Naga MarketsCena pszenicy najwyżej od 2020 r. przez ograniczenia związane z koronawirusemOd połowy marca, notowania pszenicy notują dynamiczne zwyżki. Cena tego zboża w Stanach Zjednoczonych, która jeszcze zaledwie tydzień temu poruszała się w okolicach 5 USD za buszel, obecnie przekracza już 5,70 USD za buszel. 


Kurs pszenicy najwyżej od kilku miesięcy

Wzrostom cen pszenicy w ostatnich dniach sprzyjała nerwowa atmosfera na rynkach towarów rolnych za sprawą restrykcji w handlu wywołanych pandemią koronawirusa. Niektórzy producenci zbóż zdecydowali się bowiem na ograniczenie ich eksportu w celu zapewnienia swoim obywatelom jak największego bezpieczeństwa żywnościowego. Dotyczy to m.in. Wietnamu (ważny eksporter ryżu) oraz Kazachstanu (istotny eksporter pszenicy).

Jednocześnie, niektóre państwa będące importerami zbóż, wykazują zwiększony popyt na nie ze względu na chęć uzupełnienia swoich zapasów. Na przykład, Irak wyraził chęć zakupienia na globalnym rynku miliona ton pszenicy i 250 tys. ton ryżu.

Powyższe ruchy budzą obawy o niedostateczne zaopatrzenie w żywność niektórych regionów świata. Chociaż takiej sytuacji nie można zupełnie wykluczyć, to na razie sytuacja jest pod kontrolą, a ograniczenia w handlu nie są znaczące. Ponadto, globalna produkcja pszenicy jest na tyle duża, że powinna z nawiązką zaspokoić popyt na to zboże.

Notowania pszenicy D1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here