Naga MarketsCena ropy nafotwejOptymizm na rynku ropy naftowej na początku 2021 roku opiera się na nadchodzącym bodźcu fiskalnym w wysokości 1,9 biliona dolarów zainicjowanym przez amerykańskiego prezydenta elekta Joe Bidena. Tymczasem Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) obniżyła światowy popyt w pierwszym kwartale o 58000 baryłek dziennie. Jednak redukcja produkcji Arabii Saudyjskiej o 1 milion baryłek dziennie to dodatkowy katalizator, który sprawia, że rynki czarnego złota pozostają ostrożnie optymistyczne.

  • Obecnie główne ryzyko dla cen ropy naftowej dotyczy utrzymujących się blokad
  • W perspektywie krótkoterminowej utrzymujący się lockdown będzie nadal obciążać popyt na ropę
  • OPEC +, na czele z Arabią Saudyjską, utrzymuje niskie poziomy produkcji

Ropa Brent do końca 2021 r. za około 60 USD – Danske Bank

Obecnie główne ryzyko dla cen ropy naftowej dotyczy utrzymujących się blokad. Widzimy, że niektóre kraje przedłużają blokady – napisano w raporcie NAB.

Te artykuły również Cię zainteresują
Tymczasem utrzymujący się optymizm poprawia perspektywy cen ropy, uważają stratedzy z Danske Banku.  Jednak na drodze do pełnego ponownego otwarcia gospodarek, rynek ropy naftowej będzie musiał:

  • Znosić długotrwałe blokady;
  • Przepracować nadmiar dostaw z podwyższonych zapasów;
  • Oczekiwać normalizacji poziomów produkcji OPEC +;
  • Zmierzyć się z powolnym wzrostem wydobycia ropy łupkowej.

W perspektywie krótkoterminowej utrzymujący się lockdown i ograniczenia w podróżowaniu i transporcie będą nadal obciążać popyt na ropę. Wygląda na to, że decydenci chcą utrzymać restrykcyjne ograniczenia przez następne 2-3 miesiące – napisano w raporcie Danske Banku.

W perspektywie średnioterminowej, eksperci dostrzegają światło na końcu tunelu dla rynku ropy i oczekują pełnego ponownego otwarcia w drugim i trzecim kwartale.

Jednocześnie OPEC +, na czele z Arabią Saudyjską, utrzymuje niskie poziomy produkcji, aby uniknąć krótkoterminowej rosnącej nadwyżki na bilansie rynku ropy. OPEC + ma spotkać się ponownie 4 marca, aby ponownie ocenić swoje stanowisko.

Działalność wiertnicza powoli zaczęła wzrastać w przypadku amerykańskiej ropy łupkowej. Poziomy zapasów wciąż mają przed sobą wiele do przejścia, zanim zostaną znormalizowane. W perspektywie średnio- i długoterminowej obecna niska aktywność inwestycyjna może skutkować niedoborami dostaw.

Spodziewamy się, że ceny ropy pozostaną w obecnym przedziale przez resztę roku. Utrzymujemy nasze prognozy dla Brent i oczekujemy, że cena będzie wynosić 55 USD/brk. w pierwszym i drugim kwartale oraz 60 USD/brk. w III i IV kwartale. Prognozujemy, że Brent będzie średnio kosztował 65 USD/brk. w 2022 r. – podsumowano.

Kurs ropy Brent na interwale dziennym, tradingview
Kurs ropy Brent na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here