaczy, że żaden oczywisty setup się nie tworzył, tak więc nie warto ryzykować swoich pieniędzy.
  2. Im dłużej będziesz siedział patrząc na wykresy oraz im częściej będziesz robił to w ciągu dnia, tym bardziej prawdopodobne jest, że zawrzesz jakąś głupią transakcję i ulegniesz pokusie over-tradingu. Właśnie w ten sposób traci się pieniądze. Przyzwyczaj się do bycia poza rynkiem, ciesz się tym, ponieważ w ten sposób chronisz swój kapitał, który przyda Ci się kiedy pojawi się dobra transakcja, co z kolei oznacza, że będziesz miał więcej pieniędzy, byś mógł handlować większą pozycją jeśli oczywiście będziesz tego chciał.

Analiza i ustawienie setupu…

OK, załóżmy, że rzeczywiście pojawił się prawidłowy setup kiedy po raz pierwszy sprawdzałem wykresy rano. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, oto co robię następnie:

Przeprowadzam bardziej szczegółową analizę na wykresie, aby sprawdzić, czy setup jaki wcześniej zlokalizowałem jest warty rozegrania, czy też nie.

Szukam rzeczy takich jak: Trend – Jaki trend występuje na wykresie dziennym? Kluczowe poziomy – czy w pobliżu znajdują się jakieś kluczowe poziomy? Czy sygnał jest zgodny z trendem na wykresie dziennym i / lub pojawił się na kluczowym poziomie?

Jaki jest realistyczny, potencjalny stosunek ryzyka do zysku w tej transakcji? Czy mogę uzyskać stosunek ryzyko:zysk na poziomie 1:2 czy lepszy, przed następnym kluczowym poziomem horyzontalnym, który wchodzi w grę?

Pamiętaj co było napisane w tym artykule. Chcę zobaczyć przynajmniej 2 z 3 składników T.P.S (Trend, Poziom, Sygnał) zgodnych ze sobą, bym mógł uznać transakcję za wartą rozegrania.

Spójrz na wykres poniżej, sygnał zakupowy pin bar był warty rozegrania z uwagi na swoją oczywistość (dobrze uformowany z knotem wystającym poza otaczającą go akcję cenową). Wspierał go krótkoterminowy impet wzrostowy, a ponadto było mnóstwo miejsca do ruchu wzrostowego przed następnym kluczowym poziomem.

Strategię Niala Fullera możesz wypróbować na rachunku w XM, gdzie bez depozytu odbierzesz premię w wysokości 30 USD.

howiplantrades

Następnie decyduje jak zamierzam wejść w transakcję: po cenie rynkowej, zleceniem stop lub limit. Planuje także rozmieszczenie stop lossa jak i potencjalnego targetu / plan wyjścia.

howiplanytrades2

Kiedy już ustawię zlecenie / zajmę pozycję, nie siedzę i nie gapie się na te transakcje. Proszę Cię, Ty również tego nie rób. Zostaw je w spokoju i zajmij się czymś innym. Zazwyczaj sprawdzę jeszcze co dzieje się z pozycjami przed pójściem spać, ale nie zawsze. Wszystko zależy od tego jak bardzo zajęty jestem wieczorem. Chodzi o to, że nie przejmuje się za bardzo swoimi transakcjami. Zrobiłem plan z wyprzedzeniem i zawsze czuje się w porządku z ryzykowaną kwotą, dlatego też nie mam problemu z tym, by sprawdzić ponownie, co dzieje się z transakcjami dopiero po 24-godzinach. Zaakceptuj stratę wcześniej, a potem wszystko inne będzie tylko miłą niespodzianką. Cokolwiek robisz, nie możesz oczekiwać przecież, że każda transakcja będzie zyskowna. Jak powiedział Mark Douglas, oczekiwanie zysku w każdej transakcji jest receptą na emocjonalny trading.

Zakończenie

Artykuł ten był krótkim przeglądem tego jak planuje moje transakcje i może pomóc opracować podstawy Twojego własnego podejścia do tradingu. Jednakże warto byś miał na uwadze to, że staram się przekazać tu moją tradingową rutynę i plan, który bardziej odnosi się do sposobu myślenia i ogólnego podejścia do zarządzania transakcjami, aniżeli do konkretnego planu, który czytam każdego dnia. Dobrze jest zaczynać z trading planem kiedy jesteś nowy i uczysz się handlować, ale w końcu wykonywanie tego planu stanie się Twoim nawykiem i rozwiniesz z niego swój tradingowy instynkt. Trading plan jest bowiem niezbędny dla celów treningowych oraz, by upewnić się, że pozostajesz na dobrej drodze. Każdy trader powinien uczyć się go tworzyć i używać do czasu, aż nie będzie dokładnie przekonany o tym co powinien robić. Przykład szczegółowego planu oraz tego jak budować swój własny trading plan, a także szablon dostępny jest na moim zaawansowanym kursie price action.


nial fullerNial Fuller jest australijskim traderem, który od wielu lat prowadzi portal LearnToTradeTheMarket.com i skupia wokół siebie traderów preferujących czystą akcję cenową na wykresach, a więc popularne Price Action. Powyższy artykuł jest tłumaczeniem tekstu Niala Fullera. Oryginalny tekst znajdziesz na portalu LearnToTradeTheMarket.com.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here