Naga MarketsBrexit, flaga Wielkiej Brytanii UK, a w tle flagi państw europejskichPo godzinie 20:00 czasu polskiego, w Izbie Gmin odbyło się głosowanie nad siedmioma różnymi poprawkami do obecnej umowy w sprawie Brexitu, którą premier May udało się zawrzeć podczas negocjacji z UE. Praktycznie wszystkie z nich zostały jednak odrzucone przez parlamentarzystów, w efekcie czego plan opóźnienia marcowego „rozwodu” przepadł. Kurs funta reaguje na doniesienia polityczne zauważalnym osłabieniem.


Brexit bez porozumienia coraz bliżej? Kurs funta reaguje negatywnie

Rynki finansowe od samego rana żyły wtorkowymi głosowaniami w brytyjskim parlamencie, spodziewając się naprawdę dużej zmienności funta szterlinga. Ostatecznie ta pojawiła się na rynku, jednak ruchy nie należały do wyjątkowo silnych i GBP do poszczególnych walut przesuwał się w relatywnie ograniczonych ramach.

Siedem poprawek zgłoszonych przez różnych parlamentarzystów dotyczyło szeregu kwestii, głównie prób przedłużenia czasu przed oficjalnym Brexitem, opóźnień artykułu 50 (przepisy Unii Europejskiej rozpoczynające proces opuszczenia sojuszu), czy też przekazania w ręce parlamentu kontroli nad negocjacjami. Pięć z nich zostało odrzuconych, a podsumowanie głosowań jest dostępne poniżej (nazwisko zgłaszającego, główny cel poprawki, status głosowania oraz podział głosów [za-przeciw]). Rząd przegrał batalię w parlamencie w przypadku poprawki poseł Torysów, Caroline Spelman (różnicą zaledwie ośmiu głosów). Jej propozycja jest „niewiążąca”, wskazuje jednak, że posłowie nie chcą pozwolić na rozwód z UE bez właściwego porozumienia. Druga poprawka, która została zaakceptowana dotyczyła porzucenia projektu irlandzkiego „backtstopu” na rzecz alternatywnych rozwiązań. W tym przypadku jednak Theresa May sama opowiadała się za zmianami w tym zakresie, szukając głosów na tak wśród przedstawicieli swojej partii i opozycji:

  1. Corbyn: Unia Celna– Odrzucona (296-327)
  2. Nacjonaliści ze Szkocji/Walii: Opóźnienie Brexitu – Odrzucone (39-327)
  3. Grieve: Parlament kontroluje proces Brexitu – Odrzucone (301-321)
  4. Cooper: Debata nad wydłużeniem artykułu 50 – Odrzucone (298-321)
  5. Reeves: Wydłużenie artykułu 50 w przypadku braku porozumienia do 26 lutego – Odrzucone (290-322)
  6. Spelman: Uniknięcie Brexitu bez porozumienia – Zaakceptowane (318-310)
  7. Brady: Porzucenie irlandzkiego “backstopu” na rzecz alternatyw – Zaakceptowane (317-301)

Dla Theresy May wieczór kończy się relatywnie dobrze, dla kursu funta już niekoniecznie. GBP traci przede wszystkim z powodu rosnącego ryzyka Brexitu bez porozumienia (no-deal). Brytyjska premier wróci więc do Brukseli, aby kontynuować negocjacje (po to potrzebowała przegłosowania ostatniej z poprawek). Wywalczenie jakiegokolwiek przełomu wydaje się jednak bardzo trudne, gdyż przedstawiciele UE zapowiedzieli, że nie mają zamiaru iść na żadne ustępstwa.

Relacja z głosowania dostępna poniżej:

GBP w dół, spadki nie robią jednak wrażenia na inwestorach?

Chociaż poprawka Spelman pozwoliła funtowi delikatnie odbić, to z racji z jej niedużego znaczenia, szala rynkowa nadal przechyla się na niekorzyść brytyjskiej waluty, która traci do dolara i pozostałych konkurentów gospodarek G8. GBP/USD we wtorek powraca poniżej 1,31 i zbliża się do 200-okresowej średniej ruchomej. Gdyby ta została wybita, deprecjacja funta mogłaby zdecydowanie się pogłębić:

kurs funta 29 stycznia
Kurs funta reaguje spadkami na wieczorne głosowania w Izbie Gmin. Źródło: Tradingview.com

W tym samym czasie większą zmienność można było zaobserwować na notowaniach GBP/PLN. Złotówka do funta przesuwała się łącznie o sześć groszy, ostatecznie nieudanie testując poziom 4,96 zł i wracając poniżej 4,92 zł. Korekta spadkowa ostatnich dynamicznych ruchów może doprowadzić cenę w okolice 4,89 zł lub 4,86 zł.

kurs funta do złotego 29.01
Kurs funta do złotówki traci sześć groszy w przeciągu całego dnia. Źródło: Tradingview.com

EUR/GBP natomiast pogłębia odbicie i powraca do 0,8750, umacniając się o 0,6%.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułCzy dziś zobaczymy 5 złotych za funta?
Następny artykułBlok po 22 – 29 stycznia 2019: AUD/NZD, EUR/USD
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here